Odkaz rodu Blacků – Mala by byť mágia slobodná?

Rod Blackovcov je tu od nepamäti. Aspoň to tak tvrdí hlava rodiny Roman Black, ktorého čas medzi živými sa pomaly, ale isto, chýli ku koncu. Na starého čarodejníka však ešte čaká jedna neľahká úloha, a tou je výber jeho nástupcu. Rodina na neho tlačí, ale on svoje rozhodnutie stále odkladá. Už dosť dusnú atmosféru v sídle Blackovcov ešte skomplikuje záhadné dievča, ktorému sa Roman Black rozhodne pomôcť.

Scenárista Cullen Bunn je v našich vodách už vcelku etablované meno. Okrem niekoľkých príbehov v rámci Marvel kompletov a hernému doplnku Cyberpunk 2077 mu u nás už od roku 2018 vychádza vo vydavateľstve Comics Centrum séria Pochmurný kraj. A keďže ohlasy na túto sériu sú zväčša pozitívne, skúsilo to Comics Centrum aj s komiksom Odkaz rodu Blacků, pod ktorým je okrem Bunna podpísaný aj Brian Hurtt (The Sixth Gun).

Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý a ani postupom času sa príliš nekomplikuje. Máme tu rodinu, ktorá zažíva svoju internú drámu ohľadom ďalšej budúcnosti rodu. Zároveň do hry vstupuje tajomná dievčina, ktorá je spojená s mágiou, a situáciu viac ako len skomplikuje. Okrem diania v sídle Blackovcov sledujeme aj sériu nevysvetliteľných záhad v malom mestečku, na ktoré domáci, na rozdiel od Blackovcov, vôbec nie sú pripravení.

Dianie nie je príliš akčné, a aj keď má zopár strhujúcich momentov, celkovo si udržuje skôr rozvážne a pozvoľné tempo. Absentujú tu nejaké výraznejšie zvraty a vývoj príbehu sa dá bez väčších problémov odhadnúť už relatívne skoro. Odkaz rodu Blacků teda nedisponuje silným, zamotaným a ani strhujúcim príbehom. Nie je síce vyslovene slabý, ale je jednoducho príliš nevýrazný. Je tak trochu profesorský, a aj napriek tomu, že vybudoval dobré základy, neprináša nič naviac. Tromf ale nájdeme inde.

Práca kresliča Tylera Crooka je u nás známa najmä vďaka už spomínanej sérii Pochmurný kraj, kde spolupracoval s Cullenom Bunnom. Jeho kresba a najmä coloring dávajú Odkaz rodu Blacků to povestné niečo navyše. Kresba pomáha budovať ponurú a mysterióznu atmosféru. Vie byť civilná, ale vie aj podtrhnúť nadprirodzené prvky. Funguje v statických scénach, ale dokáže vybudovať aj dynamickú a strhujúcu scénu. Užíval som si každý panel a z tohto pohľadu je naozaj veľká škoda, že komiks nevyšiel v trochu väčšom formáte. Kresba je totiž tou najsilnejšou devízou tohto komiksu. Ako veľké plus by som určite označil bonusy v závere knihy, kde nám kreslič Tyler Crook vysvetľuje, ako prebieha jeho tvorivý proces.

Odkaz rodu Blacků je vizuálne podmanivé dielo, ktorého príbeh vybudoval pevné základy, avšak neprináša nič navyše. Na prípadné pokračovanie určite dostatočne naláka, je však otázne, kedy vlastne bude. V origináli zatiaľ vyšli iba 4 zošity, a aj keď sa tvorcovia vyjadrili, že majú plány na celé univerzum, informácie o plánovanom pokračovaní by ste hľadali márne. Uvidíme teda, kedy sa s Blackovcami opäť stretneme, keďže prvé zoznámenie dopadlo dobre.

  • Vydavateľstvo: Comics Centrum
  • Scenár: Cullen Bunn, Brian Hurtt
  • Kresba: Tyler Crook
  • Preklad: Alexandra Niklíčková
  • Počet strán: 128
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 158×239 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2021
  • ISBN: 978-80-7652-040-0

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
18 + 12 =