Netvora 2: Krev

Maika Půlvlčice sa spolu s líštičkou po dramatických udalostiach z prvej časti Probuzení vracia do matkinho mesta a domu. Nevie však ukojiť svoj neovládateľný hlad, preto medzi miestnymi, ktorí ju prichytia pri love, vyvolá obavy. Jej totožnosť však nepoznajú, no v meste sa hovorí o dievčati, čo požrala ovciam srdcia. Práve na toto miesto však smeruje, aby vyhľadala svojho krstného otca a jeho flotilu. Na základe informácií, ktoré získala, sa potrebuje dostať na miesto, kam ju nik iný nezoberie, no ona vie, že tam nájde isté odpovede.

Vrelý vzťah s krstným otcom – ktorý je mimochodom tiger – je príjemnou zmenou oproti tomu, ako sa Maiku snažia všetci zlikvidovať, a tak už nemáme pocit, že proti nej stojí celý svet. Len jeho väčšina. Maika sa mu zveruje s časťou problémov, ktorým čelí, a krstný Seizi jej naveľa vyhovie a poskytne jej vlastnú nebojácnu posádku, ktorá Půlvlčici opäť nemá veľmi v láske, no je rozhodnutá dopraviť ju na miesto. Podarí sa jej to? Nájde Maika odpovede o svojej matke, ktoré hľadá? Počas plavby si musí Maiko vydobýjať rešpekt, no ani na lodi nie je v bezpečí pred vonkajšími zlými silami.

Maika už vie, že to nie je ona, kto je netvor, ale prastarý boh ukrytý v nej. Kvôli nemu prišla o ruku a stále stráda, pretože ak ho nenakŕmi, vezme si niečo z nej. Správa sa k nej ako k služobníčke a namiesto toho, aby spolupracovali, jej väčšinou zhatí plány. Proti Maiko konšpirujú aj iné mocnosti Známeho sveta. Napríklad jej teta, Meč východu, alebo jej babka. Už totiž vedia, že je to ona, kto ukončil strašnú vojnu medzi ľuďmi a Arkanikmi a vnímajú už takmer len ako zbraň, ktorú je potrebné ovládnuť. Spájajú sa aj odvekí nepriatelia, pretože teraz našli svoj spoločný cieľ – Maiko.

Netvora je stále najvýraznejšia hororovými obrazmi. Art deco štýl Sany Takedy na to poskytuje dokonalý priestor. Vzniká tak kontrast medzi naozaj nádherným štýlom a explicitnými a do krajností dohnanými príšernosťami. Krásna tvár Maiko sa bije s ohavnými chápadlami, ktoré z nej samovoľne vyrastajú. V každom paneli čitateľ očakáva zvrat alebo cudzí prvok, nebezpečenstvo, jednoducho je v strehu, aj keď sa nič nedeje. Inak sa ani nedá, keď vieme, že v Maike sídli samopašné a zlé božstvo.

Intermezzo medzi jednotlivými kapitolami príbehu tentoraz okrem vysvetľovania histórie sveta tvoria aj historické agitačné či iné materiály a tento druh dopĺňania kontextu mám rada. Je tvorivý a poskytuje hodnotu navyše. Jediná nevýhoda je, že aj tak sa uberá ľahšou cestou slova na úkor obrazu, čo by sa v komikse stávať nemalo, ale v tomto prípade je to posun vpred oproti prvej knihe.

Netvora je okrem iného aj krásnym katalógom dizajnu. Nikdy ma neomrzí pretáčať si stránky a študovať jednotlivé postavy, či už ľudské, alebo arkanické. V tomto bezhraničnom svete sa môže umelkyňa vyblázniť do sýtosti a vidieť, že ju to baví. More please!

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Marjorie Liu
  • Kresba: Sana Takeda
  • Počet strán: 152
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 258 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074496059
Komiks si najvýhodnejšie zakúpite tu.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
30 ⁄ 10 =