Neposudzujte Myši podľa obalu

Myši sú vo svete plnom predátorov prirodzená korisť. Stavajú si svoje mestá skryté, chránené pred okolitým svetom. Avšak, keď je nutné prejsť z mesta do mesta otvorenou krajinou, na každom rohu číha nebezpečenstvo. A práve preto je tu Hliadka. Sú to prieskumníci, sprievodcovia a ochrancovia.

Na prvý pohľad to môže vyzerať infantilne. A aj obálka vám možno povie, že toto nie je čítanie pre vás, ale skôr pre vaše deti. V tomto tvrdení však je jeden zásadný omyl. Myšia hliadka nie je komiks len pre deti. Je to komiks pre všetky vekové kategórie. Každá si tu nájde niečo, čo ju zaujme.

Ak by sme začali pri najmladších ročníkoch je to jasné. Milé myšky, ktoré putujú krajinou, zažívajú dobrodružstvá a bojujú proti zlu. Mladému čitateľovi to bude bez pochýb stačiť. Čím ale môže zaujať tento komiks dospelého konzumenta? V prvom rade komplexnosťou sveta, v ktorom sa odohráva. Už pri prvom pohľade na mapku je vám jasné, že tvorcovia vymysleli naozaj veľký svet, ktorý v sebe skrýva obrovský potenciál. Ďalším zaujímavým faktorom je inštitút Myšej hliadky. Ten musí zaujať každého, kto za mládi hltal Dumasových Troch mušketierov alebo je aktuálne fascinovaný Nočnou hliadkou z Hier o tróny. Nesnažím sa tieto koncepty doslovne porovnávať, ale myšlienka služby pre vyššie dobro je tu stvárnená uveriteľne a nenásilne.  Po chvíľke uveríte tomuto poslaniu a bude vás mrzieť, že sám nie ste myš a nemôžete sa stať rešpektovaným členom Hliadky v boji proti lesným dravcom a zradcom.

Hliadka však nie je len myšlienka, ale aj konkrétne postavy a osudy. Základom príbehu je trojica povahovo rozdielnych myší, ktoré sa však skvele dopĺňajú. Rozvážny Justýn, horlivý Straš a talentovaný Boris sa pustia po stope zdanlivo jednoduchého prípadu. Na ceste medzi dvoma mestami sa stratil myšiak obchodujúci so zrnom. Jeho osud sa členom hliadky podarí vyriešiť relatívne rýchlo, ale tým sa celé dianie len začína. Vo vzduchu je totiž cítiť zrada a to, čo vyzeralo ako triviálny prípad, pomaly prerastá do rozmerov, ktoré otrasú celou spoločnosťou.

David Petersen, ktorý sa postaral o scenár a kresbu, to od úvodu rozohral skvele a dianie postupne graduje. Atmosféra je dostatočne ponurá a miestami až temná. Súboje tu nie sú o fackách, ale o bodných a sečných ranách, kde nechýba krv. A postavy tu umierajú. Takže ďalšia rana pre pomýlené teórie o vyslovene detskom komikse. A aby toho skvelého nebolo málo, tak po závere stále ostáva vo vzduchu nejeden otáznik a nedoriešená vec, ktorá nevadí, skôr naopak. Nahlodáva zvedavosť a človek sa tak teší na ďalšie pokračovanie.

Comics centrum je nutné v tomto prípade pochváliť za skvelý výber a aj za odvahu.  Napriek tomu, že ide o skvelý komiks, môže naraziť na nedôveru ľudí, ktorí nevedia, o čo ide. Ak berieme do úvahy fakt, že aj páni od Eisnerov zaradili tento komiks do katégórie komiks pre deti, bežný neznalý čitateľ sa môže na myšiu fantasy pozerať prinajmenšom skepticky. Bez ohľadu na fakt, že túto kategóriu vyhral. Ale ako som už spomínal na začiatku, hodnotiť tento komiks plytko, len podľa obalu by bola chyba. Myšia hliadka je plnohodnotná fantasy, ktorá prináša všetko, čo od tohto žánru čakáme. A čo je skvelé, je to iba začiatok série, ktorá určite ešte nepredviedla to najlepšie. Po Jeseni 1152 nasleduje Zima 1152. A keďže určite všetci viete, ako to v našich luhoch a hájoch chodí, kupujte, inak žiadne pokračovanie nebude.

 

(zdroj:comicscentrum.cz)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
9 + 26 =