Pozvánka na Pegascon 2018

O festivale PegasCon sa dá hovoriť už ako o stálici na slovenskej festivalovej scéne. Vznikol v roku 2013 ako aktivita bývalého prešovského sci-fi klubu Pegas a minulý rok oslávil už piate narodeniny. Čo si pre vás pripravil tento rok? A prečo bude tento ročník superhrdinský?

(zdroj: fb PegasCon)

Ak by sme to mali zhrnúť niekoľkými číslami, PegasCon nám pripravil 3-dňový festival, v ktorom ponúka 6 hier na hrdinov, 8 workshopov, 12 retro videohier, 26 prednášok a celkovo až 95 hodín programu. Už v piatok je pripravená prednáška k 25. výročiu štartu seriálu Babylon 5 a následne si budú môcť návštevníci pozrieť film Doctor Strange.

(zdroj: fb PegasCon)

Zo sobotného programu by vás mohlo zaujímať Čo je nové vo svete Mycélia, kde nám sama autorka tejto knižnej série Vilma Kadlečková prezradí viac o tomto svete. O striptíz superhrdinů sa postará vo svojej prednáške Františka Vrbenská a 11 rokov vydávania fantastiky opíše vydavateľstvo Artis Omnis. V Sále B bude program tiež zaujímavý. Steampunk, The Expanse, Pokémoni, ale aj Rómovia v komiksoch. Večer sa bude kričať, keď Mark E. Pocha spustí svoje predstavenie a určite prezradí aj niečo o svojom novom krváku.

Nedeľný program nebude zaostávať a organizátori sa vás pokúsia zaujať prednáškami o zbraniach hromadného ničenia v anime, New Space operou alebo literárnym workshopom, v ktorom si napíšete poviedku na počkanie.

(zdroj: fb PegasCon)

Aby sme sa dozvedeli o festivale niečo viac, opýtali sme sa niekoľko otázok priamo organizátorov. Odpovedajú Martin Novysedlák a Alex Schneider.

Multiverzum: 6. ročník Pegasconu sa chce zamerať na superhrdinov. Prečo práve superhrdinovia?

PegasCon: Každý rok si vyberáme celkovú tému festivalu, okolo ktorej by sme sa chceli orientovať. Minulý rok to bolo napríklad 20. výročie Stargate, v rámci ktorého sme dokonca postavili vlastnú hviezdnu bránu (na festivale bude aj tohto roku) a prispôsobili tematiku divadla. Tento rok si pripomíname 80. výročie prvého „zjavenia sa“ (first appearance) Supermana v komikse. Prišlo nám teda vhodné vzdať tomuto dôchodcovi v stále dobrej kondícii hold. Samozrejme, Superman je skromný, a tak umožnil pole pôsobnosti rozšíriť aj na svojich kolegov z Justice League. To spôsobilo, že na PegasCone uvidíme prvýkrát celo-conovú hru, zameranú práve na hrdinov z tejto formácie!

 

V čom bude Pegascon iný oproti ostatným festivalom, ktoré sa konajú v našich končinách?

Na začiatok je potrebné povedať, že v „našich končinách“ na východe Slovenska sa nekonajú skoro žiadne žánrové festivaly. PegasCon je preto určite najväčšou akciou tohto typu pre celý región, takže už tým vyniká medzi ostatnými. To samotné ale nie je ten podstatný rozdiel. Ten spočíva v kvalitnom programe, zaujímavých hosťoch a nových veciach, ktoré prinášame každý rok. Zatiaľ čo ostatné festivaly čerpajú skoro výhradne z fanúšikovských radov prednášateľov, snažíme sa na PegasCon priniesť hostí z fachu a praxe – tento rok napr. psychológov, fyzikov, vývojárov videohier, literárnych vedcov. Dalo by sa povedať, že vedome kladieme dôraz na obe slová v spojení science fiction – na vedu aj fantastiku. Zároveň sme jediným festivalom na Slovensku, ktorý uvádza každý rok novú divadelnú hru z vlastnej produkcie. Okrem toho, na žiadnom inom festivale nenájdete toľko hotových RPG hier na zahranie a toľko workshopov, ktoré u nás v programe obsadili rovno dve miestnosti.

 

Je niečo v programe, na čo ste obzvlášť hrdí a čo by ste chceli vypichnúť?

Absolútne všetko! 😉 Hlavným hosťom je tento rok – čomu sa veľmi tešíme – česká majsterka sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková, známa najmä cyklom Mycelium a jej Argenitovým vesmírom. Ďalšími zaujímavými hosťami sú youtuberka Lenka Macsaliová z vlogu Inferno na polici alebo Peter Nagy zo štúdia Games Farm. Okrem nich sa k nám radi vracajú aj ďalší hostia, ktorých publikum obľubuje, napr. Františka Vrbenská alebo Mark E. Pocha. Novinkou tento rok je retro-herňa videohier, ktorú si návštevníci samotní žiadali minulý rok, a my sme radi, že sa nám ju podarilo pripraviť. Klasicky je v programe tombola so zaujímavými cenami, či zlatý klinec programu – divadelná hra z našej produkcie, v ktorej sa dozviete, že Všetko, čo potrebujete vedieť, sa naučíte ako zombie.

Tak si to určite nenechajte ujsť!

Organizačné informácie

Vstupné
Jednodňový vstup, sobota:   7 €
Dvojdňový vstup:                   10 €
Vstup na celý festival:           13 €

 

Miesto konania:

 

Pre ďalšie informácie navštívte stránku festivalu PegasCon.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 − 1 =