Katarína Soyka: Príšery z prímestskej štvrte

Katarína Soyka, vydavateľka a autorka Vydavateľstva Hydra v jednej osobe, nie pre slovenského čitateľa neznámym pojmom. Má už za sebou šesť kníh a prispela poviedkami aj do viacerých antológií (napr. Rozmarná fantastika, Žena se sovou a i.). Kniha Príšery z prímestskej štvrte je jej siedmou vydanou knihou a určite má pre nás v talóne ešte ďalšie príbehy. Pre mňa je to prvá prečítaná kniha od tejto autorky a určite nie posledná. Základný námet o dievčine-čudáčke sa v knihách vyskytuje pomerne často, pri prečítaní prvých strán mi kniha trošku pripomínala Upíři žezlo, ale neskôr sa už podobnosť stratila.

Hlavná postava Klára je mladé dievča so záľubou v ružovej farbe a latinčine, trošku divná, obľubuje temné pivnice, samotárstvo a cíti, že dokáže vnímať aj veci, ktoré bežný človek nedokáže. Práve preto sa presťahuje do domu, ktorý stojí viac-menej na samote, a ešte sa ani poriadne neusadí, hneď vhupne do víru udalostí, keď sa ide predstaviť novým susedom. Objaví v sebe schopnosť nechať vzbĺknuť upíra.

Autorka Katarína Soyka (zdroj: vydavatelstvohydra.sk)

Klára objavila svoje čarodejnícke schopnosti a postupne objavuje aj schopnosť komunikovať s duchmi, ktorým bolo počas života ukrivdené a zomreli násilnou smrťou. Duchovia chcú, aby sa o ich smrti dozvedela rodina, alebo jednoducho chcú nájsť pokoj. Klára začne spolupracovať aj s políciou a kniha nadobúda prvky detektívky. Morálnu polemiku tu predstavuje to, do akej miery môže človek ovplyvniť život iného, veľmi chorého človeka a či má právo ukončiť ho, keď o to dotyčný žiada. Môže sa človek hrať na boha? A ako sa k tomu stavia spoločnosť? Tu kniha nabrala trošku vážnejší filozofický podtón.

Upíri sú v knihe vykreslení ako grobiánske gorily s nízkym IQ, čo nebude každému pochuti. Klára sa tiež zoznamuje so skupinkou meňavcov, ktorí sa premieňajú na rôzne zvieratá. Okrem upírovmeňavcov sa tu vyskytujú aj empati, ktorých vedie Eusebio. Vyzerá to tak, že empati meňavci držia spolu proti upírom, ale navzájom sa nemusia, Eusebio chce z nejakého dôvodu získať Kláru na svoju stranu, ale prečo, neviem. Chýbal mi tam akýsi hlavný motív, honba za niečím, hľadanie niečoho, záchrana niekoho/niečoho, prečo postavy konajú, ako konajú, plus vysvetlenia, čo sa za tým skrýva, vedela by som si knihu predstaviť aj hrubšiu. Hlavný upír Laurent ponúka Kláre prácu, aby študovala jeho 700-ročný rodokmeň. Ku koncu je to všetko veľmi vtipné, aj napriek tomu, že sa dostávame k filozofickým otázkam večnej existencie upírov. Ich bytie sa už pre nich stalo neznesiteľným a neprijateľným, voči svojmu neživotu sú apatickí a boli by radšej, keby sa už toto dlhodobé utrpenie skončilo.

Krst Príšer z prímestskej štvrte, Istrocon 2017 (zdroj: vydavatelstvohydra.sk)

Klára pracuje v antikvariáte, prekladá latinské texty a popritom zažíva rozličné napäté, ale aj úsmevné situácie, či už s upírmi, s empatmi, alebo meňavcami. Pri ustavičnou zachraňovaní Cyrilom sa človek pousmeje. A nakoniec sa musíte smiať poriadne. Kozliatko, upír, vzbĺknutie, popol. Veď si prečítajte.

Takýto príbeh vo mne evokuje pocit, že chcem tiež niečo také zažiť. Veď koľkí sme v mladosti boli outsideri, čudáci, nezapadali sme do spoločnosti a túžili sme po niečom výnimočnom, dievčenské srdce aj po láske, získať nových priateľov, zdieľať s nimi nebezpečenstvo, ich radosti i starosti, aby sme neboli osamotení. A teraz už vieme, že nadprirodzeno a fantáziu môžeme zažiť len v knihách, preto ich radi čítame, ponárame sa do nich a často si predstavujeme aj seba v rolách hlavných hrdinov.

Kniha Príšery z prímestskej štvrte odsypáva pomerne rýchlo a plynulo, dej sa odohráva na rozličných miestach v prepracovanom prostredí, Klára si prakticky ani neoddýchne, lebo stále sa niečo deje, máme tu aj romantiku, ktorá jednoducho nemôže chýbať. Pokiaľ knihu neberiete príliš vážne, hlavne milovníci upírov budú frflať, ale budete sa na ňu pozerať s nadhľadom ako na ľahké, zábavné, no miestami aj vážnejšie čítanie, ktoré vám spríjemní večernú pohodu, kniha sa vám bude páčiť. Ale je veľkým pozitívom, že aj na Slovensku máme autorky, ktoré píšu fantasy a sci-fi literatúru a kiežby ich bolo ešte omnoho viac.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Hydra

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Hydra
  • Počet strán: 224
  • Väzba: pevná
  • Rozmer: 128 x 210 mm
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2017

 

 

Pozrite si tiež rozhovor s vydavateľkou a autorkou knihy Katarínou Soykou Čavojovou o novinkách, ale aj o pripravovaných knihách.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 ⁄ 13 =