Oscar v znamení The Shape of Water!

Ceny akadémie, alebo zjednodušene Oscary, sú každoročnou bodkou sezóny plnej rôznych nominácií a ocenení. Na jubilejnom 90. ročníku sa rozdala ďalšia várka zlatých plešivcov a som rád, že sa nestratili ani nám žánrovo veľmi blízke filmy.

S najväčším počtom nominácií vstúpil do hry film The Shape of Water (Podoba vody). Z celkových 13 sa mu podarilo premeniť rovno štyri. A to nie hocijaké! Všetci sme tak trochu čakali, že Podoba vody získa maximálne nejaké technické kategórie, ale víťazstvo v hlavnej kategórii nás celkom prekvapilo. Ak si k tomu pripočítame aj Oscara za najlepšiu réžiu pre Guillerma del Tora, musíme hovoriť o veľkom prekvapení. Alexandre Desplat, ktorý svojou hudbou prispel k skvelej atmosfére tohto filmu, si odniesol už svojho druhého Oscara, keďže prvého získal v roku 2015 za The Grand Budapest Hotel. Posledné ocenenie sa týka kategórie najlepšia výprava, ktorú táto rozprávka pre dospelých tiež opanovala.

 

 

Už pri nomináciách bolo prekvapenie, že horor Get Out (Uteč!) získal rovno 4. Dalo sa čakať, že v kategóriách najlepší film a réžia ostane naprázdno. Gary Oldman nedal v kategórii najlepší mužský herecký výkon šancu nikomu, a tak aj Daniel Kaluuya vyšiel naprázdno. Kategória originálny scenár tiež nevyzerala tak, že by Get Out mal výraznejšie zasiahnuť do boja o toto ocenenie. Get Out ale práve toto vyhral a postaral sa tak o ďalšie prekvapenie večera. Dúfajme, že toto víťazstvo pomôže ako precedens pri tvorbe podobne ladených filmov.

 

 

Celkovo piatimi nomináciami si zobral do parády technické nominácie film Blade Runner 2049. Premenil dve a to za kameru a vizuálne efekty. Víťazstvo v kategórii, v ktorej sa dejú zázraky, je určite cenné, najmä keď beriem do úvahy, akú tvrdú konkurenciu vytvorili filmy ako Guardians of the Galaxy Vol. 2, nové Star Wars alebo War for the Planet of the Apes. Oveľa zaujímavejšie je však víťazstvo kameramana Rogera Deakinsa. Tomu sa podarilo získať Oscara až na 14. pokus! A to už je niečo. V porovnaní s ním svojho Oscara aj DiCaprio dostal relatívne rýchlo.

 

 

Kde sú víťazi, sú, samozrejme, aj porazení. Naprázdno vyšli posledné Star Wars, ktoré nedokázali premeniť ani jednu zo svojich 4. nominácií. Najväčšie nádeje sa vkladali do Johna Williamsa v kategórii najlepšia hudba ale nepodarilo sa. Bez ocenenia obišli aj Guardians of the Galaxy 2, Kong: Skull Island a War of the Planet of the Apes, ktoré prehrali v kategórii špeciálnych efektov s už spomínaním Blade Runnerom. Najviac nás ale asi mrzí fakt, že bez Oscara skončil Logan, ktorý nepremenil svoju nomináciu na najlepší adaptovaný scenár.

 

 

Pre úplnosť je ešte nutné uviesť, že kategóriu najlepší animovaný film opanoval Coco. Toto víťazstvo bolo viac ako očakávané, kedže tento animák z dielne štúdia Pixar sa naozaj podaril, a ak ste ho ešte nevideli, určite to napravte! A Coco sa neuspokojil iba s jedným plešákom, získal Oscara aj za najlepšiu pieseň.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
36 ⁄ 12 =