Something Is Killing The Children #1

Deväť detí mŕtvych za dva týždne. Ďalšie miznú každý deň a nikto nič nevie. Kancelária šerifa netuší, kde začať.

James Tynion IV je meno dostatočne známe aj v našich končinách. Podpísaný je napríklad pod sériou Batman, Batman Detective Comics, ale aj pod crossoverom Batman / Želvy nindža. V portfóliu má však aj scenáre mimo netopierieho hrdinu. Dalo by sa povedať, že najmä vo vydavateľstve BOOM! Studios sa zameriava na rôzne mysteriózne a hororové príbehy. A práve pre toto vydavateľstvo napísal scenár k novinke Something is Killing the Children, ktorá má ambíciu priniesť nám nefalšovaný horor.

Príbeh, ktorý som načrtol v úvodnom citáte, nie je zatiaľ príliš košatý. Je to naozaj len o tom, že v mestečku Archer’s Peak miznú deti a nikto netuší, čo s touto situáciou robiť. Teda až na Ericu Slaughter, ktorá sa na scéne objaví ako na zavolanie. Nečakajte teda žiadne zvraty alebo siahodlhé vysvetľovačky. Tie v prvom zošite nenájdete. Sila tohto komiksu je totiž v atmosfére. Neustále máte pocit, že sa niečo pokazí, respektíve, že už sa to pokazilo, a všade vládne neodvratná depresia. Úvodné strany sú veľmi civilné, komorné a svoju silu čerpajú z dialógov, prípadne z krátkych scén, ktoré podčiarkujú celkovú beznádej dotknutého mestečka. Farby sú pochmúrne, hlavy sú zvesené a obrázkov na nástenke nezvestných pribúda.

Komiks ale nie je len o pomalom tempe. V záverečnej tretine sa rozpúta peklo a to bez akéhokoľvek preháňania. Kým v pomalom a dusnom úvode kresba Werthera Dell’ederau nemala šancu príliš vyniknúť, v závere zošitu sa vybúrila na maximum. Drsná akcia, ktorá sa nebojí krvi a šokujúcich výjavov, príde nečakane. Záber pri trhaní a sekaní neuhne, skôr naopak. To ako deti zomierajú a ako je to stvárnené, vás určite šokuje. Vizuálny štýl veľmi pripomína Jockove Wytches, avšak Dell’edera má trochu inú paletu farieb ako colorista Matt Hollingsworth. Keď som sa spamätal z úvodného šoku a začal sa kresbe venovať o niečo viac, trochu mi prekážalo odfláknuté gore. Niekedy to vyzeralo, že krv tečie a strieka v divných uhloch a v zvláštnych obrazcoch. Výsledný nechutný efekt tým síce príliš netrpí, ale je to škoda. Tento drobný detail mohol byť dotiahnutý viac.

Veľmi pozitívne hodnotím fakt, že tvorcovia nevystrieľali všetky triumfy hneď na úvod. Skôr naopak. Dá sa povedať, že o lovkyni monštier sme sa nedozvedeli absolútne nič. Teda až na to, že má veľmi suverénne vystupovanie a že s touto prácou má obsiahle skúsenosti. Pracuje pre nejakú agentúru? Ako je s príšerami prepojená? Odkiaľ vie to, čo vie? Množstvo otázok, ktoré vás navnadia na pokračovanie rovnako, ako pripravovaná sa mela s krvilačným monštrom.

Ako som už naznačil v predošlých riadkoch, vo vzduchu ostalo visieť množstvo otázok a to nielen ohľadom záhadnej lovkyne. Komiks teda dokonale zvládol navnadiť čitateľa na pokračovanie bez snahy využiť v tomto smere šokujúce zvraty a odhalenia, ako to býva bežne zvykom. Komiks Something is Killing the Children už v prvom zošite ukázal, že dokáže pracovať s atmosférou, ale zároveň sa nebojí krvi a explicitného násilia. Ak máte radi hororové príbehy, určite tento príbeh vyskúšajte, ale potom sa nesťažujte, že sa bojíte ísť do lesa. Tento komiks nie je pre slabé povahy.

  • Vydavateľstvo: BOOM! Studios
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: James Tynion IV
  • Kresba: Werther Dell’edera
  • Dátum vydania: 4.9.2019
  • Dátum vydania pokračovania: 16. 10. 2019

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
13 × 24 =