Shadecraft #1 – Teror, tiene a teen dráma

Shadecraft od Image Comics nám predstaví mladú tínedžerku Zadie Lu, ktorá sa právom bojí tmy. Pôjde o zaujímavý supernaturálny triler? Alebo je to len ďalší tuctový príbeh pre násťročných, akých vychádza ročne tisíc?

Príbeh prvej časti komiksu nám predstavuje Zadie Lu, mladé dievča, ktoré si práve prechádza náročným obdobím. Okrem klasických tínedžerských problémov ako mrchy spolužiačky, nepochopené lásky a brat v kóme sa musí pasovať aj s pocitom, že sa ju snažia zabiť tiene. Komiks si drží dobré tempo počas celého dielu a darí sa mu udržať pozornosť pri prezentovaní svojich záhad. Dej je jednoduchý, efektívny a nie je mu čo vytknúť.

S tínedžerskými postavami často nastáva problém – nepíšu ich tínedžeri ani ľudia, ktorí by tínedžerom rozumeli. Potom vznikajú postavy, ktoré sú len klbkom klišé a autorových predstáv o mladých ľuďoch. Našťastie, Shadecraft sa vyhol týmto úskaliam vďaka tomu, že očividne rešpektuje svoje postavy a problémy, ktoré prežívajú. Nesnaží sa glorifikovať ani sa posmievať, vďaka čomu pôsobí Zadie oveľa sympatickejšie, napriek všetkým cringe veciam, ktoré stihne za prvý diel urobiť.

Po vizuálnej stránke je prvý diel Shadecraft oveľa zaujímavejší. Ako už názov napovedá, v komikse sa veľa bude pracovať s tieňmi a temnotou (a teda aj so svetlom). Autori siahajú po každej možnosti, ako ukázať svoju prácu s týmito elementmi, od tieňových lámp až po samotnú „Temnotu“, monštrum, ktoré naháňa Zadie. Nie je to však barlička, ktorá by mala pomôcť inak nezaujímavému príbehu.

Dokopy teda máme slušne napísaný a veľmi pekne nakreslený prvý diel. Tínedžerská časť nie je utrpenie, postavy majú mozog a kresba je pútavá a atmosférická – čo viac chcieť od novej hororovej série?

  • Vydavateľstvo: Image Comics
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Joel Henderson
  • Kresba: Lee Garbett
  • Dátum vydania: 3/2021
  • Dátum vydania pokračovania: 4/2021

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
17 − 2 =