Sandman 2: Domeček pro panenky

Mohla by som písať úvod o tom, ako Neil Gaiman vytvoril obrovský svet ukrytý v komikse, nesmierny priestor pre fantáziu a stále nové príbehy, námet taký komplexný, že jeho spracovávanie môže byť, s dostatkom talentu, umu a zručnosti, nekonečné a nekonečne skvelé – vytvoril kult s názvom Sandman. Toto všetko však už každý, kto sa aspoň trochu orientuje v dobrej literatúre a komikse, vie. Namiesto toho vám len poviem, že Sandmanovi farby pristanú!

Vydavateľstvo Crew vydáva plnofarebné reedície komiksov zo sveta Sandmana, nedávno vyšla v poradí druhá kniha Domeček pro panenky (pôvodné zošity vychádzali v rokoch 1989 – 1990). Tento príbeh hovorí o tom, čo sa stane, keď sa v snovom svete vyskytne človek – vír. Pán snov, ktorý, ako vieme, má mnohé podoby, je nevyspytateľný, vždy dobrý aj zlý, spravodlivý aj malicherný, hovorte mu, ako chcete – Morfeus, Sandman, brat Smrti, Večný – sa vracia do svojej ríše po dlhom väznení úbohými smrteľníkmi. Počas jeho neprítomnosti sa viaceré sny rozhodli snovú ríšu, svoj domov, opustiť a vydať sa medzi smrteľníkov, okúsiť, aké je to byť človekom.

Dievča menom Rose, ktorej rozbitá rodina sa chce znova dať dokopy. Ona sa vydáva, na žiadosť matky, nájsť svojho malého brata, ktorého roky nevidela…

Malý chlapec má sny, v ktorých zachraňuje svet s nastrčeným falošným superhrdinom, pánom času, a vytvoril si takú nepreniknuteľnú stenu pred neznesiteľnou realitou, že sa zdá byť stratený…

V malom moteli sa chystá zvrátená konferencia (skrývajúca sa za Obilninovú konferenciu) pre tých najodpornejších zločincov, jeden z našich snov (nočných môr) na úteku sa ho plánuje zúčastniť…

Rose je v dome plnom veľmi čudných ľudí…

Medzi Večnými sú niektorí súrodenci malicherní, detinskí a hlúpi, radi provokujú svojich veľkých bratov/sestry a myslia si, že im to prejde.

Morfeus má čo robiť, aby dal veci do poriadku.

Vždy, keď čítam dielo Gaimana, a je jedno, či je to komiks alebo kniha, nevychádzam z údivu. Jeho myseľ pracuje na viacerých úrovniach a niekedy je ťažké držať s ním krok, no práve to je na tom fascinujúce. Gaimanove texty sa vám nezunujú, budete do nich chcieť nahliadať znova a znova a objavovať tie skryté významy, ktoré ste predtým nevideli. Domeček pro panenky nie je výnimkou.

Sandman je príkladom toho, ako sa dá aj s rozsiahlejšími textami urobiť skvelý komiks. Úvod do príbehu máme rozpísaný v minipoviedke o tom, čo predchádzalo hlavnej dejovej línii. Niektoré z jednotlivých zošitov, ktoré sú do knihy zaradené a nenadväzujú na dej priamo, nám úžasne dotvárajú atmosféru. Je to komplikovaný príbeh, vystavaný klasickým Gaimanovým štýlom – najprv ukázať to tajomné, nezrozumiteľné, čudné a potom to postupne vysvetľovať –, avšak dokonale cielene rozhodol, kde textu pridať viac a kde je ho zas vhodné obmedziť tak, aby sa nič z významu nestratilo. Veľa však necháva na čitateľovej predstavivosti a na kresbách v jednotlivých paneloch (na tejto knihe spolupracovali kresliči Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Michael Zuli, Chris Bachalo a Steve Parkhouse), v ktorých dokážeme vidieť nadstavbu príbehu.

Veľmi sa mi páčila tiež práca s panelmi. Ich nezvyčajné kompozície, usporiadanie, prevracanie, manipulácia s nimi sa stala nevyhnutnou súčasťou príbehu. Celá kniha je médiom, ktoré samo seba nedelí na obraz a text, ale môžeme a musíme ho vnímať komplexne, v celom jeho rozmere. Dokonca už od obálky (na svedomí ich má Dave McKean), ktorá je tak, ako ostatné v tejto edícii, hlboko znepokojivá (možno i viac, než ostatné), no Sandmanov svet presne taký. Chcete, aby sa vám páčil, no napokon zistíte, že ani sny nie sú miestom, na ktoré sa dá spoľahnúť, a tento konkrétny sen vás strhne, zničí a uväzní, pretože je isté, že siahnete po ďalšej knihe.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o knihe:

  • Vydalo: Crew
  • Počet strán: 256
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 170 × 260 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 9788074494659
  • Rok vydania: 2017

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
14 − 12 =