Októbrová hra mesiaca

Pomaličky sa blíži koniec roka a s ním aj každoročné ankety o najlepších hrách (filmoch, seriáloch, knihách…) roka. A naša októbrová hra mesiaca má v pláne vyhrať ich všetky. Možno trochu preháňam, ale ďaleko od pravdy nebudem. Keď som si v apríli myslel, že lepšia hra ako God of War tento rok už nevyjde, zrejme som nemal pravdu – vyšla Red Dead Redemption 2. Moje osobné pocity odložíme (predsalen vikingská fantasy > divoký západ) a necháme radšej hovoriť čísla. Priemer 97/100 zo 104 recenzií skutočne prekonáva aj God of War (95/100 zo 133).

RDR2 má oproti God of War jednu výhodu – ide o multiplatformový titul. Aj preto dokázal za prvý víkend zarobiť 725 miliónov dolárov. Podľa všetkého je to najväčší otvárací víkend vôbec v rámci celého zábavného priemyslu. Napríklad taký Infinity War mal za prvý víkend na konte $640 miliónov. Navyše, jediná iná vec, ktorá dokázala zarobiť toľko peňazí za taký krátky čas, je ďalšia hra od toho istého výrobcu. GTA 5 prekonalo za prvé tri dni miliardu dolárov, ale vyšlo v utorok, teda sa naň nevzťahuje klasický víkendový rebríček.

A prečo je táto hra taká úspešná? V čom je taká dobrá? Krátka odpoveď by znela: vo všetkom, ale poďme si to rozobrať na drobné. Ide o novú hru od Rockstar Games. Tí nevydávajú novú hru zas až tak často. Práve naopak, je to jediná hra od Rockstaru pre túto generáciu konzol (GTA5 bol remaster z PS3/Xbox 360). Čoho sa ale títo páni chytia, z toho je hit. Ich meno je synonymom kvality a zárukou výborného herného zážitku.

Takisto sú známi tým, že sa do veľkej miery venujú detailom. V prípade RDR2 by som to nazval priam fanatickým chtíčom mať všetko premakané do absolútne najmenšieho detailu. Koniec koncov, v recenziách a videách (klasicky odporúčam svojho obľúbeného AngryCentaurGaming) vám to recenzenti pekne vysvetlia na konkrétnych príkladoch. Za mňa len ten najpopulárnejší, ktorý ste asi zachytili, pretože je toho plný internet. Keď s koňom prídete do mrazivého počasia, zmenšia sa mu semenníky. Áno, skutočne je to tak, otestoval to asi každý jeden youtuber a twitch streamer, ktorý RDR2 hral. Že hra okrem ešte aj vyzerá po grafickej stránke ako najkrajšia hra na súčasnú generáciu konzol, to už asi nikoho neprekvapí.

Toto všetko ale, samozrejme, neprichádza zadarmo. Hra bola vo vývoji niekoľko rokov, tvorili ju stovky vývojárov a napumpovali sa do nej milióny dolárov. To by ešte bolo v poriadku, niečo také sa momentálne očakáva od každej AAA hry. Čo už ale v poriadku nie je, sú správy o niekoľkých týždňoch až mesiacoch, keď rôzni zamestnanci Rockstaru pracovali až 100-hodinové pracovné týždne. V prepočte by to bolo zhruba 14 hodín denne, 7 dní v týždni. Takáto pracovná záťaž je nezdravá a zároveň vysvetľuje, prečo sa mnohí IT odborníci hernému priemyslu vyhýbajú. Firma tieto správy dementovala a tvrdí, že šlo o dobrovoľné nadčasy a len pre pár seniorných členov tímu. S tým ale nesúhlasia niektorí súčasní zamestnanci, ktorí anonymne na internetových fórach tvrdili niečo iné.

Nech už si o firemnej kultúre Rockstaru myslíme čokoľvek, výsledkom je skutočne špeciálna hra. Neuveriteľne rozsiahla, do detailov premyslená, realistická, graficky a animáciami túto generáciu vyžmýkala do úplného dna. Jediné výhrady, ktoré k nej ľudia majú, sa týkajú toho, že niekedy je práve až príliš realistická. Pretože keď človek vidí detailnú animáciu toho, ako hlavný hrdina niečo nakladá na koňa po prvýkrát, je to super. Ale keď to po 80 hodinách v hre vidí miliónty raz, už ho to môže začať otravovať. Každopádne, pokiaľ máte možnosť, RDR2 si zahrajte. Predsalen, je to asi najlepšia hra roka.

Ale nielen RDR2 je hráč živý. V októbri toho vyšlo o niečo viac, tak si to v rýchlosti prebehneme. Vyšli najnovšie pokračovania dvoch mamutích herných značiek. Call of Duty: Black Ops 4 po prvýkrát v histórii série bez singleplayeru, zato s battle royale módom pomenovaným Blackout. Obsahuje samozrejme aj klasický multiplayer a zombie mód, tak ako to hráči CoD očakávajú. A vraj je to zábava.

Assassin’s Creed Odyssey sa presúva do antického Grécka, pokračuje vo formulke nastavenej pri Origins a vyzerá pritom tak dobre, ako už dávno nie. Dokonca aj ja, ktorý som túto sériu zavrhol ešte niekedy pri Brotherhood, rozmýšľam, že tomu dám ďalšiu šancu.

Nakoniec by som chcel pozornosť hráčov upriamiť ešte k nenápadnej indie veci menom The Return of the Obra Dinn. Pokiaľ vám to nič nehovorí, vedzte, že za ňou stojí Lucas Pope, autor indie hitu Papers Please. Keď si pozriete video, hneď je vám jasné, že pred sebou míte niečo unikátne. Táto temná detektívna adventúra s ľahkými podtónmi Edgara Allana Poa určite stojí minimálne za vyskúšanie.

Týmto by sme mali uzavretý október, na nové tituly pravidelne asi najbohatší mesiac v roku. A ja sa s vami lúčim zasa o mesiac.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
29 − 7 =