Raya and the Last Dragon – Jednoducho nádhera!

Pred dávnymi vekmi žili v krajine Kumandra ľudia a draci bok po boku. Objavili sa však Druuni, príšery, ktoré svoje obete premieňali na kameň. Svet bol napokon vďaka obetavosti drakov zachránený a ľudstvo tak mohlo žiť ďalej. O 500 rokov neskôr, keď už ľudia žijú rozdelení na päť znepriatelených frakcií, je hrozba Druunov opäť reálna. Tentoraz však už vo svete nie sú draci, ktorí by ľuďom pomohli. Alebo tu ešte jeden stále je?

Príbeh hlavnej hrdinky, ktorou je Raya, by sa dal definovať relatívne jednoducho. Jej otec je idealista, ktorý stále verí v odkaz Kumandry ako krajiny, v ktorej by všetci ľudia žili spolu. Raya však už ako dieťa idealizmus stratí a stáva sa z nej podozrievavá samotárka. Svet sa rúti do záhuby a pomôcť mu môže len ona. Čaká ju tak cesta naprieč všetkými piatimi krajinami, kde sa pokúsi o nemožné.

(zdroj: Disney)

Znie vám to trochu ako klišé? Ak áno, nie ste úplne mimo. Príbeh najnovšej rozprávky od myšiaka Mickeyho postupuje po štandardnej šablóne. Ktorýkoľvek starší divák vie okamžite odhadnúť, ako sa bude príbeh vyvíjať, aké zvraty ho čakajú a podobne. Ale môžeme na základe šablónovitého príbehu skonštatovať, že Raya and the Last Dragon je strata času? Určite nie. Lebo keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.

Príbeh je totiž prerozprávaný neskutočne zručne a plynulo. Všetko síce ide po predvídateľných koľajach, ale dianie ani na moment nezaváha a vykoľajenie rozhodne nehrozí. Nečakajte ani žiadne hluché miesta alebo zbytočnú vatu. Občas sa síce dostaví pocit, že sa všetko deje trošku rýchlejšie, ale je to len dobre, lebo tempo rozprávania nepoľavuje. Témy a motívy sú jasné a sú ponúkané s remeselnou zručnosťou.

(zdroj: Disney)

Ďalším obrovským esom, ktoré má Raya v rukáve, je vizuál. Ten je naozaj neskutočný. Dlho som nevidel niečo tak esteticky zaujímavé. Boli tu dokonca momenty, keď som si hovoril, že tá animácia je taká verná realite, akoby to ani nebol animák. Apropo, animák je označenie, ktoré si Raya určite nezaslúži. Každá scéna hýri farbami a životom. Doslova dýcha a uchvacuje. A nehovorím len o momentoch, keď je na obraze drak, alebo niečo mystické. Aj obyčajná loď na rieke vyzerá zaujímavo a nie je odfláknutá, aj keby mohla byť.

Okrem prírody sú zaujímavé lokácie jednotlivých častí rozdelenej krajiny. Je vidieť, že si produkčný tím dal tú námahu a navštívil Laos, Kambodžu, Thajsko, Vietnam a Indonéziu, aby získal reálne podklady pre stvárnenie rôznych kultúr.

(zdroj: Disney)

Zaujímavý je tiež hlasový kasting. O ten sa postarali zväčša herci, ktorí sú už u Disneyho udomácnení a majú svoje korene v Ázii. Gemma Chan, Benedict Wong a Awkwafina sú mená známe z MCU. Kelly Marie Tran je súčasťou Star Wars a hlas Alana Tudyka sa vyskytol v Roque One. Okolo kastingu boli aj drobné kontroverzie, keďže príbeh je, ako som už spomínal, inšpirovaný juhoázijskou kultúrou a veľká časť hereckého obsadenia pochádza z východnej Ázie.

Raya and the Last Dragon je rozprávka určená obsahom pre tých najmenších, keďže dospelí ju veľmi rýchlo prekuknú. Avšak keď už dostávať posolstvá o spolupráci a dôvere, tak jednoznačne v takomto podmanivom vizuálnom kabáte a v zručne podanom príbehu. Určite si teda osudy 13. Disney princeznej nenechajte ujsť.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
28 − 21 =