Skalpy 9: Zatni pěsti

 

Umírat je asi vážně stejný jako bejt naživu. Nikdy to není takový, jaký si to představuješ.

 

Aká je hlavná zápletka? Na to je pri deviatej časti ťažké odpovedať. Na samom začiatku stála desaťročia nevyriešená (resp. zle resp. neuspokojivo) vyšetrená drastická vražda dvoch agentov FBI. Ale o to už dávno nejde.

Predchádzajúci diel nezanechal takmer nikoho v pohodlnej situácii. Na zátylok pohodlného šerifa Karnowa z Bílého útočistě začal nekompromisne fučať drsný maršal Drum. Rudá vrána v nadchádzajúcich voľbách získal súpera v podobe muža tak morálne čistého, že to snáď ani nemôže byť pravda. Dino chcel vyznať lásku žene svojho života a pritom sa iba ponížil. Voľný pád sa dostal do rúk sadistického psychopata, ktorý v minulosti veľakrát zmáčal ruky v krvi cudzích ľudí.

Dash? Uf, chudák Dash. Poviem to takto – bolo by fajn, keby ste mu vedeli dohodiť kontakt na fakt dobrého stomatológa.

Pekná depka, čo poviete? Jediným šťastným bastardom široko-ďaleko sa stal prekliaty agent Nitz, ktorý sa absolútne nečakane premenil z totálneho lúzra na žiarivú hviezdu, ktorá to snáď prvý raz vo svojej kariére pevne drží v rukách. Otázkou je, či to zase nepokašle. Ľudia sa totiž nemenia.

Alebo menia?

Jedna z najlepších komiksových sérií na svete sa deviatym dielom nezadržateľne rúti do finále. Ešte jeden diel a je to za nami. Navždy sa uzavrie výnimočná bublinková udalosť. Udalosť drsná a nekompromisná už v prvom zošite. A postupne sa stupeň drsnosti a nekompromisnosti zvyšoval, hoci už v jednotke to pre niektorých čitateľov bolo neakceptovateľné, nestráviteľné.

Pekelne drastický je už retro úvod z roku 1876 alias detailný návod na správne skalpovanie. Okrem toho ukazuje nekonečný kruh tvorený zlom v nás, v ľuďoch. Zlom, ktoré plodí ďalšie zlo. Nikdy a nikde sa nekončiaci kolotoč páchania strašných, príšerných vecí, aké nie je schopné urobiť ani zviera zvieraťu. No človek človeku v pohode.

Deviaty diel nie je žiadna vata. Ide rovno k veci. Tvorcovia v čele s brutálnym Jasonom Aaronom to pomaly, ale isto začínajú uzatvárať. Všetko. A všetkých. Dejové línie vchádzajú do konečnej stanice, detto postavy. Niektoré to nerozchodia a ich púť sa končí už tu, v devinke.

Napísal by som postavy dobré a zlé, ale v tejto sérii príliš kladné nikdy nevystupovali. Nevinné sú tu len bábätká a aj u tých je zrejmé, že z nich na 89 % vyrastú zmrdi, v lepšom prípade stroskotanci, ktorí sa narodili len preto, aby zomreli. Megadepresívny Aaron od začiatku majstrovsky pracoval s nebezpečným sivým priestorom v nás, vinou ktorého nič nie je jednoduché zaškatuľkovať. Občas i sviňa urobí dobrý skutok a môže sa zmeniť k lepšiemu. Inokedy aj osoba vystupujúca ako eticky čistá, bezúhonná a dokonalá, ukrýva v skrini príšerné, neodpustiteľné tajomstvá.

Deviate Skalpy sa nesú jednak v znamení postupného uzatvárania všetkých vedľajších i hlavných dejových liniek, jednak v Dashovom mlčaní (prehovorí až na konci, ale stojí to za to) a aj v premene niektorých postáv. Jedna, ktorej ste doteraz držali palce (lebo ste videli, že sa zjavne nechce zašpiniť a chce byť dobrým človekom), spácha strašnú vec, po ktorej už nikdy nič nebude také, aké bolo predtým. Muž, ktorý svoju moc postavil na zastrašovaní a smrti, pochopil, že zašiel priďaleko. Je zmierený s tým, že bude nasledovať trest a počká si naň, nech už bude akýkoľvek. Nakoniec, na svete sú aj horšie veci, než je smrť. No a komická, na prvý pohľad absolútne zbytočná figúrka, sa zrazu stáva morálne najsilnejšou postavou ságy, lebo zomrie za dobrú vec.

Niekedy to tak naozaj býva aj v živote, že útok príde z miesta a od človeka, od ktorého to očakávate najmenej.

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Crew.

Podrobné informácie o komikse:

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Ivan "tron" Kučera

Autor knihy Obchádza nás temnota. Životné krédo: Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
2 × 22 =