Pandemica #1 – Svet stojí pred apokalypsou

Vírus Chikungunya sa štandardne prenáša komármi. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia v rozvojových krajinách. Na chorobu zomrie menej ako jeden človek z tisíca. Aktuálny úder tejto choroby je ale drvivý. Úmrtnosť je na úrovni 70 %. Vírus sa prehnal utečeneckými tábormi na hraniciach s Mexikom. Zarážajúci je fakt, že dozorcov sa táto nákaza vôbec nedotkla.

Nech to na prvý pohľad vyzerá akokoľvek záhadne a zaujímavo, hneď na prvých stránkach komiksu Pandemica zistíte odpoveď na skoro všetky otázky, ktoré vám z načrtnutého úvodu vzniknú. Viete, ako sa to stalo, zhruba aj prečo a taktiež viete, čo je v pláne ďalej. Z pohľadu zlej tieňovej vlády vás teda nečaká skoro žiadna záhada. Dokonca aj postavy, ktoré sú za „temnú stranu sily“ predstavené, nie sú nič extra. Pozeráme sa na klasické archetypy, ako napríklad mocná ústredná postava, alebo ak chcete otec rodiny. Taktiež je tu duo, kde sa jeden mentálne nie práve vyrovnaný chlap stará o špinavú robotu a jeho ženské opozitum o trochu sofistikovanejšiu prácu. V tomto smere teda nuda a šedý priemer. Ako sú na tom predstavitelia dobra?

Mother nature can be a bitch, but she´s not a racist.

Hlavnému hrdinovi, excentrickému milionárovi, trochu podkopáva nohy to, čo je prezradené v úvode zošita. Dr. Katz sa nám vyznáva zo snahy potlačiť niečo, čo všetci považujú iba za konšpiráciu. Čitateľ však vie, že má pravdu, a preto sú tieto momenty úplne zbytočné. Ak by čitateľ tiež tápal v množstve otáznikov, bola by táto postava oveľa plastickejšia a ťažko zaraditeľná. Je to iba konšpirátor? Šikovný manipulátor? Je v skutočnosti zlý? Nie, takúto hru s nami scenárista hrať nechce. Dr. Katz je skrátka dobrý a všetky svoje neobmedzené prostriedky chce investovať do záchrany sveta. Nuda.

Nechce v tom byť ale sám, a tak sa rozhodne poskladať tím špecialistov, či už z vedeckého, alebo armádneho prostredia. V tomto prípade sa pozeráme na pozadie dvoch postáv. Pracovníčku UN na boj proti biologickým zbraniam a jej bývalého vojensky ladeného kolegu. Inak o veľkej multikultúrnej skupine vedcov prakticky nič nevieme. Mohli by to byť pokojne pracovníci McDonaldu. Tým pádom čitateľ nemá ani zďaleka pocit, že by sa pozeral na poslednú líniu obrany ľudstva. A pritom stačili minimálne predstavovačky na pár panelov, ako to urobil napríklad komiks Bad Reception, keď predstavoval svadobčanov.

Po vizuálnej stránke je to veľká katastrofa. Kreslič Alex Sanchez podľa predvedeného nevie kresliť tváre. Ale že vôbec. Pokiaľ má postava na hlave masku, alebo na paneli nie je žiadny človek, je to úplne v poriadku. Ale to je pri komikse, v ktorom sa vyskytuje relatívne dosť postáv, ojedinelý jav. Tváre kresliť skrátka musel a vôbec mu to nešlo. Miestami to vyzerá, ako by ich kreslil opitý Picasso počas svojho kubistického obdobia. Mimika nemá nič spojené s realitou a je groteskná. Akcia vyzerá vcelku obstojne, ale to iba preto, že je to na pár panelov vykúpenie z utrpenia dialógových pasáží, kde sa síce prirodzene mení postavám tvár, ale ide len o náhodné posúvanie očí, nosa a úst v ľubovolnom smere. Jediné, čo sa dá po vizuálnej stránke pochváliť, sú farby. Tie umocňujú stiesnený pocit blížiacej sa apokalypsy.

Ak by som mal teda zhrnúť pocity z prvého zošita minisérie Pandemica, núka sa mi slovo apatia. Je mi totiž úplne jedno, čo sa bude diať ďalej. Nepriniesol žiadny zvrat ani cliffhanger. Záverečnú stranu nepočítam, lebo na nej vidíme zhruba to isté ako na obálke. Toto je inak krásny ilustračný príklad toho, ako scenár nefunguje. Jonathan Maberry skrátka vystrieľal všetko a to hneď na začiatku. Akoby podceňoval čitateľa a bál sa o jeho pozornosť, a tak mu to radšej všetko vyklopil. Necítiť tu absolútne žiadnu ambíciu scenár rozvíjať, možno trochu motať a zavádzať ním čitateľa. Po príbehovej stránke je to teda veľmi ploché a nudné spracovanie vcelku zaujímavého, aj keď nie úplne originálneho nápadu. A kresba, tá si nezaslúži ďalší komentár.

  • Vydavateľstvo: IDW
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Jonathan Maberry
  • Kresba: Alex Sanchez
  • Dátum vydania: 11.9.2019
  • Dátum vydania pokračovania: 30. 10. 2019

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
9 − 4 =