Rocket: Chlupatý a nebezpečný

Vo vesmírnej časti Marvelu existuje pevne stanované hierarchia. V tej najvyššej vrstve pôsobia entity s nezmerateľnou silou, v tej strednej sa rieši vysoká politika a vzťahy na medzigalaktickej úrovni a nakoniec tá najnižšia vrstva. Tá je plná zlodejov, pašerákov, pofidérnych obchodníkov, pseudo-hrdinov a nájomných vrahov. Práve túto „vzácnu“ sortu indivíduí sleduje komiks Rocket: Chlupatý a Nebezpečný (nie je to sexistické?).

Komiks obsahuje prvých šesť zošitov série, ktorá vychádzala od roku 2014. Séria však bola po 11. číslach zrušená, následne premenovaná a pokračovala pod názvom Rocket Raccon & The Groot. Scenáristom aj ilustrátorom v jednej osobe je Skottie Summers Young, ktorý má na konte ako ilustrátor rôzne one-shoty Marvelu a tiež sériu Road to Oz (2011), ako aj rôzne iné príbehy zo zeme Oz. Od otvorenia komiksu bola práve kresba prvou vecou, ktorá si ma veľmi rýchlo získala. Táto skutočnosť sa nezmenila ani počas čítania. Rôzne vesmírne planéty pôsobia ako z čarovnej krajiny. Tvory a kreatúry obývajúce známy vesmír vyzerajú, akoby práve vyskočili z filmu Valerian: Mesto tisícich planet.

Komiks je skutočne farebný a Young sa dokonale vyhral s detailmi. Dokonca ani výmena ilustrátora po piatom čísle neubrala na farebnosti a tak bolo veľmi milé vidieť známe miesta, ako napríklad Knowhere (kdovíkde), vyfarbené pestrou paletou farieb. Ak by som mal komiks odporučiť len na základe kresby, povedal by som áno. Po prečítaní som si ním totiž ešte hodnú chvíľu listoval a obdivoval štýl a farebnosť kresby.

Po toľko ospevovanej kresbe však prichádza na pretras samotný scenár. Ako som už na začiatku spomínal, Skottie Young sa postaral tak o kresbu, ako aj o scenáristickú časť. Zatiaľ čo vizuál by som vedel velebiť do nebies, pri scenári už tak optimistický nebudem. Celkom milým zistením bol fakt, že príbeh vychádza (resp. sa opiera o udalosti) z komiksu Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers, ktoré vydalo nakladateľstvo Crew ešte začiatkom roka. Nebudem klamať, ak poviem, že Rocket nie je žiadny anjelik. Všemožné drobné krádeže, vandalizmus, „vyberaný“ slovník, hýrivosť a polygamia sú len zrnkami piesku v púšti samotnej zloby. Avšak, všetky tieto prehrešky sú akoby tolerované vyššími inštitúciami, keďže je Rocket vážením členom tímu Strážcov Galaxie. To sa však hneď na začiatku príbehu zmení. Rocket je totiž obvinený z niekoľkých vrážd!

To by ani nebol taký problém, lenže Rocket zastáva názor, že keď má byť za niečo uznávaný naháňaný, tak nech je to aspoň pravda! Na vážnosti pridáva skutočnosť, že vrahom oných obetí je tvor podobný geneticky modifikovanému medvedíkovi čistotnému, napriek tomu, že je Rocket jediný svojho druhu. V tomto momente začína zbesilá jazda naprieč vesmírom…, ktorá sa po pár stránkach končí a Rocket je zadržaný a odvedený na výkon trestu odňatia slobody. Ak si pamätáte na vtipný útek z väzenia vo filme Guardians of the Galaxy vol. 1 (2014), tak niečo podobné aj keď trošku v inej forme, uvidíte aj tu. Rocketa len tak niečo nezastaví a už vôbec nie negatívne aspekty polygamie. Príbeh sa zo stránky na stránku posúval vpred niekedy až svetelnou rýchlosťou (chápeš, vesmír a tak), čo sa nakoniec ukázalo ako negatívum. Občas som mal pocit, že scenárista sa pokúšal o trik alá Vladko Weiss – napchať toho veľa do malého priestoru. Obzvlášť rozuzlenie a akési vyvrcholenie pôsobilo strašne plytko a nezaujímavo.

Z prvých štyroch čísiel som mal teda zmiešané pocity, bol to príbeh o Rocketovi zo Strážcov Galaxie bez Strážcov Galaxie, ktorým bolo tak nejak jedno, že ich priateľ je hľadaný za viacnásobnú vraždu a uväznený vo vezení. Veril som, že piate číslo zdvihne latku. Zdvihlo, aj keď v inom slova zmysle. Piate číslo sa odklonilo od pôvodného príbehu a my sledujeme Rocketa a Groota ako mladým skautom rozprávajú rôzne príbehy zo svojich galaktických dobrodružstiev. To by bolo všetko celkom nezaujímavé, kým Rocket nedostal nápad, že posledný príbeh vyrozpráva jeho verný priateľ Groot. Vtipné na tom celom je, že Groot má celkom obmedzenú slovnú zásobu. „Ja – jsem – Groot“ – striktne v tomto poradí. Už asi viete, k čomu sa schyľuje. Perfektný scenáristický zámer, ktorý ma dostal a neskutočne ma bavil. Celé číslo totiž bublinky postav vypĺňali tri slova – „Ja jsem Groot„. Ani by ste neverili, koľko rôznych významov toto slovné spojenie môže mať. Iný level to nabralo, keď sa príbeh presunul na planétu „Já jsem Groot“ do cyberpunkového mesta s názvom „Já jsem Groot„. Kde sa na obrovských svetelných billboardoch objavovali reklamne nápisy na produkt „Já jsem Groot„! Masterpiece!

Na moje sklamanie šiesty zošit opäť kvalitatívne klesol na úroveň prvých štyroch čísel. Jediné, čo skutočne stojí za spomenutie, je fakt, že Rocketovi robí spoločnosť robot, ktorý komunikuje výlučne binárnym jazykom (on jednoducho nemôže mať normálneho parťáka). Radosť mi nespravil ani hovoriaci pes Cosmo, veliteľ stanice Knowhere. Je pre mňa veľké sklamanie, že Skottie Young neukočíroval komiks aj po scenáristickej stránke. Našťastie jeho celkovú kvalitu zachraňuje farebne bláznivá kresba, ktorej sa je ťažko nabažiť. Otázka však ostáva, stačí to?

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 144
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 258 x 167 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-503-8
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
30 + 8 =