Noví Titans si zaslúžia vašu pozornosť

DC je temnota. Nič nepatrí v posledných rokoch k tejto komiksovej a filmovej značke viac ako všeobecný predsudok, že ak je niečo DC, bude to plné čierno-čiernych emócií a drámy. V niektorých prípadoch je to neopodstatnené (Wonder Woman, Aquaman), no tragický Batman v BvS nám všetkým (alebo aspoň väčšine) vyryl vrásky do čela. Na druhej strane temnota Nolanovho Batmana bola tak akurát. Či sa už DC silene snaží vytvoriť protipól k odľahčenému MCU, alebo si spracovania pôvodných látok podobný prístup jednoducho pýtajú, to už je na názore každého z nás.

Viem však jedno – mňa noví Titans vážne bavili! Ešteže som večná optimistka a splnilo sa, čo som na konci článku k svojim obľúbeným Teen Titans Go! písala. Stal sa zázrak a ono je to naozaj dobré. Čo je pred pustením seriálu Titans nevyhnutné, je odosobnenie sa od všetkého, čo od Titánov čakáte. Mojou výhodou bolo v tomto prípade to, že komiksy ani predošlú animovanú verziu nepoznám a značka Go! sa jednoducho nedá brať vážne. Potom prídete na to, že Titans sú celkom svieži (aj podľa Rotten Tomatoes) a jednoducho iný seriál.

O čo teda ide? Dick Grayson sa rozhodol bojovať so zločinom na oficiálnej strane zákona (čo mu aj tak celkom nevychádza), a vďaka tomu stretáva Rachel (Raven), ktorá je po sérii desivých udalostí nútená utiecť z domu. Tá mala o Dickovi predtuchy a okamžite ho zúfalo žiada o pomoc. Mladé dievča nevie, čo s ním je, nevie, prečo je iné a ako sa s tým, čo sa v ňom skrýva, vyrovnať či ovládnuť to. Dick si však nemyslí, že je vhodný na opatrovanie detí, no po overení si niekoľkých faktov a hlavne po únose Rachel z policajnej stanice mení názor. Vydávajú sa preto na cestu s neistým koncom a otázne je aj to, či tam dôjdu spoločne.

Túto zápletku nám ponúkol aj trailer, do ústredia deja bola postavená Raven s jej očividne nevypočítateľnými a potenciálne najnebezpečnejšími schopnosťami. Postupne však prichádzame na niekoľko vecí. Prekvapením bolo najmä to, že Ravenine schopnosti nemusia byť tie najničivejšie a do veľkej miery ohrozenie, ktoré predstavujú ostatní Titans, definuje ich psychické rozpoloženie a ovládanie sa. Druhým veľkým prekvapením bolo, že to nie je seriál o dvoch, ale ani o piatich postavách, ako sme boli zvyknutí z predchádzajúcich verzií. Nie, toto je psychologická dráma ťahajúca sa naprieč mnohými charaktermi DC univerza. Nie v každej časti vystupuje Raven, nie v každej časti uvidíme Dicka. Seriál má mnoho odbočiek a sleduje minulosť či psychiku aj takých postáv, ako napríklad Dove, Hawk či Starfire.

(zdroj: imdb.com)

Jedným z efektov, ktoré to malo, bolo to, že sme získali viac informácií o ostatných postavách, nielen o tých, ktoré boli vždy na výslní titánskeho tímu. Naozaj zaujímavá je najmä línia Dove a Hawka, v ktorej sa skrýva mnoho, mnoho skúšok a tajomstiev, ktoré ovplyvňujú, priamo či nepriamo, celý dej. Na druhej strane to však značne rozdeľuje divácku pozornosť. V seriáli sa toho deje naozaj veľa mnohým postavám a občas je ťažké držať si v tom prehľad.

Celkovo máte zo seriálu pocit, že je tam Raven pohadzovaná zo strany na stranu, od jedného zabijaka k druhému, od prvých opatrovníkov k 232. opatrovníkom. Ale hej, je to len dievča, ktoré si myslí, že je na svete samo, a upína sa ku každému, kto mu prejaví štipku náklonnosti namiesto toho, že ho bude chcieť vypitvať. A úprimne, kto by tak nereagoval? Veľmi skoro je však jasné, že okolo Raven sa točí všetko v deji a na ostatné postavy pôsobí ako magnet.

(zdroj: imdb.com)

Na seriáli Titans je zaujímavá najmä rozmanitosť žánrov, čo podľa slov jeho tvorcu Geoffa Johnsa (v spolupráci s Akivom Goldsmanom a Gregom Berlantim) chceli v seriáli vypichnúť. Každý z doposiaľ predstavených Titánov má celkom iný pôvod, schopnosti aj ich zdroj. Kým Raven je stelesnením nadprirodzena, mystiky a mimozmyslových síl, Robin je mužom pästí a techniky. Jeho temná stránka však nezaostáva a jeho najväčší súboj je ten, ktorý vedie sám so sebou. Starfire je, naopak, bytosť šíreho vesmíru, cudzia entita, ktorá sa prispôsobila pozemským podmienkam, no jej sily sú ohromujúce. A nakoniec Beast Boy, v prvej sérii Titans Tiger Boy, je dielom šialeného vedca a obeťou jeho experimentov.

A čo hrdinovia z hlavnej príbehovej línie DC, tie stars, ktoré všetkých zaujímajú? Jednoducho: F*#k Batman! (Čo, podotýkam, v seriáli vyznelo OVEĽA vhodnejšie než vystrihnuté v traileri!) Jediné, čo z Batmana vidíme, je tieň či nejasná postava, padajú aj zmienky o Supermanovi či Wonder Woman, ale prím hrajú ich mladí partneri (Alebo sidekickovia? Večná dilema.) a veci berú do vlastných rúk. Väčšina z nich je už aj tak vo fáze „Superhrdinstvo už nie, ďakujem.“ a snaží sa v živote pohnúť ďalej (najmä od svojich superhrdinov).

(zdroj: imdb.com)

Do značnej miery zbytočnou, no pochopiteľnou a priam marketingovou odbočkou, bol diel venovaný Doom Patrolu. Z rozsahu 11 dielov je rozhodnutie jeden celý z nich venovať spin-offu aktuálneho seriálu zvláštne. Som si takmer istá, že spin-off vymysleli ešte pred natáčaním Titans a až potom ho doň zakomponovali, pretože to tam pôsobilo ako päsť na oko. Odbočka tak prudká a čudná, že ju nik neprijme za prirodzenú súčasť Titans. Na druhej strane však zapadla do príbehu, zmysel dávala, príbehovo to nekríva, len tomu bol venovaný príliš veľký priestor.

A prečo bol teda seriál od začiatku prijímaný tak negatívne? Absolútne zlý marketing. Po prvé – obrázky a plagáty, ktoré boli ako zabudnuté v minulom tisícročí, gýčové a jednoducho odpudivé. Po druhé – ach, ten trailer! Nerozumiem, komu napadlo urobiť zlým zostrihom z Robina edgy emáka, ale zabili tým rozmer, ktorý Dick Grayson v seriáli má. Áno, odišiel od Batmana, áno, má s ním veľký problém, ale áno, má to opodstatnenie a nie, on nelieta po meste a nefakuje svojho bývalého tútora. Tak to proste nie je. Samozrejme, seriál má svoje chyby a nedostatky. Niekedy sú to dialógy, niekedy diery v logike, ale naozaj ich nie je toľko, aby vám zobrali chuť na ďalšiu a ďalšiu časť.

Plusom tiež bolo, že ani vizuálne efekty neboli takou tragédiou. Úroveň MCU nečakajte, sem-tam je zvieracia podoba Tiger Boya trochu retardovaná, ale celkový dojem to nekazí, respektíve tých pár prešľapov sa oplatí tvorcom odpustiť. Aj farby, ktoré na obrazovke uvidíme, sú potlačené do ponurých nikdy-nie-je-na-oblohe-slnko tónov, a mne sa to naozaj páčilo. Od sveta, v ktorom Titans žijú, nebudete čakať nič dobré.

(zdroj: imdb.com)

Titans nie sú superhrdinský tím, Titans je kopa starších či mladších deciek, ktoré majú výrazné psychické (a iné) problémy a snažia sa zistiť, kým sú (v niektorých prípadoch do slova a do písmena). Je to psychologická dráma a je to temné. Veľmi temné. Je to brutálne a je to beznádejné… ale! Je to dobré. Je to fakt dobré. Ak aktuálne potrebujete poníky a dúhy, nezapínajte to. Ale ak si trúfnete na kvalitné psycho a príbeh partie antihrdinov, ktorí len hľadajú svoje miesto vo svete, plný odkazov na svoje predlohy, potom je toto seriál práve pre vás.

Tvorcovia naozaj vedeli, čo robia, plán cítiť od prvej časti po poslednú, a verte mi, finále vás nenechá chladnými. Veľa vecí zostalo nedopovedaných, nevysvetlených či zámerne neukázaných, no som si istá, že si ich tvorcovia šetria. Ale plesajte! Titans už ohlásili druhú sériu a teda ma netrafí šľak z otvoreného záveru. 🙂

Moje odporúčanie? Zapnite si to. Tí, čo pochybovali, aj tí, ktorí sa voči Titans už vyhranili. Zapnite si to. Dajte tomu čas. Možno nájdete novú srdcovku, a keď nie, určite nájdete aspoň dobrú chuťovku na vyplnenie času.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

3 thoughts on “Noví Titans si zaslúžia vašu pozornosť

  • 17. januára 2019 at 22:08
    Permalink

    Evi, v tom seriali sa toho deje strasne vela? Mne prave pripada oproti inym DC serialom velmi pomaly, az lyricky, zamerany viac na atmosferu a charakterizaciu postav ako na nejake pribehy.
    Pokial ide o Doom Patrol, viac ako to, ze im dali celu epizodu mi vadilo, ze to bola uz stvrta – samotni Titans este vtedy neboli team. Keby im venovali taku desiatu cast, nevadilo by to. A aj to, ze Chief je akurat v kratkom obdobi, ked nebol na voziku, trocha prekaza – ale evidentne sa bali porovnavania s X-menmi (pricom tvorca Doom Patrol si do smrti myslel, ze prave X-meni vykradli ich, aj ked vysli iba o par mesiacov neskor).

    Reply
  • 18. januára 2019 at 10:56
    Permalink

    Roger, mne zo začiatku prekážalo, ako veľmi tam skáču s dejom a koľko postáv do neho zapájajú. Je to dosť chaotické. S inými seriálmi DC až tak porovnávať nemôžem, pozerala som len málo z nich, aj to animované, a áno, tam sa toho deje značne viac, ale je to predsa len niečím iné médium. V celkovom vyznení mi to nakoniec neprekážalo.
    Čo sa týka Doom Patrolu, predlohu nepoznám, ale podľa mňa bol – POZOR (asi) SPOILER – ten posledný obraz na vozíku nice touch. Vysvetľovalo to, ako sa k nemu dostal, a podľa mňa to bol super pilot k seriálu DP. Škoda, že sa volal Titans s. 1 e. 4 😀

    Reply
    • 19. januára 2019 at 11:08
      Permalink

      No hej, DC má rado backdoor piloty (čiže piloty vložené v iných seriáloch – to sa stalo Flashovi aj Legends of Tomorrow). Podľa mňa skutočný pilot Doom Patrol bude ukazovať oveľa viac o tom, ako sa sali dokopy.
      A mne sa fakt tých postáv zdalo spočiatku celkom málo. Však v jednotke boli iba traja hlavní a naznačeny Beast Boy. V dvojke iba hlavní zaporaci. Práveže v iných seriáloch oveľa viac dielov venovali charakteristike hlavných postáv, pretože v pilote boli aj hlavní zaporaci a mnohí iní. A rak sa nemohli hlavnej postave venovať toľko, koľko chcelu. Tu boli v pilote veľmi dobre predstavení Rachel aj Dick.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
10 ⁄ 5 =