Pixar : 30 let animace

Priestory výstaviska Holešovice v Prahe viac ako 3 mesiace hosťovali neobyčajnú, interaktívnu výstavu spoločnosti Pixar a jej práce za posledných 30 rokov. Táto putovná výstava nám dovolila nahliadnuť do zákulisia štúdia, ktoré má na svedomí jedny z najúspešnejších animovaných filmov a jednoznačne prelomové diela svojho času.

Hala plná informácií a ukážok z tvorby animovaných filmov ponúkala mnoho zábavy. Mohli ste si prejsť celú miestnosť dookola a chronologicky si prezrieť, ako štúdio posúvalo hranice animácie. Od Toy Story cez Dobrého dinosaura až po Rodinku úžasných. Okrem konceptov a prvých vizualizácií boli vystavené aj modely, ktoré často dopĺňali obrazovky s filmami a ukážkami. Po miestnosti boli rozostavené obrovské kocky, do ktorých sa dalo vojsť  a z ktorých každá poskytovala iné informácie a hry ohľadom animačného procesu.

Jedna celá miestnosť bola venovaná unikátnemu filmu na obrovskom širokouhlom plátne, ktorý spájal všetky prvky výstavy do animovaného sprievodcu tým, ako musia animátori zmýšľať. Hovoril o tom, že každý statický obrázok či návrh sa v ich mysliach musí rozpohybovať ešte pred samotným procesom animácie. Naozaj pekný audio-vizuálny zážitok sprevádzaný svetelnými efektmi, pri ktorom ste si mohli oddýchnuť na stoličkách alebo vankúšoch porozhadzovaných po zemi.

Naozaj zaujímavá bola praktická ukážka typu animácie, pri ktorom sa rýchlo roztočia v pohybe zachytené figúrky a pomocou prerušovaného svetla sa vytvorí dojem pohybu.

Výstava ponúkala aj vyhliadku na miestnosť, kam sa dalo vyjsť po schodoch a oddýchnuť si pri stoloch s maľovankami a farbičkami. Čakali tam na vás aj Sullivan a Mike z Príšeriek v životnej veľkosti a pri vstupe McQueen. Taktiež bol k dispozícii obchod s merchom Pixar výstavy. Naozaj skvelý zážitok pre milovníka animovaných filmov a tvorcov každého druhu.

Táto výstava prebiehala od 15. 2. 2019 do 26. 5. 2019.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
3 + 2 =