Site icon Multiverzum

První Comic Con v Praze se vydařil

Letos měli všichni fanoušci komiksu, filmu nebo seriálu svátek už začátkem února. V Praze se totiž poprvé konal legendární Comic Con. Akce, která spojuje všechny fandomy světa a největší pozornosti se ji dostává v létě v San Diegu, zavítala i do českých končin a přinesla tři bohaté dny plné zábavy a cosplayerů.

Když se něco pořádá poprvé, člověk očekává, že to nebude dokonalé a sem tam se najde nějaké to mínus a kritika. Od toho jsou pak další ročníky, aby se takové akce mohly posouvat dál a vylepšovat. Vidíme to například u Humbook festivalu, který se rok od roku stává zajímavější a ne nadarmo jsou vstupenky vyprodané během pár hodin. Comic Con v Praze měl okolo sebe podobně skeptickou atmosféru. Vstupenky se ale prodávaly, jednotlivé dny začaly být vyprodané a zájem neopadával. Spíše naopak. A jak se teda první ročník povedl?

 

Jak to vidí Tereza

Ruku na srdce, první ročník Comic Conu se povedl. Pokud má člověk víceméně představu, jak takové cony probíhají nebo navštívil některé menší české akce, popřípadě zavítal třeba na vídeňský con, určitě ho nejednou pražský con překvapil. Program byl nabitý k prasknutí a byl hlavně různorodý. Své si našli jak filmoví fanoušci, tak i příznivci komiksu, ilustrací nebo japonské kultury. Nechyběl celý panel věnovaný knižnímu průmyslu, který zaštítil výše zmíněný Humbook festival. Herní zóna byla plná od rána do večera a nehrálo se jen VR. Kdo byl trpělivý, mohl zkusit kresbu na tabletu nebo si zahrát na starých arcade hrách.

Comic Con kromě samotných besed s hereckými a seriálovými ikonami nabídl i tzv. fanouškovské besedy. Kdo měl tak zájem a včas se přihlásil, mohl povídat o svém oblíbeném fandomu a zajímavostech z daného universa. Tenhle „typ“ přednášek je právě hodně ojedinělý, ve srovnání se západními cony, ale určitě to program obohacuje, pokud vás nezajímá povídání o natáčení seriálů apod.

Nebyl by to pak správný con, aby svým návštěvníkům neprovětral peněženky. Stánků s merchem byla velká hromada a opět si tu každý něco našel. Funko pop figurky všude kam se podíváš, oblečení s motivy Marvelu nebo DC, dveřní rohožky se Zeldou, anime roušky, nádobí s logem Stranger Things. Akční figurky z Naruta, kreslící potřeby pro tvorbu komiksu nebo mangy a také spousta fantasy knih a komiksů. Třešničkou na dortu celé akce pak byly cosplaye, ať už jednoduché nebo složité, na pražském conu jste snáze mohli potkat Kylo Rena nebo si udělat fotku z Geraltem z Rivie. A co takhle památka v podobě posedu na Železný trůn? Zkoušeli jste si někdy masku Darth Vadera? Nebo se nechat nakreslit od českých ilustrátorů a přispět na dobrou věc. Tohle všechno a víc Comic Con nabídl.

Kromě pátku, byla sobota i neděla vyprodaná. Za tři dny se po O2 univerzu prošla tisícovka lidí, sem tam se objevila nějaká zácpa, občas nebylo kam složit unavenou hlavu a v hlavních besedních halách bylo díky plné kapacitě vydýcháno. Občerstvení by potřebovalo doladit a přístup k šatnám lépe poznačit. Tohle jsou některé mínusy, ale ty pozitiva, to nadšení převažuje. A pokud se bude Comic Con v tomhle posouvat dál a postupně vylepšovat drobné nedostatky, věřím, že stojíme u zrodu akce, která se stane povinností a tradicí pro každého fanouška.

 

Ako to vidí Aneta

Keď som na Comics Salóne 2019 pri stánku Brlohu videla letáčiky s logon Comic Con Prague, povedala som si: „To chcú to fiasko, čo sa stalo, zopakovať?“ Pravdepodobne nikomu neušla situácia rok predtým, keď sa pripravoval ComicCon 2018 vo Výstavišti na Holešovicích. Tieto dva cony ale majú spoločné pramálo, nezdieľajú ani rovnakú organizáciu, miesto, hostí a hlavne, jedna z týchto akcií sa nakoniec skutočne udiala.

Hoci organizačný tím mierne meškal s oznamovaním programových noviniek a hostí pred conom, musím aj ja zhodnotiť, že akcia bola nesmierne vydarená. Od prvého ročníka som očakávala nejaké malé prešľapy, predovšetkým práve u organizačného tímu, žiadne sa ale nediali. Kam som zašla, tam každý vedel, čo robí a na koho sa mám prípadne obrátiť. Niečo také ma neskutočne teší.

Hlavným ťahúňom conu boli jednoznačne zahraniční hostia. Boli ich kvantá, aj keď väčšinou boli schovaní za rohom a vy ste si museli zaplatiť a vystáť rad, keď ste sa s nimi chceli odfotiť alebo si vypýtať ich podpis. Ale pretože sú to len ľudia, aj oni sa po priestoroch prechádzali vo voľnom čase a spúšťali rôznorodé reakcie návštevníkov, okolo ktorých prešli. Problém trošku nastal, ak vás nezaujímali hostia, pretože hlavný program na Main Stage bol predovšetkým o nich. Kto nemal záujem o všetky talkshow a besedy s hviezdami, mohol navštíviť sekcie o cosplay alebo computer stage či knižnú sekciu Humbooku.

V každej línii sa dalo niečo nájsť a pokiaľ to nestačilo, ešte stále to mohol zachrániť vedľajší fanúšikovský program s prednáškami nadšencov popkultúry. Mnoho z týchto prednášok bolo ale veľmi úzko špecifikovaných pre fanúšikov jedného fandomu, takže dúfam, že väčšina návštevníkov bola zbehlá vo viacerých, inak sa museli zase trošku limitovať. Možno je to tým, že con mal taký široký záber, že sa musel riadiť heslom – z každého rožku trošku. Na prvý ročník to ale bolo stále veľmi dobré, nehovoriac o tom, že mnoho ľudí berie cony len ako špeciálny deň na socializáciu s kamarátmi, ktorých často nevidíme. Určite by mi ale neprekážalo, keby ďalší ročník prednáškovú sekciu rozšírili. Zrejme som rozmaznaná z toľkých conov ročne. 🙂

Stánkov bolo požehnane, peňaženka plakala, naše srdcia plesali. Milovníci plyšákov si mohli odniesť domov obrovských plyšákov Stitcha alebo Yoshiho (a veľa iného), bol by hriech keby chýbali Funko POP! figúrky a to množstvo knižných stánkov! Keď ste sa trafili do správneho času, mohli ste si spraviť selfie aj s Františkom Kotletom pri stánku Epochy a prehodiť nejaké to slovíčko. A keď bola vaša peňaženka skôr prázdna ako plná, mohli ste sa pokochať na veľkých modeloch zo Star Wars, rôznych komiksových postavách, zastaviť sa na stolných hrách a otestovať novinky na trhu či overené klasiky. Herná sekcia bola obrovská a tešila sa veľkej obľube. Moje hráčske ja bolo smutné len z faktu, že jediný stánok s videohrami bolo JRC a aj to sa sústredilo hlavne na figúrky.

Mohla som sa zúčastniť len nedele, takže som sa bála, že to bude už trošku zabité, no obavy sa rozplynuli hneď po vstupe do areálu. Veľa conov má hlavný program v sobotu a ani tu to nebolo inak. Nedele bývajú väčšinou už len dozvuky, veľa návštevníkov už je unavených, stánky balia a niečo dobré sa končí. Na Comic Cone v Prahe to tak nebolo, aj v nedeľu sa fičalo na plné obrátky až do večera, žiadny opar únavy nebol cítiť, nálada bola skvelá.

Prague Comic Con 2020 môžem na záver zhrnúť za nás obe ako veľmi podarenú akciu. Organizátori sa určite sťažovať nemusia, dva dni z troch sa úplne vypredali, návštevníci boli viditeľne spokojní a stánkari si určite odniesli väčšinu obsahu našich peňaženiek, kým my sme si zase poodnášali skvelé suveníry. Neostáva nič iné ako sa tešiť na ďalší ročník a dúfať, že organizátori prinesú ešte viac zábavy v ďalších skvelých troch dňoch budúci rok.