Nottingham #1 – Noir a anglický Jánošík

Nottingham od Mad Cave Studios nám prerozpráva starý známy príbeh šľachetného zlodeja Robina Hooda z neštandardného uhla. Máme v rukách ultimátnu verziu dobrodružstiev zbojníka z Sherwoodskeho lesa? Alebo len ďalší prepadák na štýl Robina Hooda z 2018?

Príbeh šľachetného zbojníka, ktorý bohatým bral a chudobným dával, je známy po celom svete. Od hraných filmov cez animované, od hier až po paródie. Je ťažké si predstaviť, že by Nottingham priniesol čosi nové. Komiks sa však pokúsil o zvrat už od prvých stránok – hlavným hrdinom je totižto klasický záporák Šerif (predpokladáme, že ten z Nottinghamu), ktorý sa zúfalo snaží zastaviť sériového vraha a teroristu Hooda.

Ide však o lacný zvrat alebo si dali autori komiksu záležať aj s prerobením príbehu okolo tejto premisy? Z prvého dielu to pôsobí tak, že Nottingham je naozaj, ako sľubuje, dobovou noir detektívkou z prostredia Anglicka 12. storočia. Násilie a realita Hoodových „šľachetných krádeží“ sú vyobrazené realisticky, no násilie nie je glorifikované. Od prvých panelov môžeme vidieť, že s Hoodom čosi nie je v poriadku. Šerif, ktorý je klasickým noir protagonistom, sa musí ponoriť hlboko do intríg bohatých šľachticov, aby odhalil temnejší motív za Hoodovými zločinmi.

 

 

Po vizuálnej stránke má komiks pre i proti. Dizajn charakterov je… „štylizovaný“. Väčšinou funkčný, občas kreatívny (najmä Hoodova maska), no občas až rušivo nerealistický. Akčné scény tiež nevyzerajú v tomto štýle práve dobre, panely na seba nenadväzujú organicky, a preto je ťažké sledovať, čo sa vlastne deje. V čom však komiks vyniká, je atmosférické zobrazenie svetiel. Kontrast medzi tieňom podzemia či upršaného anglického večera a svetlom ohňov priam vyžaruje atmosféru. Dokonca aj inak zvláštne dizajny vyzerajú v týchto paneloch na mieste.

Dokopy teda máme celkom originálny zvrat na stokrát prerozprávaný príbeh. Po vizuálnej stránke má mnohé nedostatky, no tu a tam zažiari. Scenár vyzerá zaujímavo, namiesto prerozprávania Hoodových činov sa sústredí na nový uhol pohľadu. Keď už sa autori rozhodli adaptovať takú známu legendu, toto je rozhodne jeden z lepších, aj keď najmenej verných spôsobov.

  • Vydavateľstvo: Mad Cave Studios
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: David Hazan
  • Kresba: Shane Connery Volk
  • Dátum vydania: 3/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 15 =