Pac & Pussy – Albrecht Smuten

Pozor! Článok nie je vhodný pre mladších čitateľov.

 

„Existuje bůh?“

„Mňau“

Existenciálna kríza v podobe dvoch kreslených mačiek Pac & Pussy, ktoré búrajú štvrtú stenu a snažia sa čitateľovi znechutiť život tým, že ho rozosmejú poznámkami, nad ktorými by inak plakal. Tak by sa dala zhrnúť útla zbierka komiksových stripov od vydavateľstva Epocha. Biely kocúrik Pac – len tak náhodou jeden z najväčších nihilistov, akých som stretla – a čierna guľatá mačička Pussy – ktorá sa hrá na hlúpejšiu z tejto dvojice, no občas svojím temným pohľadom na svet prekoná aj Paca – na vás budú počas čítania celý čas zazerať, aby zistili, či mali ich štipľavé múdrosti želaný účinok.

Jednoduchá stripová forma dovolila autorovi zbierky Albrechtovi Smutenovi premietnuť do svojej tvorby otázky, ktorými sa každý vnímavý človek občas zaoberá, no ktoré ako rozumná (a zbabelá) bytosť potláča a zámerne ignoruje. Existuje boh, majú naše životy vôbec nejaký zmysel (na čo majú podarené mačky svoj vyhranený názor), akí sú ľudia a aké sú mačky (samozrejme, že lepšie ako ľudia) atď. Tieto a podobné otázky si Pac a Pussy pokladajú. V podstate, ak hľadáte návod na život, nech sa páči, Pac & Pussy vám môžu byť nápomocnými sprievodcami týmto nezmyselným životom.

V zbierke sa striedajú dve témy. Zbytočnosť života a vlastne všetkého a mačacie stereotypy podané očami inteligentných príslušníkov tohto druhu. Pac & Pussy vychádzali najprv ako webkomiks. Smuten – okrem iného aj správca facebookovej strany Reformovanej satanovy církve a fanúšik progresívneho metalu – je takmer vyštudovaný psychológ a pracuje ako kreatívec v reklame. Uznajte, to poznačí každého. A keďže sú mačky takým symbolom majvpičizmu, boli jasnou voľbou pre tento druh humoru.

Kresba je statická a mnohé panely (väčšina) sa opakujú, na čo sa sťažujú aj samotní Pac a Pussy. Čitateľovi to však dáva priestor sústrediť sa viac na posolstvo, ktoré nám chcú odovzdať. Sem-tam prekvapia vulgárnejším slovom, inokedy zas nevinnosťou. Aj keď sa mi niektoré vtipy zdali silené, vyvažovali ich tie, na ktorých som sa hlasno zasmiala.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Epocha.

  • Vydavateľstvo: Epocha
  • Scenár a kresba: Albrecht Smuten
  • Počet strán: 88
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 150 x 145 mm
  • Jazyk: český
  • Rok vydania: 2019
  • ISBN: 978-80-7557-190-8

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
26 ⁄ 13 =