Rocket a Groot : Profíci v akci

Roštáci tímu Strážcovia galaxie, combo Rocket a Groot, sa vo filmoch tešia veľkej obľube fanúšikov, aj keď v posúvaní deja väčšinou nehrajú prím. To sa však mení v komiksoch, kde dostali priestor na svoje dobrodružstvá.

Rocket a Groot: Profíci v akci obsahuje 6 zošitov – 3 samostatné príbehy a jeden na pokračovanie. V najdlhšom príbehu zistíme, kam až sú ochotní zájsť vo svojich vylomeninách. Príbeh je prvý v knihe a spočiatku prekvapí, v akej temnej nálade sa nesie. Humor sa strieda s dramatickými, niekedy až patetizovanými scénami, ktoré umocňujú parodický prvok. Stretneme sa, aj keď len na pár paneloch, so superhrdinmi Marvel univerza a s mnohými žánrovými klišé. V závere sa však všetko objasní a my si vydýchneme, že čítame predsa len tie správne stránky.

Ďalšie tri príbehy sú značne absurdné. V prvom sa Rocket s Tonym Starkom nepohodnú na pravidlách RPG Magie a monstra, preto to vyriešia stávkou. Rocket je nútený hrať fantasy ragby, čo vôbec nie je tým, čo očakával. Ďalej sú Rocket a Groot napadnutí mimozemským vikingským kmeňom, ktorého vzácnu relikviu vyhral Rocket v kartách. Napokon sa však nebude riešiť nič iné než osud tohto ľudu, a či Grootovi a Rocketovi stála ich záchrana za to, to posúďte sami. Napokon sa naplno ukáže povaha týchto súťaživých kamarátov, keď vďaka predháňaniu sa vo všetkom, aj v tých v zabíjaní nepriateľov à la Gimli a Legolas, vyhrajú vojnu, ktorá jednu planétu sužovala storočia.

Najsilnejšou stránkou komiksu je tá vizuálna. 4 príbehy nakreslili 4 rôzni kresliči – Filipe Andrade, Aaron Conley, Jay Fosgitt a Brett Bean. Napriek tomu, že každý k tomu pristúpil celkom inak, sú všetky štylizácie skvelé, moja obľúbená je vďaka kombinácii perfektnej kresby a naozaj úchvatných farieb (Jean-Francoise Beaulieu) práve tá Beanova. Všetky zošity sú však hravé a je v nich stále čo objavovať.

Teraz poďme k najslabšej stránke – námety a scenár. Ten má na svedomí Skottie Young a teda, veľmi sa nevyznamenal. Po príbehovej stránke ma táto kniha vyslovene nudila. Absolútne sa mi nechcelo otáčať stránky a zisťovať, čo bude ďalej. Je to postavené na lacných vtipoch bez pridanej hodnoty a to je málo. Rocket hláškuje a nadáva. Groot… je Groot. A tým to hasne. Nemôžeme sa tešiť ani na výraznejšie vedľajšie alebo nové postavy. Potešilo len pár maličkostí, ako napríklad známe referencie – Twilight, Vin Diesel v Rýchlo a zbesilo, Star Wars alebo superhrdinská RPG partia, ale nevyvážilo to naozaj nezáživný scenár a dej.

Celkovo nerozumiem, komu sú tieto príbehy určené. Pre deti je to príliš dospelé, pre dospelých je to príliš nudné. Žiadne úderné pointy, žiadne oslnivé nápady, chémia medzi Grootom a Rocketom bohvieaká nie je, pretože je to celé postavené na tom, že už všetci vedia, že sú BFF. Po tejto stránke to bolo naozaj veľkým sklamaním.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Scottie Young
  • Kresba: Filipe Andrade, Aaron Conley, Jay Fosgitt, Brett Bean
  • Preklad: Jiří Pavlovský
  • Počet strán: 140
  • Obálka: brožovaná
  • Rozmery: 257 x 167 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-669-1

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
18 × 22 =