Plutona alebo A co děti, mají si kde hrát?

Aj keď žijú vo svete, v ktorom sú superhrdinovia bežnou súčasťou reality a ich boje so zloduchmi na dennej báze, oni sú stále len decká, ktoré si hľadajú svoje miesto vo svete. Najväčšími problémami vedia byť školské vzťahy, šikanovanie alebo to, kto dokáže byť frajer a kto zostáva lúzrom. My však vieme, že nie je všetko, ako sa zdá, a každý z nás pochádza z vlastného sveta formovaného vlastnými starosťami. Odlišné je však to, čo zo seba ukazujeme pred ostatnými.

Partia deciek, zvedená dokopy snáď len omylom, nájde v lese mŕtvu superhrdinku, ktorú poznajú zo správ a televízie.

Tak takto by mohla znieť kompletná anotácia.

Pomerne rýchly vstup k podstate deja, keď nám autori Jeff Lemire a Emi Lenox načrtnú len čo-to o povahe jednotlivých členov grupy, je skvelé osvieženie. V podstate nijaké naťahovanie, po krátkom úvode „kde sme, čo sme“ sa dostávame rovno k jadru. Charaktery sa im potom podarilo veľmi pekne vykresliť počas celého diania a postupne, náznakmi. Máme tu malú rebelantku s genofondom východných krajín Zemegule menom Mie, ktorá je otrávená staraním sa o mladšieho brata Mikea. Dobrácku Dianu (Dee) urputne sa snažiacu nestratiť priateľku. Grázla Raya, s ktorým sme pomerne skoro nutení súcitiť. Nenápadného Teddyho, ktorý v sebe skrýva veľkú bolesť. A nakoniec Plutonu. Mŕtvu superhrdinku, snáď tú najlepšiu z nezodpovednej tlupy super-škandalistov, ktorým sláva prerástla cez hlavu.

A celá táto partia – v ktorej Ray uráža a ponižuje, koho len môže, no zároveň balí Mie, a ostatní po ňom len hučia, a Mie v ňom nakoniec vidí aj niečo dobré, a Teddy túži po niečom väčšom, než je on sám, a Mike hľadí do gameboya, a Diana je nervózna z toho, ako sa jej konštantný svet zrazu mení, a všetky ich ďalšie pubertálne problémy ako bonus – nájde v lese bezvedomú ženu, ktorá má lietať po oblohe a zachraňovať ľudstvo. A to vie svetom tínedžera otriasť. Čo teraz? Čo bude nasledovať? Majú to povedať niekomu dospelému alebo si to nechať pre seba? Vkradne sa medzi nich zmätok.

Séria udalostí vedie k absolútne nečakanému koncu. Veľmi rozpačitému. Aspoň pre mňa. Keďže nechcem spoilerovať, nič viac nepoviem. Postupné odkrývanie krokov jednotlivých postáv je na príbehu to najlepšie. Dostávame len naznačenia, nič nie je násilne vysvetľované a mnoho je ponechané na predstavivosti čitateľa. Máme tiež možnosť nazrieť do sveta Plutony v podobe komiksu v komikse. Do sveta, ktorý sa skrýva za „oponou“. Sveta, ktorý je len jej, keď odloží plášť. A superhrdina má tiež rodinu, a musí platiť účty, a má všetkého plné zuby.

Teší ma, ak je parádny komorný príbeh v komikse stvárnení úžasným vizuálom. Plutona je nád-her-ná! S farbami Jordie Bellaire je to brutálna potecha pre oko. Jednoduchšie alebo prepracovanejšie panely, každý vyzerá vynikajúco! Plusový bod u mňa majú aj za obálky jednotlivých zošitov tejto knihy, ktoré sú zladené rovnakým motívom.

Toto rozhodne nie je detský komiks. Ale pokojne by som ho dala do ruky tínedžerovi. Mám rada, keď sa ich city zbytočne nešetria. A svet nie je predvídateľný. Ani tento komiks nie je.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Jeff Lemire
  • Kresba: Emi Lenox
  • Počet strán: 152 strán
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Rozmer: 168 × 258 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 978-80-7449-529-8

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
24 ⁄ 6 =