Pomimo V: Ink & Blood

Komiksový zborník Pomimo má už svoje 5. číslo. Tvorcovia pracovali s témou Ink & Blood a len čiernou, bielou a červenou farbou. Vzniklo tak ďalšie zaujímavé vydanie temných príbehov slovenských a českých umelcov.

Ak by ste projekt Pomimo nepoznali, je to iniciatíva (už bývalých) študentov Vysokej školy výtvarných umení, ktorá vznikla v roku 2014 a dodnes vydáva nielen komiksový zborník, ale usporadúva tiež prednášky a workshopy. Čo týchto ľudí viedlo k založeniu Pomimo? Na Slovensku je čoraz viac mladých umelcov, ktorí k tvorbe komiksu v akejkoľvek jeho forme inklinujú. Pravdou však ostáva, že slovenské vysoké ani stredné školy toto zameranie (zatiaľ) nepodporujú a neexistuje žiadny podobný odbor. Po tejto stránke je Pomimo plnohodnotným experimentom. Vydávaním zborníka chceli tiež prispieť k budovaniu komiksového trhu na Slovensku.

A kto stojí za touto iniciatívou, v súčasnosti občianskym združením? Sú to Dávid Marcin, Martin Engler, Lukáš Freytag a Martin Schwarz. Každý z nich sa tým či oným spôsobom venuje komiksu a ilustrácii a v zborníku dávajú priestor najmä začínajúcim, ale aj etablovaným umelcom.

Ink & Blood obsahuje 7 autorských komiksov, 4 variant covery a 3 komiksy z internej súťaže študentov školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Autorom obálky je Dávid Marcin.

Vŕba (Lukáš Freytag): Najdlhší komiks tohto zborníka nás pozve k dedinskej partii, ktorá sa snaží dať si rady s vŕbou. Dej sa odohráva na strednom Slovensku, čo vieme najmä vďaka zakomponovanej nárečovosti. A že sa z frašky môže vykľuť horor, o tom sa presvedčíte pri čítaní.

 

Farba porazených (Michal Nagy): Štylizovaný súboj „čiernej“ a „bielej“ hovorí o starej známej pravde, že vojna nemá víťaza. Najnápaditejšie spracovaný komiks zborníka.

Klára Štefanovičová prispela krátkym komiksom o tom, ako sa dá prežiť. Tento príbeh je o to znepokojivejší, že má veľmi roztomilú kresbu. Skvelý nápad, zaujímavé dizajnové rozhodnutia.

Ink & Blood (Peter Csányi): Komiks, ktorý ma v zborníku uchvátil najviac. Skvelá dynamická kresba, úžasná práca s kompozíciou, pohľadmi a prechodmi medzi panelmi. Silné posolstvo o rozorvanosti umeleckej duše.

Trofeje (Eva Ondová): Autorka zaujme hneď, a to svojou inakosťou. Pekná, „pastózna“ práca s farbami o lovcovi, ktorý zavŕšil svoju zbierku.

Dlouho (Lukáš Komárek): Tento štýl, pripomínajúci jedného z velikánov komiksu, vám padne do oka. Lukáš sa však snaží ísť vlastnou cestou a dokazuje to týmto tajomným príbehom. Stará mať v čepci a s puškou v ruke sľubuje nezvyčajný komiks.

Prízrak (Katka Dudášová): Umelcove preludy mu môžu poriadne skomplikovať život, najmä ak strašia v jeho dome. Je to ale naozaj tak?

Variant covermi prispeli Michal Nagy, Eva Ondová a Klára Štefanovičová, v zborníku nájdete aj arty Dávida Marcina. Na príspevky, ktoré vyhrali stredoškolskú súťaž v rámci odboru Digitálna maľba, je naozaj radosť sa pozerať. Určite aj práve medzi nimi vyrastá nová generácia komiksových kresličov. Témou bolo „Prečo som meškal/-a do školy.“ Prvé miesto vyhrala veľmi šikovná Vivi Vinjarová s príbehom Curiosity Kills the Cat. Druhé miesto patrí Romanovi Samkovi a Otravnej rybe, ktorý použil silne digitalizovaný štýl, a na treťom mieste skončila Michaela Madarašiová s komiksom OCD.

Aktuálne v Bratislave prebieha výstava autorov z tohto zborníka, takže máte jedinečnú možnosť vidieť originály ich tvorby. Viac sa o zborníku Pomimo a jeho tvorcoch či iniciátoroch dozviete na ich FB stránke, Instagrame alebo webe, staršie čísla si môžete prelistovať na issuu. Pomimo V: Ink & Blood si môžete kúpiť napr. v kamennej predajni Funtasticu alebo v ArtAttacku, kde sa predáva aj merch artov z Pomimo.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
20 ⁄ 10 =