Nadácia a Apple

Apple TV+ potrebuje hit. Niežeby ich originálna produkcia nepôsobila zaujímavo (MythycQuest, Amazing Stories, Ghostwritter), ale ani jeden ich seriál nemá medzi divákmi výraznejšiu odozvu. Práve naopak, hovorí sa o katastrofe a zbytočnej streamovacej službe. Zmeniť by to mala adaptácia ikonického Asimovovho cyklu Nadácia (Foundation).

Prvý trailer na ňu vyzerá pekne. Uhladene, vizuálne zaujímavo, akčne. Človek by bol aj nadšený, avšak čitatelia knihy môžu spozorovať niekoľko problémov. A teraz nehovorím o zmene pohlavia niektorých postáv. (Áno, Salvor Hardin bude žena. Je to skutočne problém? Nie, nie je, lebo čaro postavy je v jej inteligencii, nie v pohlaví.)

Problémom je samotný text Nadácie. Kniha totiž popisuje dejiny pádu Galaktického impéria, ale v podstate nie je akčná. Sú to voľne nadväzujúce poviedky o chytrých ľuďoch, ktorí sedia v miestnostiach a hovoria o zaujímavých veciach.

Trailer tieto veci aj ukazuje. A mnohé iné. To značí, že tvorcovia seriálu si mnohé vymýšľali a domýšľali, aby príbeh bol pre divákov modernej TV atraktívnejší. Otázka teda je: Akí dobrí sú vo vymýšľaní a domýšľaní scenáristi Nadácie?

A tu je druhý problém: tím stojaci za seriálom je prinajlepšom priemerný. Máme tu scenáristov, ktorí pracovali na filmoch ako The Forest (Les samovrahov), Terminator: Dark Fate, War of the Worlds (tá Spilbergova) či seriáloch Snowpiercer, Krypton, People of Tommorow a ďalšie podobné. Hlavným režisérom projektu je Rupert Sanders, ktorý pracoval na americkom remaku Ghost in the Shell alebo Snow White and Huntsman. Rozhodne ide o ľudí, ktorí sa venujú žánrovým veciam, ale nie vždy dokážu stvoriť hit.

Ani herci na tom nie sú lepšie. Prevažne ide o neznáme mená alebo pravidelných aktérov v B-čkových filmoch. Najsilnejšie meno v obsadení je momentálne Jared Harris, ktorého si možno pamätáte ako Moriartiho zo Sherlock Holmes: Game of Shadows.

Takže, hoci trailer na Foundation je skvelý, netešil by som sa predčasne.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
19 − 12 =