Romics 2019 : taliansky komiks ako na dlani

Stalo sa úplnou náhodou, že som sa 4. – 8. apríla ocitla v Ríme práve počas víkendu, keď sa konal miestny con s názvom Romics. Dokonca to bol 25. ročník venovaný Batmanovi ako súčasť oslavy jeho tohtoročného 80. výročia a takú príležitosť som si nemohla nechať ujsť. Po zbežnom prečítaní programu som letela na výstavisko Fiera di Roma, kde sa podujatie konalo.

Tu som narazila na prvý a myslím že aj posledný problém tohto conu – poloha. Pokiaľ by ste sa na Romics vybrali lietadlom, z letiska Fiumicino to nie je nijaký problém. To je vlakom od výstaviska vzdialené len dve stanice a za lístok by ste zaplatili 8 €. Problém nastáva, ak by ste sa mali dopraviť z druhého letiska – Ciampino – alebo ak by ste mali ubytovanie niekde v centre mesta. Potom vás čaká síce lacnejšia, ale strastiplná cesta najprv pešo, potom metrom (1,50 € za 100 min. lístok), potom vlakom (len 1 €), a poviem vám, hlavná stanica v Ríme je čisté peklo. Nakoniec sme však zdarne dorazili. Z vlakovej stanice sme prešli pešo ešte nejakých 10 – 15 minút, keďže je to naozaj veľké výstavisko, a ocitli sme sa na mieste.

Najprv ma veľmi príjemne prekvapila cena vstupného. Pri jednodňovom vstupe vo štvrtok a v piatok to bolo len 10 eur, sobota a nedeľa boli samostatne za 12 €. Cosplayeri za deň zaplatili len 5 €. 4-dňový lístok vyšiel len 22 €, a to je pri festivale takých rozmerov a so svetovými hosťami naozaj smiešna cena.

Romics Festival 2019 tvorilo 5 obrovských hál. Vstupovalo sa do každej síce vonkajším, no zastrešeným priestorom – buď na prízemí alebo mostom, ktorý sa tiahol pomedzi všetky haly. A ako prvé ma ohúrila veľkosť a plnosť priestorov. Našťastie sme na festival išli vo štvrtok, takže v deň, keď tam bolo najmenej návštevníkov, dokonca okolo obeda, no už sa po priestore pohybovalo mnoho ľudí. A mali čo obzerať! Haly vypĺňalo obrovské množstvo stánkov, stolov, obchodov a občerstvení.

Haly boli rozdelené tematicky napríklad na komiks, film, anime a ďalšie. Dalo sa tam nájsť naozaj enormné množstvo merchu a tovaru – od figúrok, bižutérie, odznakov, mečov, prútikov, tričiek cez komiksy, knihy, hry staré aj nové až po cosplayové a larpové oblečenie. Čokoľvek z popkultúry by ste chceli, tam to určite mali. Pričom ceny boli opäť nadmieru priaznivé. Tričká po 10 €, figúrky od 5 € do aleluja, zošitovky poväčšine už od 1 €. No radosť nakupovať!

V jednej z hál prebiehalo premietanie amine na megalomanskom plátne, v inej sa zas konala výstava, do ktorej poskytli materiál najmä Warner Bros. Entertainment Italia, DC Comics, RW Lion a stála naozaj za to. Mohli sme si prezrieť vzácne original arty a strany (niektoré z nich sa dali v predajných priestoroch aj kúpiť za ceny, z ktorých by sa vám zatočila hlava), sochy, figúrky a iné.

 

Najviac som sa však snažila zamerať na komiksový a knižný trh v Taliansku. Prekvapením pre mňa bolo, že na Romicse bezkonkurenčne prevládal komiks. Čisto knižných stánkov bolo v priestore naozaj minimum a aj v zmiešaných kníhkupeckých stánkoch vládol komiks. Čo ma veľmi potešilo, takmer na každom rohu sa dali nájsť stánky a stoly, za ktorými sedeli miestni umelci. Nemali síce jednotnú a na jednom miestne situovanú Artist Alley, o to viac ma však bavilo nachádzanie nových a nových miest, kde si môžem pozrieť to najlepšie z talianskeho komiksového umenia.

A že to neboli hocijakí škrabálkovia! 90 % všetkých umelcov, ktorých som mala možnosť na Romicse vidieť, boli profesionáli a polo-profesionáli. Človek by tam za ich printy a originály nechal aj obličku. A pritom, zas tie ceny! Tamojší umelci sa na môj vkus značne podceňovali. Napr. celý Sketchbook od Elisy Rio aj s originálnym artom stál len (!!!) 10 €. Z toho si viete vytvoriť predstavu. Odchádzala som s plným náručím krásnych vecí len za 30 €, a minula by som tam pokojne viac, ak by bolo viac času. Naozaj bolo z čoho vyberať. Veľmi ma tiež potešilo objavenie Scarys, z ktorej sa stala moja nová srdcovka. Prekvapilo ma tiež, že sa na Romicse umelci zlučovali do spoločných stánkov, čo u nás vidíme len málokedy.

Prekvapením pre mňa bolo, že na Romicse vystavovali a v Ríme pôsobia viaceré umelecké školy zamerané čisto na komiksovú tvorbu. Pre Slováka niečo nepredstaviteľné, v Taliansku bežná prax. Bola tam napríklad La Scuola Internazionale di Comics (Academy of Visual Arts and New Media), no ja som sa dala do reči s deckami zo Scuola Romana dei Fumetti, ktoré v stánku propagovali svoju školu a v rámci toho tvorili original arty na požiadanie, a to celkom zadarmo.

Naozaj skvelí ľudia, najmä Giorgia RosatiKem Marcucci, mladé nádejné umelkyne, sa so mnou neváhali porozprávať. Zistila som, že komiks u nich síce má už ako-takú tradíciu, no stále nie sú spokojní s tým, že je to len okrajové médium (čo, poviem vám, taký pocit som určite nemala). Vysvetlili mi tiež, ako fungujú talianske komiksové školy, že je v ich krajine naozaj veľmi veľká konkurencia, a preto sú nútení neustále sa zlepšovať. Vraj je u nich veľký problém dostať sa do povedomia vydavateľov, ktorí sa venujú pôvodnému aj prekladovému komiksu. Strávila som s nimi minimálne hodinu a veľmi príjemne ma prekvapila otvorenosť Talianov. Nakoniec mi venovali svoje skvelé arty s prísľubom budúcej spolupráce.

Čo ma na komiksovom trhu v Taliansku fascinovalo najviac, bolo, že na Romicse sme nenašli absolútne NIČ v angličtine, napriek tomu, že stánky boli komiksmi zaplavené. Vážne, všetky tie komiksy boli buď od talianskych tvorcov, alebo preložené! Každý jeden. A neboli to len staršie tituly, ale aj úplné novinky, ako napríklad nový Conan, a to v zošitovej podobe. Znamená to teda, že sa na taliansky trh dostávajú v domácom jazyku horúce novinky oveľa rýchlejšie ako u nás.

Keď som im povedala, že na Slovensku nepôsobí ani jedno čisto komiksové vydavateľstvo a preložených titulov je máličko, nestačili sa čudovať. Vychválila som tých málo českých vydavateľov, vďaka ktorým máme dostupné aspoň komiksy v češtine, napríklad Crew, Argo, BB art a podobne.

Z veľkých zahraničných mien, ktoré boli na Romicse ohlásené, som vo štvrtok stihla Ryana Ottleyho, tvorcu Invincible komiksu. Ten v stánku svojho talianskeho vydavateľa podpisoval a kreslil pre fanúšikov. Páčil sa mi systém, akým to jeho vydavateľstvo vymyslelo – za podpisovanie sa neplatilo, bolo to podmienené kúpou komiksu v ich stánku – za zošitovku Invincible (5 €) bol podpis grátis, za hardback komiks Grizzly Shark (15 €) bol grátis aj rýchly sketch podľa vlastného výberu. A to je skvelý deal. Len škoda, že boli v taliančine 😛

Okrem Ottleyho boli na Romicse 2019 ohlásení aj Reki Kahawara, autor Sword Art Online, cena Golden Romics sa odovzdávala Willemovi Defoeovi za jeho celoživotný prínos filmu, zúčastnil sa aj George Hull, concept artist napríklad aj pre Jupiter Ascending či Guardians of Galaxy.

Je to určite con, ktorý vás nesklame, ak sa naň vyberiete. Navyše, Rím je prenádherné mesto s množstvom možností. Vrelo odporúčam.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
30 − 2 =