Roland Oravský: V tieni Zeme

Druhá kniha mladého slovenského autora, lekára a aktivistu proti medicínskym šarlatánom s názvom V tieni Zeme. Technotriler z nie príliš vzdialenej budúcnosti (aj keď len minimum dnešných čitateľov má šancu sa jej dožiť). Ústrednou témou je neznáma nákaza, ktorá mení ľudí na poslov apokalypsy. Na miesto výskytu prichádza vyšetrovateľ, aby odhalil pravdu. To sa mu po niekoľkých peripetiách podarí. Koniec.

Čo viac by ste chceli od útlej knižky? Predsa šťavu. Tej sa nájde dosť v zobrazení choroby a najmä v postupoch jej diagnostiky. Autor využíva svoje profesionálne znalosti a dokáže z nich poskladať pútavú detektívnu zápletku. Pripomenul mi tým Crichtonov Kmeň Andromeda (inak, Crichton bol tiež lekár). Triler, v ktorom napätie vzniká hľadaním poznania. Pretože kladenie zmysluplných otázok a experimentálne overovanie odpovedí je to, čím silnie naša inteligencia a čo nám umožňuje prežiť uprostred hrozieb sveta i našich vlastných.

Žiaľ, tento spôsob trileru nie je v knižke dominantný tak, ako bol v Kmeni Andromeda. Text sa venuje aj ďalším témam, predovšetkým politike a jej prepojeniu s náboženskou vierou. Vykresľuje svet rozlámaný na frakcie, kde každá zo strán stratila trpezlivosť a pochopenie s tou druhou. Výsledný stav by sa dal nazvať globálnou studenou občianskou vojnou, ktorá miestami vybuchuje do otvoreného násilia. Korene a príčiny tohto konfliktu zostávajú nejasné. Hoci sa autor snaží o nestrannosť, jeho antipatie vyrážajú na povrch v zobrazení plytkého machiavelizmu lokálnej moci. Povrchnosť je hlavným nedostatkom politicko-náboženského motívu, čo vplýva aj na rozuzlenie a záverečné odhalenie pravdy. Vlastne pointa sa dá interpretovať v súlade s predsudkami konšpiračných teórií, čo je vzhľadom k aktivitám autora dosť paradoxný výsledok.

Zmienil som už, že veľká časť príbehu sa odohráva mimo Zeme? Že to celé začne na palube raketoplánu a jadro deja je umiestnené v priestoroch mesačnej základne? Nie? Zrejme sa tým snažím vyhnúť traume, ktorú mi tieto kulisy spôsobili. Predovšetkým, pre dej sú nepodstatné – rovnako dobre by sa mohol udiať hocikde na Zemi. Ba bolo by to lepšie, nedôveryhodnosť kozmických rekvizít a terminológie totiž u mňa zrazili uveriteľnosť príbehu prudko nadol. Začne to názvom „raketoplán“ (teda vesmírny čln schopný letu v atmosfére), z ktorého sa vykľuje regulárna (medziplanetárna? medzihviezdna?) kozmická loď. Mesačná stanica sa volá Orbita, čo napovedá, že by mohla obiehať okolo Luny. Nie, neobieha, a pre základňu na povrchu Mesiaca je to naozaj hlúpy názov. V knihe sa spomína aj cieľ letu – kolónia Hypnos. Na to, že ide o významný detail prípadu i jeho rozuzlenia, sa o Hypnose nedozvieme prakticky nič. Postupne rozprávač medzi rečou utrúsi, že kolónie sú dve, že sa (asi) nachádzajú mimo Slnečnej sústavy, že tam je mimozemský život a vedci na ňom robia experimenty, ktorých výsledky majú zvýšiť blahobyt ľudí. Punktum, viac sa k tejto téme v knihe nepovie. Podľa mňa je to škoda.

Neexistuje názornejšie zobrazenie rozvoja ľudskej civilizácie než objem priestoru, ktorý si dokázala podmaniť. Nie je to len kvantitatívne kritérium, na expanziu treba mať kvality, ktoré ju umožnia realizovať. Načrtnutím dosiahnutých hraníc by čitateľ dostal možnosť ukotviť svoju predstavu o stave ľudstva v zobrazovanom svete. Táto šanca bola premrhaná. Navyše, vesmírne prostredie ponúkalo príležitosť rozvinúť zápletku mnohými smermi, od fyzikálnych javov až po zásahy mimozemskej inteligencie. Aj tieto možnosti zostali nevyužité. Filozoficko-náboženská podzápletka je len chabou náplasťou, aj tú napokon materialistická pointa strhne a zahodí.

Výsledný dojem závisí od čitateľových očakávaní, skúseností a znalostí. Príležitostní čitatelia fantastiky sú ideálnou cieľovou skupinou, pretože knižka na nich nekladie príliš veľké nároky a zároveň oni nebudú klásť príliš veľké nároky na ňu.

Za recenznú knihu ďakujeme vydavateľstvu Artis Omnis.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydavateľstvo: Artis Omnis
  • Počet strán: 176
  • Väzba: pevná s prebalom
  • Rozmer: 130 x 200 mm
  • Jazyk: slovenský
  • ISBN: 978-80-820-1020-9
  • Rok vydania: 2018

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 − 19 =