Nežný komiks : Čierna oslava – nevyhnutnosť alebo zbytočnosť?

Nežný komiks je dobrý projekt. Ak ste náhodou o ňom nepočuli, urobme si krátku rekapituláciu. Pôjde o štyri komiksové poviedky od rôznych slovenských tvorcov, ktoré majú zobraziť nálady revolúcie v roku ´89. Vonku je zatiaľ jedna kniha – Čierna oslava, ktorej autormi sú spisovateľ Michal Hvorecký a ilustrátorka Klára Štefanovičová.

Čierna oslava je krásne spravená vec. Aspoň na prvý pohľad. Má tvrdú väzbu s motívom ostnatého drôtu vtlačeného do nej. Iný prípad je už obsah. Hvorecký si ako motív svojej poviedky zvolil študentskú demonštráciu zo 16. novembra. Ide o menej známu demonštráciu, avšak jednu z prvých tých dní. Leitmotívom komiksu má byť pritom subkultúra „depešákov“ – fanúšikov Depech Mode. Odtiaľ je i názov Čierna oslava odkazujúci na ich známu skladbu. Hlavnou hrdinkou je pätnásťročná Jana, ktorá sa demonštrácie zúčastní kvôli svojej mladej láske.

Námet dobrý. Horšie je to už v jeho spracovaní. Príbeh nemá spád a pôsobí trochu povrchne. Hvorecký skáče od témy k téme (subkultúry, november, normalizácia, láska…) a pri žiadnej sa nezdrží dlhšie. Vlastne ani presne nevieme, prečo sa demonštrácia začala. Iste, môže to evokovať pohľad mladej baby, ktorá sa ocitla v udalostiach, ktoré sú väčšie ako ona. Zmätok a pretlak podnetov a informácií je prirodzená. Potom tu však vyvstáva otázka, čo si má čitateľ z príbehu odniesť?

Ak by išlo len o popísanie euforickej nálady novembra ´89, tak sa to asi podarilo. Komiks je však prešpikovaný didaktickými poučkami popisujúcimi známe pojmy (napr. ŠTB, normalizácia, 1968). Lenže tieto veci by nám mali byť dávno známe. Tak isto chýba jasná zápletka.

Kresba nie je zlá. Je trochu zjednodušená, ale správne komiksová. Problémom je členenie do okien a textu do panelov. Je veľmi cítiť, že autorka inklinuje skôr k mange ako k západnému komiksu, hlavne na tom, ako sú radené okienka a bublinky. Aj farebnosť je trochu fádna na to, že má zobrazovať euforickú udalosť. Ale vo všeobecnosti ide skôr o lepšiu kresbu.

Znovu rozmýšľam nad tým, aká je funkcia Čiernej oslavy. Ak má zaujať tínedžerov, deje sa tam toho málo. Ak ich to má poučiť, tak im to predkladá informácie, ktoré už dávno vedia. Na oddychové čítanie je to príliš povrchné a didaktické. A hlavne drahé. Taký malý komiks za danú cenu (od 15 do 18 eur) si mládež len tak nekúpi. Hlavne nie v prostredí, kde má zábavnejšie a lacnejšie alternatívy ponúkajúce viac čítania.

  • Vydavateľstvo: E. J. Publishing
  • Séria: Nežný komiks
  • Počet strán: 44
  • Väzba: pevná
  • Jazyk: slovenský
  • Rozmer: 215 × 300 mm
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 9788097297763
  • Vekové odporúčanie: 12+

Komiks si môžete kúpiť vo Funtasticu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
24 × 10 =