Scumbag #1 – Naša najhoršia šanca

Scumbag od Image Comics nám predstavuje príbeh toho najhoršieho, najodpornejšieho, najnevhodnejšieho hrdinu. Je však agent s krycím menom Scumbag naozaj ďalším Walterom Whiteom? Alebo ide o hrdinu takého nepríjemného, že príbeh o ňom je nečitateľný?

V prvom diele sa zoznámime s naším „hrdinom“, i keď pri tomto zavrhnutiahodnom indivíduu toto slovo páli na jazyku. Ernie Ray Clementine je v rámci prvého dielu vykreslený ako ten najhorší, najmenší, najsebeckejší človek, aký mal kedy v rukách dejiny celého sveta.

A to môže byť fajn, ale zároveň je tu istá krehká rovnováha. Za posledné roky sme mali viacero filmov, seriálov i kníh, pre ktoré bolo nutné nahradiť „hlavného hrdinu“ označením „protagonista“. Z populárnej kultúry ide napríklad o Breaking Bad, Dextera, Insatiable, Vraniu šestku… A komiksy tiež nemajú núdzu o hrozné osoby s neskutočnou mocou a zodpovednosťou (The Boys, Deadpool…). Na ľuďoch, ktorí sú o toľko horší než priemerní človek, je občas čosi magické.

Avšak hlavný hr… protagonista komiksu Scumbag je skutočne najhorším z nich. Odpudivý zvnútra i navonok, bez jedinej dobrej vlastnosti. V jeho hrudi nebije nijaké srdce zo zlata, inak by ho už dávno predal v záložni a za zárobok by si kúpil perník. Tak prečo takýto komiks čítať?

Na jednej strane treba povedať, že predstavenie Ernieho je dokonalé – a nechutné. Už počas prvého dielu získame dokonale presnú predstavu o tom, akým človekom je. Relikvia z inej doby, ktorá kozmickým omylom prežila až dodnes. Komiks nám veľmi rýchlo a efektívne ukáže, ako hlboko môže človek klesnúť. Vďaka čiernemu humoru, s ktorým je jeho predstavenie podané, a následnému kontrastu s Ernieho kozmickou misiou však Scumbag uspel v tej najdôležitejšej úlohe, ktorú prvý diel má. Mám totižto chuť čítať ďalej. Mám chuť vidieť, akou neuveriteľnou náhodou môže celý vesmír tento omyl prežiť.

A to je nemalá vec, keďže po The Worlds End (Edgar Writh, 2013) som si myslel, že na tento druh nímandských postáv som úplne vyhorený. Avšak na spôsobe, akým je tento komiks napísaný, je čosi zvláštne príťažlivé. Ernie síce v sebe nemá ani len kúsok ľudskej slušnosti, zato má nevyvrátiteľnú anticharizmu.

Prečo sme doteraz nehovorili o vizuálnej stránke? Scumbag robí veci trochu inak. Zatiaľ čo autor scenára je len jeden, a preto sme si dejovú stránku rozobrali viac do hĺbky, na každý diel komiksu bol pozvaný iný autor, aby ho stvárnil vo svojom vlastnom štýle. Takže aj keď poviem, že kresba v prvom diele je príjemne evokatívna, s mäkkými okrajmi, ktoré dodávajú panelom pocit pohybu… tak to nemusí platiť pre druhý diel, ktorý má úplne iného ilustrátora.

Avšak keďže ide o šialené dobrodružstvo s úplne novou postavou, aj keď som si istý, že niektoré štýly budú lepšie ako iné, som ochotný dať takto tvorenému komiksu šancu.

Čo však ale treba povedať, je, že tento komiks naozaj nie je pre každého. Ernie je skutočne odporný a 18+ dialóg i naturalistické zobrazenie jeho nechutnosti môže byť priveľa. Ak ste citlivejšie povahy, neužívate si takéto postavy alebo očakávate čokoľvek iné ako hroznú osobu na hroznom mieste, tento komiks naozaj nie je pre vás. Ernieho musíte chcieť nenávidieť, aby ste sa bavili.

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Rick Remender
  • Kresba: Lewis LaRosa (prvý diel)
  • Dátum vydania: 10/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 11/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
11 − 1 =