Postaral sa Doctor Strange o magický zážitok?

Rok 2016 bol na komiksové filmové spracovania naozaj bohatý. Pomyselný štafetový beh a poslednú fázu tejto komiksovej jazdy uzatvára snímka Doctor Strange. Film, ktorý ako prvý naplno otvára magickú príbehovú linku v MCU (Marvel Cinematic Universe). Prečo som použil slovo „naplno“? Pretože s mágiou sme sa stretli už v dvoch filmoch severského boha Thora. Dokonca jedno z upravených dvojčiat Maximoffových ovláda akýsi druh mágie, aj keď tu by sme mohli hovoriť skôr o telekinéze. Lenže to, čo nám predviedol Doctor Strange v aktuálne bežiacej kino novinke, je mágia s veľkým M! Mimochodom, Doctor Strange má byť jeden z novej vlny superhrdinov, ktorí majú stáť v popredných radoch po skončení tretej fázy. Dokonca sa hovorí, že by mal zaujať „pozíciu“ Tonyho Starka!

strange_review_02
Doctor Strange (zdroj: marvel.com)

Výber predstaviteľa Stephena Strangea bol ozajstným behom na dlhú trať. Mnohí z vás ešte dodnes smútia nad veľmi nádejným Oscarom Isaacom či Ethanom Hawkeom. Tí viac pomätení dokonca za Johnnym Deppom. Musím vás však ubezpečiť, že Benedict Cumberbatch sa roly Stephena Vincenta Strangea, talentovaného, zároveň však veľmi arogantného chirurga, zmocnil na jednotku! Možno Benedictovi k uchopeniu tejto úlohy pomohlo aj stvárnenie ďalšej veľmi významnej postavy – Sherlocka Holmesa v britskom seriáli Sherlock. Charaktery týchto dvoch postáv si sú naozaj veľmi podobné, čo dáva jeho predstaviteľovi obrovskú možnosť sebarealizácie, keďže mám pocit, že Benedictovi tieto úlohy naozaj pasujú. K hereckému obsadeniu filmu treba ešte dodať, že aj zvyšok posádky sa svojich rolí chopil naozaj bravúrne. Od brilantnej Tildy Swinton, cez Chiwetela Ejiofora, až po úžasného Madsa Mikkelsena, ktorému záporné postavy jednoducho sedia.

strange_review_03
Doctor Strange (zdroj: marvel.com)

Lenže kvalitné herecké obsadenie nie je vždy zárukou toho, že film bude dobrý. Dôkazom sú snímky ako Hunger Games, G.I. Joe 2 či celá trilógia Hobbit. Ako je teda na tom film po dejovej stránke? V prvom rade si musíme povedať, v akom období sa odohráva. Mnoho divákov bolo po premiére presvedčených, že film bol zasadený do obdobia priamo po udalostiach Civil War. Celé to zapríčinila jedna nevinná veta počas Strangeovho telefonátu v aute. Tí prezieravejší však odhalili, že to tak nie je. Časť filmu je totiž zasadená do minulosti bez toho, aby na to tvorcovia upozornili (kedy presne sa film odohráva, sa dočítate v chystanom článku). Pri hodnotení deja je potrebné si uvedomiť, že ide o takzvaný origin story. Áno, presne tak. Prvotný zámer tvorcov hodiť Strangea do víru udalostí MCU bez veľkého predstavovania sa nekonal, čo sa nakoniec ukázalo ako správny krok! Doctor Strange je zaujímavá a komplexná postava, ktorá doposiaľ nebola na filmovom plátne predstavená, preto by bola škoda nedať jej dostatočný priestor. Takže, čo nám dej ponúkol? Dostali sme vzorový príklad origin príbehu. Ak takýmto príbehom nefandíte, film sa vám páčiť nemusí. V každom prípade ide o vysoko kvalitný origin, ktorý sme tu nemali od čias prvého Iron Mana. Netvrdím, že ostatné počiatky hrdinov z MCU boli zlé, ale kvalitatívne sa k snímke prvého Iron Mana nepriblížili. Zrod, prerod, poučenie sa, naberanie odvahy či skúseností a konečné nájdenie seba samého. To všetko tam je a funguje to dokonale. A čo čerešnička na torte? Celé je to odeté v krásnom vizuálnom kabáte!

strange_review_05
Doctor Strange (zdroj: marvel.com)

Presne tak, vizuálne je film dokonalý! Od prvého traileru si neprajníci (maybe DC fanboys) robili srandu, že tvorcovia zrejme nevideli Počiatok (Inception, 2010). Lenže s pokojným svedomím môžem povedať, že lámanie reality v snímke Inception je len detským leporelom oproti tomu, čo tvorcovia a majstri vizuálnych efektov predviedli v snímke Doctor Strange. Neraz som sa pristihol pri tom, ako na plátno pozerám s otvorenými ústami a strácam sa vo víre efektov. Tvorcovia zvládli ohýbanie reality, astrálne cestovanie, výlety do nezmapovaných dimenzií či samotné hry s časom takým pompéznym spôsobom, aký ste doposiaľ zaručene nemali možnosť vidieť nikde inde. Zahraničné recenzie neklamali, ide o vizuálne najkrajšiu snímku z MCU! Po humornej stránke si film drží latku na úrovni, na akú sme už zvyknutí z predošlých filmov. Tvorcovia vedia dávkovať vtipné scény presne a trefne. No a po čom sme my, fanúšikovia komiksov, skutočne lační? Predsa odkazy, easter eggy, camea a potitulkové scény. Všetkého sme sa dočkali!

strange_review_04
Doctor Strange (zdroj: marvel.com)

V posledných vetách tejto recenzie musím spomenúť aj nejaké mínusy, ktoré však môžu byť čisto subjektívne. Občas som mal pocit, že niektoré časti filmu boli brané akoby z rýchlika. Film jednoducho opisuje veľký časový úsek a niektoré časti nedostali toľko priestoru. Tým však určite nechcem povedať, že by mal Marvel naskočiť na marketingový model spoločnosti Warner Bros. a vydať nejakú rozšírenú Blu-ray verziu. Žarty (hate nespokojného konzumenta) nateraz bokom! Druhá vec, ktorej sa do budúcna obávam, je samotná moc Doctora Strangea. Ako sme pri filmoch MCU zvyknutí, mnohé postavy majú svoju moc oproti svojim komiksovým paralelám značne orezanú. Pri Strangeovi som však mal pocit, že jeho moc je až príliš veľká oproti ostatným postavám v MCU. To by mohlo v budúcnosti spôsobiť poriadny bordel v scenári chystaných tímoviek. Snáď si tvorcovia budú dávať pozor. Mimochodom, keď už hovoríme o tímovke – neskutočne sa teším na stretnutie Sherlockov Tonyho Starka a Stephena Strangea! Garantujem vám, že si to užijeme.

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 + 14 =