Shazam! v ničom nevyčnieva

K filmu Shazam! som od začiatku pristupoval s nedôverou. Trailery boli nepresvedčivé, v niektorých momentoch mi prišli až naivné, či detinské. Bolo to do takej miery, až som uvažoval, že to bude prvý superhrdinský film za veľmi dlhé obdobie, ktorý na veľkom plátne vynechám. Keď som dostal ponuku ísť do kina kvôli recenzii, príliš som neváhal. Pozriem si film a najhoršie, čo sa mi môže stať, bude nutnosť napísať veľmi kritickú recenziu. Na druhú stranu, mohlo ma čakať aj poriadne prekvapenie a film som si mohol užiť.

Preto si predstavte moje zdesenie, keď sa v prvých zhruba desiatich minútach začala moja predtucha napĺňať. Začiatok bol tak neuveriteľne klišovitý, že by sa zaň hanbil snáď aj scenárista reklám na Perwoll Color Magic. Dialógy boli učinené peklo a ja som ostal neveriacky zízať, či tie postavy skutočne vypúšťajú z úst vety, ktoré boli fantasy klišé už v dobe, keď Hagrid povedal “You are a wizard, Harry.”

(zdroj: warner bros.)

Našťastie, toto sa skutočne týka iba tých úvodných desiatich minút, v ktorých nám predstavia hlavného záporáka filmu, Dr. Thaddeusa Sivana. Neviem, či túto scénu natáčali ako úplne prvú a až následne si uvedomili, že dialógy by nemal písať chlapík, ktorý na pľac iba doniesol jedlo z najbližšieho fast foodu, ale po prepnutí na Billyho Batsona sa film znormalizoval. Nakoľko sa len dá znormalizovať superhrdinská akčná komédia s deťmi v hlavných úlohách.

Shazam! očividne hľadal inšpiráciu hneď vo viacerých superhrdinských filmoch z poslednej doby. Či už Strážcovia Galaxie, Thor: Ragnarok alebo Deadpool, z každého si niečo málo zobral. Vlastne, Deadpool je asi jeho najbližším príbuzným. Samozrejme, ochudobnený o krv, nadávky a búranie štvrtej steny. Predsalen, tu sme na ratingu PG-13. Spoločné ale majú uťahovanie si zo všetkých možných aj nemožných superhrdinských klišé, ako aj mnohé narážky na popkultúru všeobecne.

(zdroj: warner bros.)

Zároveň sa snaží byť rodinným filmom s posolstvom o dôležitosti rodiny a, v neposlednom rade, superhrdinským originom. A funguje to prekvapivo dobre. Všetky tieto polohy sa miešajú pomerne organicky a je im venovaný náležitý čas. Najviac v úzadí je asi práve tá superhrdinská poloha, čo bolo podľa mňa dobré rozhodnutie. Aj kvôli rozpočtu – viditeľne nemali peniaze na to, aby spravili ďalšie vizuálne divadlo ako pri Aquamanovi. A tiež preto, lebo bola jednoducho najmenej zaujímavá. Čo z toho, že väčšinu filmu strávia uťahovaním si zo superhrdinských klišé, keď ich vzápätí skoro všetky aj tak použijú?

Aby tieto civilnejšie časti filmu fungovali, musia fungovať najmä postavy. To sa takisto do veľkej miery podarilo. Asher Angel je v úlohe mladého Billyho Batsona uspokojivý, nerobí žiadne zásadné chyby a väčšinu výrazov, ktoré od neho režisér chce, zvláda bez problémov. Zachary Levi ako Shazam dostáva pochvalu za to, ako zvládol zahrať 14-ročného chlapca v dospelom tele. Nie je to asi tak zložité, ako hrať dospeláka v tele chlapca (viď Aidan Gallagher v Umbrella Academy), ale viem si predstaviť hneď niekoľko hercov, ktorí by to tak dobre nezvládli.

(zdroj: warner bros.)

Pochvalu musí dostať aj Jack Dylan Grazer za rolu Freddyho. Áno, je tam v podstate v úlohe comic relief charakteru, ale tú zvláda priam dokonale. A nakoniec Mark Strong ako hlavný záporák. Jedna vec je, že herec sa očividne snažil a na túto úlohu sa aj perfektne hodil. Bohužiaľ ale nedostal dostatočné množstvo priestoru. Mal rovnaký problém, ako majú mnohí marvelovskí záporáci. Málo priestoru, nedostatočná motivácia a keď už sa aj na kameru dostal, bolo to jednoducho strašné klišé. Chlapík je zlý, pretože sa mu v detstve vysmievali. Teraz ide zničiť svet. Jediný, kto mu v tom môže zabrániť, je vyvolený hrdina. Preto ho potrebuje poraziť a získať jeho silu. A to je všetko. Po príbehovej stránke sa nič viac nekoná. Na druhú stranu, ako som už spomínal, Shazam! v tomto nie je osamotený, naopak, množstvo superhrdinských príbehov má úplne rovnaký problém.

Pokiaľ sa vám zdá, že som za celú recenziu nič konkrétne nevyzdvihol ani neskritizoval, máte v podstate pravdu. Shazam! je jednoducho taký film. Je fajn a tým to hasne. Nad svojimi konkurentmi v ničom zásadne nevyčnieva, ale ani nezlyháva. Má svoje silnejšie stránky (humor, niektoré postavy, všeobecne dobré skĺbenie viacerých dejových prvkov) a takisto aj slabšie (záporák, klišé príbeh). Režisér nič neriskuje a ide na istotu. Možno v dvoch – troch scénach vystrčí rožky jeho hororová minulosť, ale aj to len na chvíľu a hneď sa zas pokračuje.

(zdroj: warner bros.)

Môžem ale zodpovedne povedať, že v kine som sa nenudil. Niekedy som sa bavil naozaj výborne, niekedy som skôr pretáčal očami pri nevydarených vtipoch, či občasných klišé dialógoch. Ale nikdy (s výnimkou prvých desiatich minút, ktoré som spomínal na začiatku) som si nepomyslel, že sa pozerám na zlý film. Shazam! je jednoducho priemerná komiksovka zameraná skôr na mladšie publikum. Nič nerobí vyslovene dobre, ale ani vyslovene zle. V rámci žánru nevyčnieva – a to ani v dobrom, ani v zlom. Čož je popravde viac, než som čakal po zhliadnutí trailerov. A preto som bol pri východe z kina nakoniec spokojný.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
17 × 1 =