Podcast – Writing Excuses

Písaniu sa venujem skoro osem rokov, z toho naozaj aktívne len posledné štyri. Zámerne som nepoužil – už – nepríde mi to, ako dlhá doba.

Začínal som úplne bez prípravy, len tak zo srandy. A aký bol výsledok? Žiaden. Rovno som skočil na písanie knihy. Napísal som prvých približne šesťdesiat strán a venoval sa iným činnostiam – prevažne hraniu hier. Po pár mesiacoch som sa vrátil a pokračoval. Takto to išlo asi štyri roky.

Popritom som začal čítať zahraničné blogy, skúsil kratšie formáty – poviedky. Jednu som poslal aj do súťaže, ale po formálnej stránke pohorela ako fakľa. Prečo? Lebo som odflákol základnú prípravu. Nevedel som, ako sa správne píšu dialógy a o gramatike a často opakovaných slovách ani nehovoriac.

Nestačí mať zaujímavý nápad, keď človek nevie, ako ma písať. A platí to aj opačne.

Ak človek chce, dokáže sa naučiť všeličo. Blogov a kníh o písaní je neúrekom. Hlavne v zahraničí. Na Slovensku už pomenej. Ale aj k nám sa občas niečo dostane ako kniha od Stephen King – O Písaní a nie je jediná.

Príjemnou alternatívou, ktorú som objavil len nedávno, je podcast – Writing Excuses. Jeho motto je:

Fifteen minutes long, because you`re in a hurry, and we`re not that smart.

(Dlhé pätnásť minút, lebo vy sa ponáhľate a my nie sme takí múdri.)

Pre koho je určený? Rozhodne pre tých, ktorí sa chcú stať profesionálnymi spisovateľmi alebo ich jednoducho baví písať. Je zameraný hlavne na fantastiku a žánre s tým spojené, ale väčšina informácií sa dá použiť aj na bežnú fikciu.

Mám napočúvaných necelých päť sezón z dvanástich, takže hodnotiť môžem len niekoľko hodín materiálu.

Nejde o žiadnu novinku. Podcast začal už v roku 2008 a v roku 2013 vyhrali Hugo Award for Best Related Work. Riadi ho Jordan Sanderson, a ak vám je jeho priezvisko povedomé, má byť prečo. Je to brat jedného z troch hlavných účastníkov podcastu – Brandona Sandersona.

Brandona pravdepodobne poznajú aj fanúšikovia fantastiky v našich končinách. Napísal sériu Mistborn a kopu ďalších kníh. Taktiež dopísal poslednú knihu série The Wheel of Time od Roberta Jordana. Musím sa priznať, že som ani jednu knihu nečítal, ale poznal som ho z youtubových prednášok o písaní. Už tie boli pre mňa veľmi užitočné napriek tomu, že máme úplne odlišné štýly písania. On je outliner ja viac discovery writer.

Druhým členom je Dan Wells. Autor hororov a sci-fi. U nás je myslím málo známy. V preklade mu vyšlo len zopár kníh. Nejsem sériový vrah, Potomkovia a Já, Monstrum. On a aj Brandon majú vyštudovaný anglický jazyk zameraný na písanie či editovanie.

Tretím členom je Howard Tayler. Howard je autorom webového komiksu – Schlock Mercenary. Ďalšia neznáma pre mňa, ale aj napriek tomu dôležitý člen. Hlavne z toho dôvodu, že je v prvom rade kreslič a až potom spisovateľ. Zároveň písanie neštudoval, naučil sa ho za pochodu a mnoho vecí robí inštinktívne. V podcaste je za vtipného, keďže aj jeho komiksy sú komediálne.

Trojicu autorov z času na čas dopĺňajú hosťujúci autori rôznych žánrov. Mali Patricka Rothfussa, navštívil ich Tracy Hickman, Brandon Mull a iní.

Poďme ale na to najdôležitejšie. Čo sa poslucháč dozvie? Veľa a omnoho viac. Je zbytočné a hlavne náročné to tu všetko rozpisovať. A pravdepodobne nemožné. Takže to iba načrtnem.

Každá časť je na niečo zameraná a autori danú tému rozoberajú. Dávajú fanúšikom svoje rady a rozoberajú spôsoby, ako to robia, čo nerobia a prečo.

(zdroj: writingexcuses.com)

Rozoberajú tému budovania sveta, koľko času trávia študovaním a či vôbec trávia čas študovaním. Veľa tém je aj o editovaní, koľko toho vymazať, ako rátať s tým, že je často nutné odstrániť aj obľúbené pasáže, keď na tom editor trvá. A samozrejme, golden rule – editor má vždy pravdu. Alebo takmer vždy. Fanúšikovia fantastiky si prídu na svoje časťami o vytváraní systémov mágie a ich pravidiel a či sú vôbec potrebné. Čo robiť so spisovateľským blokom alebo tvorivým blokom. Ako písať začiatky, konce, stred, twisty, sub-plots…

Zaradili dokonca aj rozhovory s manželkami a manželmi o tom, aké je to žiť so spisovateľom. A to som vypísal časť podcastov z prvej sezóny a niektoré témy z ďalších, čo mám napočúvané. Ak by som sa mal rozpísať a nejakú vybrať, ani by som nevedel, kde začať.

Kvalita zvuku nie je vždy najlepšia, to musím priznať. Treba si ale uvedomiť, kedy to všetko začalo. Nie je to nahrávané v žiadnom profesionálnom štúdiu. Rozhodne nie prvých päť sezón. Niektoré časti taktiež nahrávajú na rôznych conoch a tam je to počuť.

Podcast Writing Excuses nie je len poučný, je aj zábavný. Nemusíte mať autorov radi a ani ste od nich nemuseli čítať knihy. Ich rady sú však potrebné. Áno, nie všetky sa dajú použiť aj na našom trhu. Ale nikto vám nehovorí, že ich máte počúvať od slova do slova. Podaktoré informácie ste už možno čítali alebo počuli z iného zdroja. Opakovanie je matkou múdrosti.

Kde ho nájsť? Na oficiálnej stránke, Apple Podcasts a na Androide som ich našiel cez Podcast Player. Bohužiaľ z nejakého dôvodu nie sú na Spotify alebo som ich tam nedokázal nájsť. Z ich stránky sa dajú všetky podcasty zadarmo stiahnuť. Každá časť obsahuje nimi nahovorenú krátku reklamu na knihu.

Martin "Benky" Benkovič

Autor snažiaci sa presadiť na našom malom knižnom trhu. Fanúšik sci-fi, urban fantasy, komiksov a gamer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
12 + 4 =