My Little Pony 1 : Návrat královny Chrysalis

Táto recenzia je spoveďou čerstvo naverbovaného bronyho.

My Little Pony je celosvetovo notoricky známa značka. Seriály, ktoré vznikali na podporu predaja tovaru firmy Hasbro, sa stali fenoménom, ktorý nikto neočakával. Bronnies, ako si − už musím povedať MY − hovoríme, sú dospeláci, ktorí prepadli fenoménu MLP. Fandom, ktorý sa okolo značky vytvoril, je neskutočný a živý.

Značku Crew kids milujem. Vychádzajú pod ňou komiksy, ktorými vždy rada obdarujem svoje krstňatá, a oni ich hltajú. Je to presne to, čo na trhu chýbalo, a ja som rada, že aj najmladší majú svoje komiksové publikácie, ktoré sa im nemusím báť dať do ruky. Takto sa ku mne dostal aj komiks My Little Pony: Návrat královny Chrysalis. Absolútne nič som od neho neočakávala. To sa však po prvých stránkach zmenilo.

Dej je jednoduchý. Ponyville, dedinku, kde žije naša partia pony kamarátok, zasiahli zvláštne udalosti. Poníky sa nesprávajú, ako by sa mali, a hrdinky zistia, že za tým stojí zlá kráľovná Chrysalis a jej tajný plán, ako krajinu princeznej Celestie zničiť. Keď zmiznú malé rytierky rádu osobnej značky − sestry hlavných hrdiniek −, Twilight Sparkle, Rarity, Fluttershy, Applejack, Rainbow Dash, Pinkie Pie a malý dráčik Spike sa im vydávajú na pomoc.

V čom je tento komiks výnimočný?

V prvom rade je to kresba. Jedna z najzábavnejších a najnápaditejších, aké som v poslednom čase videla. Nielenže ju tvoria nádherné a cute kresby, čisté linky a nesmierne úžasný coloring, takmer každý panel v sebe navyše skrýva drobnosti, odkazy, vtipy a referencie, ktorých hľadania sa nebudete vedieť nabažiť. Už dávno ma nič tak neočarilo. Výrazy poníkov sú často lepšie ako v profesionálnych komiksoch, kde hrajú prím ľudské postavy. Emócie z každej stránky len tak prýštia a ja sa na to jednoducho nemôžem prestať pozerať! Aj panelovanie strán je zaujímavé a hravé. Dokonca aj keď dej náhle preskakoval z jedného miesta na druhé, bolo to absolútne jasné a prehľadné. Ba aj mágia vyzerá v komikse asi lepšie ako v seriáli! Hlboká poklona pre Andyho Pricea a coloristku Heather Breckelovú. Vidieť, že ich táto práca baví.

Potom scenár. Poviete si, že čítať, ako sa doťahuje šesť malých poníkov, ktoré sú ako školáčky na cukre, vás nebude baviť. Veľký omyl! Pri čítaní som sa nahlas smiala, poníky hláškujú ako divé, a bavia čitateľa od prvej strany po poslednú. Každý z poníkov je charakterovo rozoznateľný a svojich vlastností sa v scenári držia v každej chvíli. Šišnutá Pinkie Pie sa o srandu stará asi najviac, ale pobavia aj ostatné baby. Fakt skvelým rozveselením boli maličké rytierky, ktoré po celý čas, ako boli uväznené, vytáčali kráľovnú Chrysalis. Tak jej treba! Ďakujem scenáristke Katie Cookovej za skvelé a naozaj humorné čítanie.

Tento komiks ma bavil viac ako seriál, čo napríklad neplatilo pri Mladých titánoch do toho!, a je naozaj ťažké prekonať statickým obrazom tie, ktoré sa hýbu. No My Little Pony 1: Návrat královny Chrysalis to s prehľadom zvládol. Popri tom všetkom, čo som spomenula − čo poteší aj dospelého čitateľa −, tvorcovia nezabudli ani na edukačné posolstvo. To je u poníkov − aj u bronnies − absolútne jasné: priateľstvo nadovšetko! Pokiaľ medzi seba budeme rozsievať viac lásky, všetko zvládneme. Čo je teda poučenie aj pre dospelákov (ak nie hlavne pre nás). Ďalšie cnosti ako odvaha, nezištnosť a lojalita vám v podaní poníkov utkvejú v pamäti.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

 • Vydavateľstvo: Crew
 • Kresba: Andy Price
 • Coloring: Heather Breckelová
 • Scenár: Katie Cooková
 • Preklad: Kateřina Tichá
 • Počet strán: 120
 • Väzba: brožovaná väzba
 • Rozmer: 258 x 168 mm
 • Jazyk: český
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 978-80-7449-699-8

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
29 − 22 =