Sandman 4 : Údobí mlh

Všetky predošlé príbehy série Sandman (Preludia a Nocturna, Domeček pro panenky a Krajina snů) viedli k tomuto – k 4. knihe s názvom Údobí mlh. Množstvo dejových línií sa spojilo v jednu – aby sa niektoré nedopovedané udalosti vyriešili, aby sa Morfeus porátal so svojou nekonečnou minulosťou. Podarí sa mu to?

Príbeh sa začína veľmi neobvyklým stretnutím súrodencov Večných – Osud do svojho labyrintového kráľovstva povolal Túžbu, Zúfalstvo, Smrť, Morfea aj najmladšiu sestru Delírium. Chýba im len jeden brat, s ktorým však nik nepočíta. Toto stretnutie odštartuje udalosti, ktoré prinútia Morfea konfrontovať sa s priateľmi aj nepriateľmi v nepríjemnej situácii.

Prvý mu cestu skríži Lucifer a celá kniha sa točí okolo Pekla. Do hry sa zapletú severskí bohovia Odin, Thor a Loki, egyptské božstvá, páni Chaosu aj Poriadku, démoni, féri aj anjeli. Druhá dejová línia sleduje, čo sa stane, keď sa na Zem začnú vracať mŕtvi.

Kniha Údobí mlh je absolútne zásadná. Všetko, čo sme doposiaľ čítali zo sveta Sandmana, môžeme vo svetle udalostí tohto príbehu považovať za úvod. Kým doteraz sme sledovali Morfea v mozaikových príbehoch, v tomto máme konečne možnosť pozorovať aj niektoré konzekvencie, ktoré jeho činy majú a ktoré musia znášať aj také nepolapiteľné bytosti, ako sú Veční. Pán snov je veľmi rozporuplná postava. Niekedy sa ukáže ako milosrdný samaritán a inokedy ako nemilosrdný zloduch. No prežili sme s ním už toľko, že nám prirástol k srdcu a je ťažké zmieriť sa s tým, že ho určite, ani s oboma privretými očami, nemôžeme nazvať „klaďasom“.

Skutečné umění nás dokáže znervóznit.Susan Sontagová, kritička

Tento citát známej kritičky umenia vo svojom predslove k Údobí mlh použil Harlan Ellison. Sandman dokáže otriasť naším vnútrom. Nielenže nenápadne vystihuje ľudský malicherný charakter, z ktorého sa niečo nachádza aj v nadprirodzených či mýtických bytostiach, dokáže čitateľa zahnať do úzkych, nedať mu na výber a donútiť ho sledovať udalosti, ktorým by najradšej zabránil. So stoickým pokojom pred naše oči servíruje scény, pred ktorými by sme ich najradšej zakryli, no nemôžeme. Príliš nás to fascinuje.

V tejto knihe sa dozvieme origin Luficera ako pána Pekla aj ako postavy, ktorá sa Pekla zriekla, uzavrieme Morfeovu celkom prvú love story so smrteľníčkou, ktorá stretnutie s Pánom snov musela už desiatky tisíc ráz oľutovať, dozvieme sa viac o Večných, no zároveň sa okolo nich ovinie aj viac záhad, budeme svedkami miešania mytológií aj kultúr a zistíme, že na ich pôvode vlastne vôbec nezáleží, tiež si overíme, či je Stvoriteľ naozaj milosrdný. A je toho ešte oveľa, oveľa viac.

Tvorcovia Neil Gaiman a siedmi kresliči pre čitateľov pripravili knihu plnú easter eggov na sandmanovské univerzum. Môžete donekonečna objavovať spojitosti, vzťahy, postavy či predmety, ktoré sa vyskytli v iných knihách.

Jediné, čo mi na knihe trochu prekážalo, bolo vyrátavanie postáv, s ktorými sme sa už predtým stretli, a niekedy sa predošlé udalosti kníh tejto série vysvetľovali príliš priamočiaro a zbytočne. Vo väčšine čitateľov podľa mňa zarezonovali tak, že si na ne spomenie, a ak si ich nepamätá celé, určite si predošlé knihy znovu rád prečíta.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Scenár: Neil Gaiman
  • Kresba: Kelly Jones, Malcolm Jones III, Mike Dringenberg, Matt Wagner, P. Craig Russell, George Pratt, Dick Giordano
  • Preklad: Viktor Janiš
  • Počet strán: 224
  • Obálka: brožovaná
  • Rozmery: 256 x 168 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-743-8

 

Eva "Efken" Piarová

"Nolite te bastardes carborundorum."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 + 22 =