Reinhard Kleist na knižnom festivale Brak

Minulý víkend sa v Bratislave konal už piaty ročník Bratislavského knižného festival Brak. Festival sa po dvojročnej prestávke konal opäť v Pisztoryho paláci a opäť privítal mnoho zaujímavých hostí. Jedným z nich bol aj nemecký autor komiksov Reinhard Kleist, ktorý na festivale predstavil slovenské vydanie svojho komiksu o Nickovi Caveovi.

Grafický román Mercy on Me nie je prvým Kleistovým komiksovým životopisom. Je aj autorom biografie Johnyho Casha, Fidela Castra, boxera Hertzka Hafta a olympioničky Samie Jusuf Omarovej (všetky okrem životopisu Castra vyšli v češtine vo vydavateľstve Argo). Mercy On Me je jeho prvým grafickým románom vydaným v slovenčine. Vyšiel v novom vydavateľstve Monokel, ktoré má ambíciu sústrediť sa na vizuálne pekné knihy.

(zdroj: Multiverzum)

Počas večera v Pistoryho paláci Kleist v rozhovore s Michalom Hvoreckým predstavil svoju predchádzajúcu tvorbu – od prvého pokusu o životopisný grafický román o H. P. Lovecraftovi cez fantasy noir komiks o upíroch v Berlíne až po komiks venovaný Johnymu Cashovi, ktorým sa preslávil.

Väčšina rozhovoru sa ale venovala prezentácii komiksu Mercy on Me. Kleist opísal, ako sa dostal k spolupráci s Nickom Cavom, ako prebiehal tvorivý proces pri kreslení a hľadaní príbehu. Finálna podoba komiksu v sebe mieša fakt a fikciu, reálne udalosti zo života Nicka Cavea, ktoré sa prelínajú s fantastičnom. Hrdinom románu nie je len sám Nick Cave, ale postavy z jeho piesní, ktoré ho konfrontujú.

(zdroj: Multiverzum)

Vrcholom piatkovej besedy bol nepochybne live drawing koncert, počas ktorého Kleist kreslil výjavy z komiksu v hudobnom sprievode kapely. One-time tribute band v zostave Roba Pospiša, Martina Sillaya, Juraja Šušaníka, Petra Raitla, Romana Harvana a Jozefa Luptáka hral kľúčové piesne Nicka Cavea z komiksu Mercy On Me.

(zdroj: Multiverzum)

Komiks si môžete zakúpiť napríklad v predajni Funtastic.

 

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách! A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
10 − 6 =