Sea of Sorrows #1 – Hororové obludy pod hladinou

Sea of Sorrows od IDW Publishing je hororový príbeh o morských lovcoch pokladov z dvadsiatych rokov minulého storočia. Pôjde o plodnú výpravu do sveta pod hladinou? Alebo patrí komiks skôr medzi tajomstvá, ktoré mali ostať pochované pod vlnami?

Prvý diel komiksu nám predstavuje posádku SS Vagabond na ich ceste za nemeckou ponorkou potopenou vo Veľkej vojne. Okrem záberov na hladine a flashbackov na to, ako získala posádka túto prácu, nám komiks predstavuje aj svoje hlavné lákadlo: skúmanie čiernočiernej tmy na dne oceánu.

Po príbehovej stránke je prvý diel dosť skúpy a dáva nám naozaj len to najnutnejšie minimum, ktoré potrebujeme. Je trochu škoda, že prvý diel sa takmer vôbec nedostane nad rámec predstavenia svojej premisy. Komiks sa však snaží vybudovať aj trochu sociálneho napätia. Dostane sa nám aj scén konfliktov medzi posádkou a dokonca i náznaky charakterizácie. Avšak ani po treťom čítaní netuším, ako sa ktorá postava volá. Splývajú jedna s druhou, tak osobnosťou, ako aj dizajnom charakteru.

A to nás privádza k vizuálnej stránke, ktorá je skutočným lákadlom Sea of Sorrows. Atramentový štýl kresby, silno využívajúci šrafovanie, je ideálny na stvárnenie podmorskej temnoty. Panely z tohto prostredia pôsobia klaustrofobicky, izolovane a tajomne, no pritom naznačujú, že čosi skrývajú. Dokonalá kresba na vyvolanie paranoje. Tomuto štýlu sedí dobre aj „monštrum“ príbehu, ktoré sa zjaví už v prvom diele. Dokonca aj dizajn lode a nočných scén je fajn. Miestom, kde však tento štýl, či skôr jeho exekúcia, zlyháva, sú scény s dobrým osvetlením a dizajn postáv. Je to nepochybne autorská voľba, že farby v tomto svete sú vzácne a postavy tak trochu splývajú s pozadím. Na jednej strane to pridáva na pocite klaustrofóbie a paranoje, na druhej strane spolu s hrubým dizajnom postáv a minimálnym príbehom je ťažké cítiť nejaké emočné naviazanie sa na osudy našich protagonistov.

Jedna z vecí, ktoré síce finálne hodnotenie veľmi neovplyvnia, no mali by zaznieť, je, že komiks veľmi nevyužíva svoj historický setting nad rámec výbavy, ktorú používa na potápanie. Napriek tomu, že v USA toho času bola prohibícia, postavy veselo pijú alkohol na verejnom mieste. Ďalšou nepresnosťou je zobrazenie rýb, ktoré tieto hĺbky obývajú. Sú to úplné detaily, no ak vám na takýchto veciach záleží, pokojne si odpočítajte od finálneho hodnotenia jeden bod.

Na konci dňa teda máme sériu pekných obrázkov a sériu škaredých obrázkov, ktoré sú zľahka pospájané príbehom. Vizuálna stránka je však očividne to, na čo sa komiks sústredil. A nedá sa povedať, že zábery podvodnej výpravy nie sú originálne, atmosférické a dosť evokatívne. Škoda je len to, že aj zvyšok Sea of Sorrows nie je tak dobre spracovaný.

  • Vydavateľstvo: IDW Publishing
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Rich Douek
  • Kresba: Alex Cormack
  • Dátum vydania: 11/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 3/2021

 

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
26 × 3 =