Punisher War Journal: Blitz #1 – Frank a jeho armáda

Frank Castle prešiel nedávno veľkou premenou. Už to nie je samotár, ktorý by na vlastnú päsť bojoval proti pouličným gangom alebo diktátorom v krajinách na druhom konci sveta. V sérii Punisher, ktorá začala vychádzať v marci tohto roku, sa z neho stala ústredná postava organizácie The Hand. A čo sa stane, ak dostane človek ako Frank k dispozícii armádu trénovaných zabijakov? To si musíte prečítať už spomínanú sériu Jasona Aarona, ktorá je, len tak mimochodom, zatiaľ skvelá. V akej pozícii je one-shot Blitz?

Bez problémov ho môžeme označiť ako tie-in k hlavnej sérii. Zároveň však funguje aj ako ochutnávka, keďže sa dá čítať aj samostatne a na to, aby ste boli v obraze stačí, aby ste si prečítali zhrnutie v úvode zošita (aj keď je tu riziko, že vám vyspoileruje zošit #1). Vedieť, že Punisher je veliteľom The Hand, vám na príbeh Blitz plne postačuje. Ak budete chcieť vedieť viac, viete, kde hľadať.

Scenáristka Torunn Grønbekk sa v tomto príbehu drží oproti hlavnej sérii trochu pri zemi. Úplne vypustila mystickú stránku Aaronovej série, a tak neriešime žiadne proroctvá, predurčenia a podobne. Na jednej strane preto máme iba besného Punishera a jeho armádu zabijakov. Na strane druhej je Finn Fratz – Punisherova nočná mora z minulosti. Celý príbeh by sa dal stručne charakterizovať ako Frankov lov na tohto šialenca. A vďaka flashbackom vieme, prečo ho Castle tak strašne nenávidí.

Hľadať v tomto príbehu niečo viac ako fakt, že Punisher je dokonalý vojnový nástroj a pokiaľ sa na niekoho zameria aj nemilosrdný lovec, je zbytočné. Pridanou hodnotou sú jedine jeho zamyslenia na tému vojna, keďže sú často viac ako trefné. Súboj hlavných postáv – Franka a Finna – je totiž len o hrubej sile a jej použitom množstve. Frank má armádu po zuby ozbrojených na všetko odhodlaných nindžov. Finn Fratz má armádu žoldnierov, opevnené sídlo s množstvom nástrah a vôľu využiť v prípade núdze aj chemické zbrane.

Veľmi dobrú prácu odviedol filipínsky kreslič Lan Medina (Fables, The Punisher: MAX). Kresba zvláda to obrovské množstvo akcie s prehľadom. Je dynamická, krvavá a keď je to potrebné, dostatočne detailná. Bojovú vravu je doslova cítiť a problémom neboli ani tzv. „Pym particles“ a situácie, keď sa veci neprirodzene zväčšovali a zasahovali do deja.

Celkovo teda nejde o nič zásadné, ale ak máte radi Franka v úlohe parného valca, ktorý ide po krku tým, ktorí si to zaslúžia, Blitz by vám mohol sadnúť. Tento one-shot by sa dal vnímať aj ako vítaná prestávka od jemne nadprirodzenej hlavnej série. Pre Franka je to jednorázová misia a rovnako sa dá vnímať aj čítanie. Ako šťavnatá jednohubka na spestrenie hlavného menu.

Scenár – Torunn Grønbekk
Kresba – Lan Medina
Obálka – Mahmud Asrar / Matt Wilson
Koloring – Antonio Fabela
Lettering – Cory Petit
Vydavateľstvo – Marvel

Doplnenie pre pamätníkov – Som rád, že sa v príbehu s Punisherom opäť objavili aj ľadové medvede. Aj keď neboli využité tak komediálne ako v zošite Punisher vol. 3 #4 (2000) . 😉

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 ⁄ 15 =