Site icon Multiverzum

Ragnarok je farebná a vtipná udalosť!

Poslednou komiksovou snímkou od štúdia Marvel je tento rok tretie pokračovanie príbehu boha hromu Thoraktoré nesie podtitul Ragnarok. Ako dopadol úsvit bohov a návšteva gladiátorskej planéty Sakaar? Obhájil Thor svoje umiestnenie v MCU (Marvel Cinematic Universe)?

Film Thor: Ragnarok je v prvom rade vizuálne odlišný od svojich predchodcov. Všetko, čo sme doposiaľ videli a poznali, je v podaní režiséra Taika Waititi omnoho farebnejšie a viac crazy. Obzvlášť na planéte Shakaar sa vybláznil do najmenšieho detailu. Zmenu vizuálu sme však mohli postrehnúť už z trailerov. Čo sme však postrehnuť nemohli, alebo to nebolo až také zrejmé, je humorná stránka filmu. Áno, veľmi si na humore zakladá a niekedy až balansuje na hranici znesiteľnosti. Už prvé minúty filmu nám dokazujú, že nič nie je také zlé, aby sa na tom nedalo zasmiať. Ako divákovi táto humorná stránka sadne, je na každého osobnom vkuse. Občas sa však popri vtipoch strácala vážnosť danej situácie, čo bolo na škodu. Pri humore ešte chvíľu ostanem a spomeniem, že mnohé vtipy vo filme by som kategorizoval ako „chaplinovský“ humor. To znamená rôzne pády, údery či nešikovné stúpnutia neraz pleskli našich hrdinov o tvrdú zem, či už Asgardu, alebo Sakaaru. Avšak je to humor, ktorý nemusí vyhovovať každému.

Skurge a Hela (zdroj: Marvel Studios)

O príbehu toho veľa nenapíšem, aby ste si ho v kine mohli naplno užiť, a aj tak sa o ňom popísalo veľa už pred premiérou. Nedajbože, ak ste čítali aj komiksovú predlohu, bolo by to ako nosiť drevo do lesa. Film však podľa mňa trpí istým neduhom, ktorý som u inej Marvel snímky nepostrehol až do takejto miery. Po pozretí som mal totiž pocit, že trailery k snímke toho ukázali naozaj veľa, ba dokonca, že ukázali to najlepšie. Stopáž filmu je 130 minút a tá vata okolo „high lightov“, ktoré som už videl v traileri, mi neprišla dostatočne zaujímavá. Ale fakt, že som mal tento pocit pri Marvel filmoch prvýkrát, je zarážajúci.

Thor a Loki (zdroj: Marvel Studios)

Prejdime však k našim hrdinom, okolo ktorých sa tento príbeh točí. Určite by som najviac zo všetkých vypichol Toma Hiddlestona v roli Lokiho, ktorý sa v priebehu rokov s touto postavou zžil na 110 %. Loki je opäť nepoučiteľný egocentrik, ktorého však napriek tomu budete milovať. A keď sa v ňom nájde z času na čas niečo dobré, budete naňho dokonca hrdí! Na piedestál hneď vedľa Toma Hiddlestona by som postavil Jeffa Goldbluma. Už od jeho ohlásenia som bol nadšený a herec neostal nič dlžný svojej hereckej povesti. Roly Grandmastera pána Sakaaru sa chopil na jednotku a bol dokonalý. Trojicu tých najlepších uzatvára oscarová Cate Blanchett, ktorá stvárnila Helu, bohyňu smrti. Spôsob, akým si úlohu užívala, si ma dokonale podmanil. Na plátne sa niesla s ľahkosťou a eleganciou, akú má len samotná smrť. Taktiež musím poznamenať, že herečka vyzerá na svoj vek neskutočne dobre.

The Grandmaster a Topaz (zdroj: Marvel Studios)

Posledným z veľkých „hereckých“ prekvapení bol Hulk. Tvorcom sa konečne podarilo uchopiť túto postavu spôsobom, akým sme to na plátne doposiaľ nevideli, tak v prípade zeleného goliáša, ako aj v prípade Brucea Bannera. Nedostali sme síce inteligentného Hulka v štýle Joea Fixita, akého poznáme zo stránok komiksu, zato tam sú momenty, keď Hulk nie je len besniace zviera. Čo sa týka zvyšku hereckého ansámbla, nemám čo vytknúť. Postavy na plátno prichádzali a odchádzali úplne prirodzene a ani raz som nemal pocit, že je tam niekto zbytočný. Vizuál postav a filmu si spolu skvele sadli.

Bruce Banner, Valkyrie a Thor (zdroj: Marvel Studios)

Z technickej stránky filmu spomeniem tri zložky – hudbu, choreografiu súbojov a strih. Soundtrack, ako aj iný zvukový sprievod, bol skutočne špecifický a jedinečný. Opäť bolo cítiť, že sa režisér Taika Waititi vyhral aj s touto časťou filmu. Mimochodom, pesnička od Led Zeppelin s názvom Immigrant Song vás v spojení s bojovými scénami zatlačí do kresla s úžasom na tvári. Týmto veľmi plynulo premostíme k choreografii súbojov. To, čo predvedie Thor s Mjolnirom v prvých minútach filmu v sprievode Led Zeppelinu, zatienilo totiž všetky jeho bojové scény z MCU. Fanúšikovia komiksu budú jasať, tak ako som jasal ja! Scény od máchania kladivom až po tvrdé pästné súboje medzi Hulkom a Thorom sú ako vystrihnuté zo stránok komiksu. Akciu a boj, ktorých je vo filme požehnane, budete milovať. Čo by túto jazdu mohlo mierne narušiť, je zvláštny strih. Zrejme to bol zámer tvrocov, ktorý som zrejme nepochopil. Nemyslím si, že je v poriadku, aby niekto uprostred akčnej scény spravil strih na scénu, ktorá je úplne pokojná alebo statická. Ak sa to stane raz, je to v poriadku, vo filme sa to však opakovalo a na mňa to pôsobilo rušivo.

Korg (zdroj: Marvel Studios)

No a na záver spomeniem, že keďže je film súčasťou MCU, tak náležite odkazuje na rôzne udalosti a miesta v tomto už obrovskom univerze. Odkazy opäť nepôsobia umelo či násilne, ale naopak prirodzene vychádzajú z diania na plátne alebo z konverzácií medzi postavami. Komiksových čitateľov poteší účasť postáv Korg a Miek, ktorých si môžeme pamätať ako členov Hulkovho bratstva v rámci Planet Hulk a neskôr eventu World War Hulk. Samozrejmosťou sú aj rôzne easter eggy z komiksov, aj do očí bijúci odkaz na Beta Ray Billa, Aresa a Bi-Beasta.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.