Moon Girl and Devil Dinosaur #1 – Recenzia

Lunella je na prvý pohľad celkom obyčajné dievča. Prvý pohľad ale v tomto prípade klame, keďže Lunella je tak trochu génius. Devil Dinosaur tiež nie je štandardný dinosaurus svojej doby. Je veľký, červený, nebezpečný, z očí mu blčí oheň a na svojom chrbte nosí pravekého človeka. Ako dopadla snaha o spojenie týchto dvoch už samo o sebe zaujímavých elementov? Pokúsi sa nám na to odpovedať nová séria Moon Girl and Devil Dinosaur.

Devil Dinosaur nie je nápad starý pár týždňov. Komiksový debut mal už v roku 1978, kde sa stal hlavnou postavou rovnomenného komiksu. Vymyslel ho a aj nakreslil legendárny Jack Kirby. V tomto už viac ako 40-ročnom komikse sa jeho cesta pretne s Moon Boyom, pravekým človekom, a vytvorí sa tak dvojica, ktorá toho spolu v nasledujúcich rokoch preskáče naozaj veľa. V rámci All New All Diferent, Marvel túto dvojicu oprášil, ale rozhodol sa pre jednu zásadnú zmenu. Pravekého Moon Boya nahradí dievča zo súčastnosti, ktoré tak získa označenie Moon Girl.

A práve s Moon Girl sa zoznamujeme v prvom čísle tejto série asi najviac. Zisťujeme, že ako každý génius sa v škole nudí a jej okolie ju absolútne nechápe. Jej spolužiaci nevedia pochopiť základy evolúcie a ona si doma v izbe vyrába detektor na hľadanie mimozemských technológií. Je preto frustrovaná a nepochopená. Práve v týchto momentoch tkvie sila tohto čísla. Scenáristi Brandon Montclare a Amy Reeder tu skvele vystihli podstatu mladého nepochopeného puberťáka so zvláštnym darom. Na základe toho je nám Lunella na prvý pohľad veľmi sympatická.

Na druhú stranu, keď sa dianie na chvíľku prenesie do prehistorických dôb, už to nefunguje tak plynule. Skupinka neandrtálcov tu nájde záhadný artefakt, aby sa na nich z čista jasna odrazu vyrútil Devil Dinosaur so svojim parťákom na chrbte. Artefakt sa im podarí získať, ale Devil Dinosaur prenasleduje zvyšky skupiny. Ukáže sa tu ale ďalšia skupina a tá Moon Boya utlčie. Motívy a dôvody tohto diania nie sú nejako extra vysvetlené a aj spomínané skupiny sú síce nejako pomenované, ale nikto nevie, prečo práve tak. Súhrou okolností sa pomocou artefaktu prenesie Devil Dinosaur a partia zlých ľudoopov do súčastnosti a zábava môže začať.

Na úvod série to samozrejme stačí, ale trochu ma mrzí, že o Devil Dinosaurovi sme sa toho nedozvedeli o niečo viac. Možno to bol aj zámer, aby sa nám zdalo toto monštrum v súčastnosti nevypočítateľné a aby nás tvorcovia mohli prípadne šokovať jeho schopnosťami alebo umom. To, že nepôjde o obyčajnú vraždiacu mašinu, je jasné už aj po tomto čísle.

Táto séria bude postavená na interakcii dvoch spomenutých postáv a je otázne, ako to bude fungovať, keďže nejako podrobnejšie zatiaľ poznáme len jednu z nich. Na druhú stranu Moon Girl and Devil Dinosaur majú veľký potenciál, keďže bude určite zaujímavé sledovať zlých ľudoopov v dnešnej spoločnosti a samozrejme aj obrovského dinosaura, ktorého si Lunella asi pod posteľ neskryje.

Kresba Natachi Bustos je taký príjemný mainstreemový priemer a Devil Dinosaur na nej vyzerá naozaj dobre. Trochu sa mi nepáčili ľudoopovia, ktorí by sa dali opísať ako mládež, ktorej boli odopreté žiletky a holič, ale uvidíme časom. Predsa len, veľa priestoru zatiaľ nedostali.

 

(zdroje: marvel.com, comicbookresources.com)

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
10 + 18 =