Sandman 3: Krajina snů

Je toto vôbec Neil Gaiman, ako ho poznáme, a Sandman, ktorého nám sľuboval? pýtajú sa rozhorčení fanúšikovia. Ale, priatelia, tento pán si môže vo svete, ktorý vymyslel, robiť čo sa mu zachce! A ak si chcel napísať poviedky, napísal si poviedky. Ja sklamaná nie som.

Kto sa stal takým nadšeným horderom Gaimanových kníh a komiksov ako ja, určite vie, že aj tento kráľ urban fantasy má svoje výšky a pády – lebo aj Gaiman je len človek… ak nie je Morfeus. Ale tretí zväzok série Sandman k nim nepatrí. (Škúlim na vás, Severská mytológia a Kniha hřbitova!) Ponúkol nám 4 krátke príbehy v sympatickej nie hrubej knihe plnej farebných panelov. Vydavateľstvo Crew pokračuje s colorovanou edíciou, a napriek tomu, že mám tú čierno-bielu, sú to knihy, ktoré v mojej knižnici nemôžu chýbať. Farba tomu dáva hĺbku.

Prvá poviedka s názvom Kalliopé nás zaškolí v otázke chytania múz, len dúfam, že nikto z vás nebude hlúpy a sám ich nebude lapať. Ono totiž nie je v poriadku uväzniť a znásilňovať mysliacu živú – aj keď nadpozemskú – bytosť. Smutný osud žieňaťa, ktoré bolo kedysi stelesnením nespútanosti a umenia, zanechá čitateľovi husiu kožu. A áno, milého Richieho máte chuť poriadne vyfliaskať. Ale veď na každého dôjde. Komiks vzbudí úvahy o tom, čoho je hodná sláva a úspech a kam sú kvôli týmto veciam ľudia ochotní zájsť.

Druhá poviedka s názvom Sen tisíce koček je presne tým, čo napovedá. Mačky sú odpradávna považované za rozumné a fantastické bytosti, preto ak sa zamyslíme, ako s týmito divokými tvormi manipulujeme a akí nadradení sa voči nim cítime byť, je jasné, že v sebe musia hromadiť zlosť. Spomienka na časy, keď boli hoomans malí ako hlodavce a mačky ich pánmi sa pretaví do snov tisícov mačiek cez potulnú prorokyňu. V tejto poviedke sa tiež zrkadlí ústredná myšlienka série – akú silu majú sen a myšlienka?

Tretia poviedka nesie názov Sen Noci Svatojánské a bola pre mňa zaujímavou exkurziou do férskeho sveta, ktorý práve objavujem. Našťastie netrvala dlho. Féri sú ľud desivý a v predvečer noci čarov vedia narobiť šarapatu, aj keď sú rozhodnutí správať sa dobre. Alebo to bol celé iba sen, William?

Posledná poviedka v tejto zbierke je tá, ktorá vyvoláva najväčšiu úzkosť – Fasáda. Vraj byť nesmrteľným je ten najväčší zázrak a dar. Vraj. A čo v modernom svete, kde sa na vás ľudia pozerajú krivo, ak ste iní, kde je v stále väčšej populácii čoraz ľahšie cítiť sa osamelo. A Rainie chce zomrieť, už má toho celého pokrk. Čo žije, nie je život, len živorenie. Ale Smrť je priateľská stvora, či však Rainie pomôže, nevedno.

Vo všetkých týchto poviedkach je Morfeus len vedľajšou postavou, ktorá sa zjaví buď na chvíľu, alebo vôbec. Ale nie je to tak s pánom snov vždy? Tematicky sa v poviedkach miesi najmä beznádej s túžbou a prelínajú sa jedna cez druhú. Je to odbočenie z klasických koľají prvých dvoch dielov, ale u mňa vítané. Podľa slov samotného autora to vytvára celistvejší pohľad na ríšu snov a z Morfeovho nikdy nekončiaceho života ponúka cenné detaily, malé ligotavé úlomky jeho osobnosti.

Je to zaslúžené intermezzo po náročnom druhom dieli Domeček pro panenky a zostáva nám už len tešiť sa na 4. pokračovanie Sandmanových príbehov.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Základné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 160
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 168 x 256 mm
  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydania: 2018
  • ISBN: 9788074495816

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
1 × 14 =