Rozdelia Grindelwaldove zločiny komunitu?

Prvé hodnotenia filmu Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny neveštili nič dobré. Objavovali sa názory z dvoch spektier – buď boli ľudia naozaj nadšení, alebo priveľmi sklamaní. Čo vás teda v kine čaká?

Grindelwaldove zločiny sú omnoho temnejšie, než prvý film v sérii prequelov. Ako sme predpokladali, dej sa odohráva v roku 1927 a príbeh otvára vizuálna pastva v podobe Grindelwaldovho úteku z väzby v Spojených štátoch. Vracia sa do Európy a prichádza do Paríža, kam sa postupne dostanú aj ostatné ústredné postavy filmu. Viac asi nie je vhodné prezradiť, nakoľko sa pohybujeme na veľmi tenkom ľade a pod nami sú samé spoilery.

(zdroj: imdb.com)

Najväčším problémom Grindelwaldových zločinov je jednoznačne tempo a musím skonštatovať, že aj Rowlingovej scenár. Vo filme absentuje centrálny dej naviazaný na hlavnú postavu a mohli by sme dokonca polemizovať o tom, kto ňou je. Tým pádom niektoré pasáže zívajú prázdnotou a aj napriek tomu, že Grindelwaldove zločiny majú priemernú stopáž, budete ju cítiť a ošívať sa na sedadle. Taktiež budete vnímať chýbajúci knižný materiál. Keď vo filmoch hlavnej ságy niečo nesedelo, mali ste referenciu a vedeli ste odhadnúť, čo postavy prežívajú a čo cítia. Tým pádom v Grindelwaldových zločinoch vyznievajú niektoré zvraty, ba dokonca aj postavy a ich konanie, samoúčelne a nerozumiete, čo ich motivuje.

Druhý veľký problém, ktorý film má, je násilné prepájanie prvkov v deji na ságu o Harrym Potterovi. Evidovali sme to už v prvej časti a aj trailer na Grindelwaldove zločiny ukázal, že Rowlingová bude v tomto trende pokračovať. Nikto jej neupiera, že vytvorila fantastický svet, v ktorom sa fanúšikovia radi vŕtajú, ale je naozaj na škodu, keď sa sama limituje a zaplieta v tom istom.

(zdroj: imdb.com)

Grindelwaldove zločiny zároveň narážajú na mantinely svojho umiestnenia v rámci prequelovej ságy – miestami pôsobia ako príprava a náčrt ďalšieho deja. Taktiež sa mi ťažko predstavuje, čo chcú robiť v ďalších troch filmoch, keď to dejovo vyzerá tak, že za všetko môže vyriešiť v treťom.

Na druhej strane, Grindelwaldove zločiny sú naozaj atmosférické a postava samotného Grindelwalda (Johnny Depp) je dostatočne charizmatická. Z niektorých viet, ktoré povie on alebo jeho nasledovatelia, vám bude behať mráz po chrbte. V tomto filme takisto predstavili aj postavu mladšieho Dumbledorea a Jude Law sa tiež nenechal zahanbiť. Divákov napätie medzi týmito postavami určite navnadí na pokračovania.

(zdroj: imdb.com)

Hrdinovia z predošlej časti boli stále veľmi sympatickí a aj naďalej im budete (respektíve väčšine z nich) držať palce. Mlok (Eddie Redmayne) a jeho kufrík plný fantastických zverov vždy prídu na pomoc v tú pravú chvíľu. Film je vizuálne prepracovaný a má naozaj vynikajúcu hudbu. Režisér David Yates neustále inovuje stvárnenie mágie na plátne a snaží sa o to aj teraz. Ak máte poruke IMAX, odporúčam vám investovať do lístka a pozrieť si ho v tomto kine.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Elendilka

Cez deň nudná úradníčka, po večeroch organizátorka conov. Scifistka a potteráčka. Nevie, či Kirk alebo Picard.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
32 ⁄ 8 =