Protector #1 – Prekvapivo podarené postapo

Protector od Image Comics sľubuje príbeh s prvkami Mad Maxa, Barbara Conana, The Expanse. V ďalekej budúcnosti 33. storočia sa na území okolo dnešného Chicaga odohráva príbeh súboja medzi klanmi, kde jedna kňažka omylom povolala „démona“ z dávnej minulosti. Je príbeh skutočne všetkým, čo sľubuje, alebo sa len snaží zakryť svoje nedostatky odkazmi na lepšie diela?

(Zdroj: https://www.newsarama.com )

Na dielach zasadených v postapokalyptických krajinách je vždy zaujímavé, ako sa noví ľudia porátali s relikviami a zvykmi z doby, ktorú poznáme my, súčasní čitatelia. V tomto smere je Protector prekvapivo inteligentný – malé i veľké náznaky sú prirodzene umiestnené tak v obraze, ako aj v dialógoch. Spoločne vytvárajú u čitateľa pocit, že naozaj sleduje príbeh ľudskej civilizácie stovky rokov od dnešného dňa. Už len za to si komiks zaslúži uznanie.

Po vizuálnej stránke komiks na začiatku neosloví, no po chvíli sa ukáže, ako dobre tento štýl sedí na špinavú a ubitú realitu, v ktorej je príbeh zasadený. Veľké množstvo malých detailov z rôznych častí sveta a histórie k sebe prekvapivo ladí a vytvára tak dojem živého, organického prostredia.

(Zdroj: https://aux.avclub.com)

Tomu napomáha i scenár, keďže už v prvom dieli sa dajú do pohybu najdôležitejšie figúrky – vidíme sľúbené prebudenie démona, božské Devy a aj starého hrdinu First Knife, náčelníka Hudsoni. Dialógy sú uveriteľné, zároveň je však dosť priestoru venovanému len vizuálnemu rozprávaniu, čo veľmi napomáha charakterizáciu postáv.

A ako teda komiks pracuje s dielami, ktoré si kladie za inšpiráciu? Autori si rozhodne nebrali veľké mená do úst naprázdno, je vidieť, že sa tešia z písania postapokalyptického príbehu, kde nie sú postavy čierne a biele, no na všetkých stranách sú ľudské, so všetkými šialenosťami a cnosťami, ktoré z toho plynú.

Aj vďaka tomu je Protector sľubným začiatkom série, ktorá príjemne prekvapila svojím umným spracovaním.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Simon Roy, Daniel M. Bensen
  • Kresba: Jason Wordie, Artyom Trakhanov, Hassan Otsmane-Elhaou
  • Dátum vydania: 1/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 2/2020

Hlasujte na našom Facebooku, ktorú komiksovú novinku si rozoberieme budúci týždeň!

Čo si z bohatej komiksovej ponuky noviniek dáme ako ďalšie? ?Našu rubriku Komiks v stredu nájdete tu ?…

Uverejnil používateľ Multiverzum Pondelok 3. februára 2020

 

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
3 ⁄ 3 =