SlavCon 2019: ešte lepší festival

Pred pár dňami sa v modernej budove FIIT STU v Bratislave odohral jeden z našich najobľúbenejších festivalov fantastiky – SlavCon. Tento ročník priniesol hneď niekoľko noviniek – od prvého zahraničného VIP hosťa cez nové priestory až po zvýšenie ceny. Keďže väčšinu literárnej sekcie si zobrala na starosť kolegyňa Janka z Fantasy kníh, viac o Viktorovi Krumovi a krstoch literárnych diel sa dozviete z jej reportu. Ja som sa sústredil na program súvisiaci s popkultúrou, internetom, filmami a podobne.

(credit: Morgoth)

Na úvod by som chcel spomenúť nové priestory, ktoré boli výborne zvolené. Na prednáškach bolo vždy miesto, aj keď sa ich zúčastňovalo pomerne veľké množstvo ľudí. Na chodbe sa ľudia netlačili, stále si bolo kam sadnúť, dostatok priestoru mali aj predajcovia a vydavateľstvá. Rozhodnutie presunúť festival práve do budovy FIIT kvitujem všetkými desiatimi a dúfam, že tam ostane aj do budúcna. S tým ale (pravdepodobne) súvisí aj zvýšenie ceny. Hneď od niekoľkých ľudí som počul, že 20 eur im príde veľa, zároveň ale súhlasili s tým, že za zvýšenie komfortu návštevníkov to stojí. Skutočným problémom však bola absencia lístkov na jeden deň. Mnohí nemohli prísť do Bratislavy na celý víkend a práve denný lístok (aspoň na sobotu) by uvítali. Dúfam, že na budúci rok podobnú možnosť organizátori SlavConu zvážia.

(credit: Morgoth)

V piatok som kvôli návšteve kina prišiel o niečo neskôr, ale stihol som si pozrieť prednášku o zlatom veku sci-fi z dielne scifi.sk. Nebolo prekvapením, že sa hovorilo o autoroch ako Isaac Asimov, Arthur C. Clarke a mnohých ďalších. Chvíľu nato prebehlo menšie stretnutie časti redakcie Multiverza, ktoré, ako vždy, stálo za to. Odtiaľ som skočil už len na jednu prednášku: rozprávanie Michala Ivana o jeho fantasy ilustráciách. Pokiaľ Michala nepoznáte, jeho prácou je tvorba artworkov pre herné štúdiá ako Blizzard, Ubisoft či Riot Games. Popritom ale tvorí aj obálky na fantasy knihy, najmä od Ďura Červenáka. Na prednáške prezentoval históriu svojej tvorby obálok od počiatkov s prvým Roganom až po súčasného Bohatiera.

Napriek ďalším potenciálne zaujímavým prednáškam (najmä „Fifty Shades of Publishing“ s Erikom Fazekašom) sa pre mňa týmto piatkový večer skončil a ja som sa šiel domov pripraviť na dlhý sobotný deň. No dobre, priznávam, v skutočnosti som si kúpil novú knižku a utekal som si ju domov čítať, ale pšššt!

(credit: Morgoth)

Sobota sa pre mňa začínala filmovým sci-fi/fantasy/horor kvízom. Organizovali ho ľudia, ktorí pripravujú filmové kvízy aj v bratislavskom Storme. Pár takýchto podujatí už mám za sebou a toto konkrétne sa mi skutočne páčilo! Dobre pripravené otázky, rýchle vyhodnotenie a všeobecne skvelá organizácia ma presvedčili, že ich zrejme navštívim aj na niektorej akcii priamo v Storme. To isté odporúčam aj ostatným fanúšikom tohto typu zábavy. Prehľad týchto udalostí nájdete na Facebooku.

(credit: Morgoth)

Ďalej som sa zbehol pozrieť na prednášku o failoch vo filmovej fantasy od Jakuba Neumanna, zvaného Toren. Kto ho nepoznáte, chalan má youtubový kanál, kde informuje o novinkách v popkultúre, prípadne dáva krátke recenzie či vlogy. Zároveň je jedným z prispievateľov Komiksáře vydavateľstva Crew a vďaka nim sa dostal aj do televízie, kde má na televíznej stanici Óčko každý týždeň reláciu o komiksoch. Mňa zaujímalo najmä to, či má aj naživo taký suverénny prejav, ako na youtube. A áno, má. Technicky to bola asi najlepšie zvládnutá prednáška na SlavCone, a to nielen v tomto roku. Inak sme sa dozvedeli asi len to najpodstatnejšie – filmy nie sú veľmi dobrým médiom na spracovanie veľkých fantasy ság (bolo veľa názorných ukážok) a producenti čoraz viac pokukujú po seriáloch. Máme tu, samozrejme, Game of Thrones, chystá sa Pán prsteňov a Kolo času od Amazonu, Zaklínač od Netflixu. A tým sa to zďaleka nekončí, práva sú už kúpené snáď na každú veľkú fantasy sériu, na ktorú si spomeniete. Ak chcete celý zoznam, preštudujte si napríklad tento dlhočizný článok od Tor.

(credit: Morgoth)

Chvíľu nato nasledovala prednáška Rolanda Oravského o vyvracaní medicínskych hoaxov na internete. Roland je autor sci-fi, lekár a člen skupiny Lovci šarlatánov na Facebooku. Na prednáške ukazoval, aké zložité niekedy môže byť vyvracanie absolútnych bludov, ktoré síce nie sú založené na faktoch, ale protiargument môže aj veľmi študovanému človeku z odboru zabrať niekoľkodenný výskum. Zároveň prezradil, že vo vydavateľstve Artis Omnis vyjde na jeseň kniha Lovci šarlatánov, kde bude s pomocou odborníkov z rôznych oblastí medicíny vyvracať tie najznámejšie a najnebezpečnejšie hoaxy.

Zaujímavá bola aj prednáška predsedníčky českej Akademie science fiction, fantasy a hororu Petry Neomillnerovej o tom, ako dostať fantastiku do skutočného mainstreamu. Ako Petra povedala, fantastika v mainstreame už dávno je (viď súčasnú popularitu Avengers: Endgame či Game of Thrones), ale stále je problém dostať tam tú lokálnu. Vznikla z toho aj menšia diskusia, ale nakoniec sme sa zhodli, že to hlavné, na čom treba zapracovať, je marketing a komunikácia, ako s fanúšikmi, tak aj s mainstreamovými médiami.

(credit: Morgoth)

Poslednou prednáškou dňa bolo pre mňa predstavenie booktuberov od Lenky Macsaliovej z youtubového kanálu Inferno Na Polici. Povedzte, Kefalín, čo si vlastne predstavujete pod takým pojmom, booktuberi? Neprekvapivo ide o ľudí, ktorí majú na youtube kanál venovaný knihám. Mňa osobne prekvapilo, že ich je na Slovensku viac ako dvaja a zároveň, že sa rozdeľujú do rozličných skupín. Od kanálov, ktoré sú v podstate len taký čitateľský denník, kde autor informuje o tom, čo zrovna číta (a či sa mu to páči), cez satirickú reláciu ako práve Inferno Na Polici až po plnohodnotné recenzie a analýzy, ako napríklad Fantasy_SK od kanálu POPkast.

Na záver sobotného dňa som si ešte dal stand-up od skupiny Comedy Dungeon. Vyskytujú sa na viacerých conoch a zhruba raz mesačne vystupujú v bratislavskom Dungeon Pube. Ako obyčajne boli veľmi zábavní a každému odporúčam si ich aspoň raz za čas pozrieť.

(credit: Morgoth)

A práve týmto stand-upom som ukončil svoje tohtoročné slavconovanie. Áno, bol som tam aj v nedeľu, ale tá slúžila skôr na dokúpenie kníh a všeobecný pokec s ľuďmi, ktorých som nestretol počas predošlým dvoch dní. Z programu ešte spomeniem úžasnú prednášku o umelej inteligencii, robotike, machine learningu, DeepMind a dôvodoch, prečo nám v najbližšej dobe nehrozí ovládnutie sveta AI (artificial intelligence). Bolo to poňaté možno trochu technickejšie, než by sa niektorým návštevníkom páčilo (ja som si to užil), ale za to sa mohli dozvedieť plno zaujímavých informácií o tom, ako sme ešte ďaleko od vytvorenia skutočnej, všeobecnej umelej inteligencie.

Festival SlavCon sa skončil v nedeľu o 16.00 a všetci návštevníci sa najneskôr vtedy museli vrátiť do svojich bežných životov. Tento fakt zamrzí na konci každého podobného podujatia a pri tomto jednom to platí obzvlášť. Ešte stále sa totiž radí medzi tie najlepšie bratislavské cony. Do budúceho roka sa, dúfam, zachovajú priestory, skvelý program a hlavne takmer rodinná atmosféra, ktorá ho sprevádza, odkedy som sa ho prvýkrát zúčastnil. Vidíme sa teda opäť o rok!

Ďalšie zo skvelých Morgothových fotiek zo SlavConu 2019 si môžete pozrieť v albume.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Tayshren

Kallor shrugged. ' I have walked this land when the T'lan Imass were but children. I have commanded armies a hundred thousand strong. I have spread the fire of my wrath across entire continents, and sat alone upon tall thrones. Do you grasp the meaning of this?' 'Yes,' said Caladan Brood. 'You never learn.'

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Solve : *
16 ⁄ 4 =