Neil Gaiman: Odd a mraziví obři

Predstavte si – ste chlapcom v nehostinnej krajine a kultúre. Život je ťažký a zložitý, jedla je málo, otca vám môžu kedykoľvek skántriť na nájazdoch za hranicami vašej dediny a ten istý otec si vašu matku dovliekol z nájazdu ako trofej a až potom jej začal dvoriť. Potom vám ten tatko naozaj umrie (aj keď len dosť trápnou smrťou), získate otčima, pre ktorého ste záťaž, no najhoršie na tom celom je, že ste kripel, s dochrámanou nohou veľkolepého Vikinga nevytvoríte. No a to je Odd. Chudák, sirota, otrava, ktorá má napriek všetkému na perách protivný úsmev.

No a tento náš Odd sa zapletie s bohmi, keď má vo svojej dedine už všetkého plné zuby. Stretáva ich v podobe zvierať – líšky, medveďa a orla. Čo sa im stalo a prečo v Midgarde pretrváva zima, aj keď sa mala už dávno prechýliť do jari? Odd v hesle Idem, riešim, krivká a rieši (opäť nejaké) problémy bohov v Asgarde. Práve som vám možno povedala prvú polovicu príbehu, ale tak pardon, je to celkom krátky textový útvar.

Ak vám kniha na prvý pohľad pripadala ako rozprávka, nie je to celkom tak. V duchu severských mýtov v nej narazíte na najrôznejšie surovosti. Do značnej miery odkazuje na Gaimanovu knihu Severská mytológia, miestami pôsobí priam ako sequel, čo je zvláštne, keďže Odda napísal Gaiman oveľa skôr. V príbehu je naznačených mnoho udalostí, ktoré sa rozoberajú práve v mytológii, a zdá sa, že si Gaiman nemohol pomôcť a prispel do svojho sveta severských mýtov ďalším, o Oddovi.

Nedržal sa striedmeho rozprávačského štýlu ústneho podania mýtov, ako sa to mne javilo v Severskej mytológii, aj keď celkom od neho neupustil. Tento príbeh je voľnejší a plynie akosi prirodzenejšie. A čo ma teší, na konci je opäť milá pointa, aj keď vyvarenejšia, než to bolo napríklad v Gaimanovej Šípovej Ruženke knihe Spáčka a vreteno. Jedno majú ale tieto knihy spoločné – neskutočnú, dokonalú fasádu, na ktorej má hlavnú zásluhu Gaimanov dvorný ilustrátor Chris Riddel, ale aj skvelé polygrafické rozhodnutia.

Od obálky a jej nápaditého spracovania cez (dve rôzne, plne ilustrované) predsádky až po mnohé prekrásne ilustrácie, ktoré sa vo vnútri skrývajú na každej strane, font, ktorý sa vpletá to klasického tela textu, strieborno-čierno-biele farebné ladenie a mnohé ilustrované ornamentálne reliéfy, spolu to celé tvorí čistú dokonalosť.

Sú knihy, ktoré musíte mať, pretože je to Gaiman. Potom sú knihy, ktoré musíte mať, pretože sú nádherné. A keď sa to spojí?

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Albatros
  • Preklad: Helena Šváchová
  • Počet strán: 160
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 163 x 238 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788000050591
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 8 =