Prekliate dedičstvo: Ako sa celé kino smialo na horore

VAROVANIE! Článok je kompletne spoileroidný a s jednou nadávkou! Len aby ste vedeli.

Ja nie som zažratý hororový fanúšik, takže si môžete hovoriť, že som ten film nepochopil. Ale keď ho nepochopil ani hororový fanúšik sediaci vedľa mňa a ďalších 50 ľudí v kine… žeby náhoda?  Prekliate dedičstvo sľubuje bohovský zážitok. Poriadny psychologický horor. No ale to by tento skvost kinematografie nesmel mať 2 hodiny a 7 minút.

Prvá hodina je úplne super! Dostanete presne to, čo sľubuje trailer. Psychologický triler. Hlavnej hrdinke – Toni Collette – zomrela matka, začíname na pohrebe. Dozvieme sa, že Toni Collette je asi jediná zdravá osoba z celej rodiny, jej matka trpela na DID (disociatívna porucha identity), brat bol ťažký schizofrenik… a tak ďalej. Toni Collette je „len“ námesačná. Asi po 15 minútach režisér a scenárista Ari Aster zabil najzaujímavejšiu postavu celého filmu – malú Charlie, dcéru Toni Collette, ktorá tiež trpí niečím psychickým. Zomrie nešťastnou náhodou, keď jej zhúlený brat ide 120 km/h po poľnej ceste a oškrie bok auta o stĺp elektrického vedenia, presne v momente, keď sa malá Charlie vystrčí von oknom, aby sa nadýchla, lebo zomiera na anafylaktický šok. Zhúlený Peter potom odšoféruje domov auto s bezhlavým telom malej Charlie. Je v šoku, tak akože ok. Toni Collette je zdrvená. Hrá to vynikajúco. Dokonca uveríte tomu, že chce vo svojej námesačnosti zabiť svojho syna Petera! Prvá hodina je za 10 hviezdičiek z 5!

(zdroj: csfd.cz)

Potom príde druhá hodina. Vitaj, sekta! S Toni Collette sa skamaráti divná ženská Joan, len tak na parkovisku pred stretnutím anonymných smútiacich (smútiaca verzia anonymných alkoholikov). Joan pozve Toni Collette k sebe domov a naučí ju, ako privolať ducha mŕtvej dcéry – malej Charlie. Je to trochu divné, ale budiž. Toni Collette má obrovitánsky dom, ale ducha vyvoláva na vécku. Potom „nevidíte“ duchov, ako píšu kriedami po tabuľkách, ako kreslia ceruzkami do skicárov a podobne. Toni Collette príde na to, že to natotálku prepískla, a tak sa rozhodne spáliť zápisník malej Charlie, lebo tam prebýva jej duch, ktorý za všetko môže. Keď hodí ten zápisník do kozuba, Toni začne horieť, takže musí zápisník spáliť jej muž.

A odtiaľ to už ide len do kanála. Jej muž jej povie, že je padnutá na hlavu (čítaj: sprostá krava). Toni Collette sa aj tak rozhodne zápisník spáliť v kozube. Do nej vnikne duch zo zápisníka a jej manžel zhorí na mieste. Btw. Ešte predtým objaví Toni Collette na pôjde bezhlavú mŕtvolu svojej matky obsypanú popolom a horiacimi sviecami. Tak si poviete, že asi ako námesačná ju vykopala, lebo jej prepína. No mýlite sa. Lebo keď zhorí jej muž, tak sa nám naskytne záber na jej dom v utahskej divočine, potom strih… a okolo domu stoja nahí starci.

Jej syn Peter sa preberie. Nájde mŕtvolu otca. Toni Collette zatiaľ lozí po plafóne ako pavúk. Veď prečo nie! Potom vybehne z kúta na Petera, ten utečie na pôjd, zavrie za sebou padacie dvere. Toni Collette sa prisaje na tie dvere, ktoré sú vlastne na strope, a dobrých 5 minút do nich trieska hlavou. Nežartujem. Ako tie malé hračky, ktorým treba nakrútiť motorček a skackajú po stole.

Potom sa Peter otočí, uvidí siluetu tela obsypanú popolom (lebo telo už zmizlo), a tam je jeho fotka s vyrezanými očami. Potom začuje zvuk. Pozrie hore. Tam Toni Collette, ktorá sa sama obesila a teraz si lankom prerezáva krk. Tak sa preľakne chudáčik, pozrie okolo seba a tam nahí starci. Tak vyskočí z okna. Potom niečo tupo dopadne a do Petera vnikne duch (z mŕtvej Toni Collette, kebyže vám to nedôjde).

Potom sa Peter preberie a vidí, ako bezhlavé telo Toni Collette levituje do domčeka na strome. Áno, prečítajte si to ešte raz: bezhlavé telo Toni Collette levituje do domčeka na strome. Chápete? BEZHLAVÉ TELO TONI COLLETTE LEVITUJE DO DOMČEKA NA STROME!

(zdroj: imdb.com)

Tak sa zoberie a ide tam. V domčeku na strome sú na všetkých štyroch zasa nahí starci. Ehm… tak si poviete, už sme tu videli všetko, žeby nás čaká ľudská stonožka, verzia 2018? Ale všetci sa klaňajú plechovému Kristovi alebo čomu – na kríži totiž viselo niečo ako Tin Man. A pred ním leží v predklone bezhlavé telo Toni Collette, jej mamy a chuderky Charlie. A potom desaťminútový záber na Peterov ksicht a nejaká žena (asi tajomná Joan) desať minút rozpráva, čo sa vlastne dialo tie dve hodiny. Lebo do Petera sa konečne dostal ôsmy jazdec pekelnej apokalypsy, či koho, a musí prebývať len v mužskom tele, preto museli Toni Collette aj Charlie zomrieť, a podobné blbosti bez ladu a skladu. Lebo matka Toni Collette bola akože v sekte!

Toni Collette je úúúžasná, aj Charlie a Petera stvárnili perfektní herci. Ale ten dej?!?!?! Akože prvá hodina je úplne megasuper nadupaná. Ďalších 45 minút mi prišlo pritiahnutých za vlasy, ale dobre… proste to už nebol môj súdok. Ale posledných 20 minút? Celé kino sa rehotalo. CELÉ KINO SA REHOTALO!!! Všetci odchádzali vysmiati ako lečá, lebo to sa inak nedalo stráviť. A podľa správ od kamarátov sa rehotali aj kiná v Eurovei. Čisté pionierske!

(zdroj: imdb.com)

Už som si vypočul nejednu prednášku, ako som Prekliate dedičstvo nepochopil, aké je ťažké točiť sektárske horory a ako málo sa ich vlastne točí a nevieme ich spracovávať… Ale čo, dopekla, bolo toto za film? Každopádne, Toni Collette je mega, a choďte si to pozrieť do momentu, kým nezhorí jej muž. Potom môžete odísť… pozeráte úplne iný film. Čakáte len na veľmi zlý špeciálny efekt ako bezhlavé telo Toni Collette levituje do domčeka na strome. Yep… To je jediná spomienka, čo mi na film zostala. BEZHLAVÉ TELO TONI COLLETTE LEVITUJE DO DOMČEKA NA STROME! (Och, internetoví bohovia, kde je to gifko!!!)

Faziho hodnotenie:

Aby ste mali predstavu, tu je trailer.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Erik „Fazi“ Fazekaš

Erik Fazi Fazekaš je trochu viac na hlavu. Živí sa čítaním kníh a ešte to aj robí rád. A keď nečíta, tak o knihách a svojej práci rozpráva, píše, fotí... a sociálne mediátoruje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
42 ⁄ 14 =