Slavcon a dávka histórie, fantasy a sci-fi

SlavCon je už za rohom a ak vám po článku o literárnej sekcii od Efken pribudli vrásky na čele, lebo netušíte, ako to všetko stihnúť, mám pre vás zlú správu. Ešte vám to skomplikujem. Na SlavCone sa neriešia len knihy a preto sa pozrieme, čo všetko nás tam bude tento ročník čakať v rámci histórie, fantasy a sci-fi.

Ako prvej by som sa venoval Histórii. Túto líniu odštartuje Jana „Leiloria“ Srnková s prednáškou Tvory z hviezd (16.00, Oranžová sála). Bude sa venovať mýtickým tvorom z rôznych kultúr, ktoré sú spájané s hviezdami. Následne Lucia“Tomoe-gozen“ Závodníková predstaví návštevníkom Semitské kultúry starovekého Orientu (17.00, Modrá sála). Sobota začne trochu konšpiračne prednáškou Tajné spolky a sekty v Európe (10.00, Modrá sála). O rôznych kultoch a sektách na európskej pôde nám porozpráva Peter „Zahartof“ Kolesík. O to, aby sa v tejto línii neriešili iba veľmi vážne veci, sa postará prednáška Krátké dějiny tělesné vuně a zápachu (13.00, Zasadačka). Na záver dňa sa môžete vzdelať na tému Porno – história a súčastnosť (21.00, Modrá sála). V nedeľu sa môžete pozrieť na Islam, jeho svetlá a tiene (13.00, Modrá sála) prípadne na prednáške Máš MOR!? (12.00, Modrá sála) sa preberie história tejto zákernej choroby.

Ilustračná foto (zdroj: Slavcon.sk)

Na opačnom póle ako história bude sekcia Science-fiction. Už v piatok sa pozrieme na Katastrofálnu fyziku katastrofických filmov (17.00, Oranžová sála). Sobota sa odštartuje Terminátormi (10.00, Oranžová sála) a zmenami v časových líniách. Následne sa na Československú UI vo filmovej a knižnej tvorbe (11.30, Oranžová sála) pozrie Roman „Doktor“ Hruška a večer sa bude cestovať časom v prednáške Cestovatelé časem (19.00, Modrá sála) od Šárky „Šari“ Dudovej. Na nedeľu si scifisti odložili napríklad Československý Socialistický Sci-fi film (14.00, Zasadačka) alebo prednášku o Umelej inteligencii 101 (15.00, Zasadačka).

Fantasy línia je ako inak veľmi bohatá. Veď už v piatok sa môžete vybrať spoznávať Malé veľké národy Zemeplochy (19.00, Oranžová sála) alebo zisťovať, Čo je čo u Tolkiena – artefakty (17.00, Zasadačka). Františka „dis“ Vrbenská vám porozpráva čo-to O šamankách, vílach a strigách (17.00, Červená sála). K Tolkienovi sa môžete vrátiť v sobotu na Tolkien kvíze (12.00, Zasadačka), prípadne si môžete odpovedať na otázku, či Je potrěba víc holek s meči? (17.00, Červená sála). Zábava bude určite v telocvični, kde sa budú hrať Fantasy (a scif-fi) šarády (16.00, Telocvičňa). V nedeľu sa opäť môžete vrátiť do Stredozeme vďaka živej diskusii (10.00, Zasadačka).

Františka Vrbenská (zdroj: fanzine.topzine.cz)

Samozrejme toto je len časť z toho, čo všetko si pre vás organizátori festivalu SlavCon pripravili. Čas a miesto konania prednášok sa môžu na poslednú chvíľu zmeniť, preto sledujte oficiálny program. Kompletný program nájdete tu.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
25 × 23 =