Star Wars: The Force Awakens – prvé reakcie

Aké boli nové Star Wars? Pred samotnou recenziou sa v tomto priebežne aktualizovanom článku k filmu vyjadrí celá redakcia. Samozrejme bez spoilerov.

 

Dracula

V prvom rade musím pochváliť polnočnú premiéru a dodatočne sa poďakovať všetkým, ktorí sa jej zúčastnili. Pre prevádzkovateľa kina to bol síce deň ako každý iný a nič špeciálne tam na nás nečakalo, ale o super atmosféru sa bez problémov postarali diváci. Zopár masiek, zaujímavé debaty a skvelí ľudia boli zárukou dobrej nálady nás všetkých pred samotným filmom.

Základná otázka ale znie, aké boli nové Star Wars? Jednoducho povedané, boli skvelé. Neboli dokonalé, keďže nejaké drobnosti mi vadili, ale ako celok určite nesklamali. Mytológia a ikonické postavy fungovali a novinky boli pridávané s citom a evidentným rešpektom k starším filmom. Chýba tam síce nejaký kolosálny „WTF“ moment, ale myslím si, že to dostatočne vykrýva všadeprítomná nostalgia. Dych vám síce nevyrazí nejakou akčnou sekvenciou alebo osudovým súbojom, ale budú momenty, keď vám bude reálne hroziť vyronená slza. A finálna scéna je toho jasným dôkazom.

Star Wars: The Force Awakens je presne taký film, aký si fanúšikovia vymodlili a práve oni si ho užijú najviac. Čo sa bežného konzumenta týka, tu už to také jednoznačné určite nie je. Myslím si však, že návštevou kina nič nepokazí ani on. Tento film je skrátka nutné vidieť v kine a osobne som si vcelku užil aj 3D. Vrelo odporúčam!

IntrOvert

Keď Disney kúpilo LucasArt, bol som dosť skeptický. Keď ohlásili novú trilógiu, pomyslel som si: „hmm, odvaha“. Keď na režisérsky post posadili J.J. Abramsa, ostal som nadšený. Podľa mňa je J.J. Abrams istá záruka kvality, teda pokiaľ netočí dve veci, ktoré nevie. Tými sú: finálne epizódy seriálov (The Lost, Fringe) a Star Trek. Pevne dúfam, že mu to fanúšikovia odpustia a keď nie, ešte stále môžu žiť dlho a prosperujúco (s vedomím, že to s filmami úplne nevyšlo).

Prejdime k samotnému filmu Star Wars. Po premietaní som ostal sedieť a priadol ako mačiatko. Áno, ten film nie je dokonalý, ale je to krásna pocta pôvodnej trilógií. Teším sa na deň, keď svojím potomkom budem rozprávať o tom, že J.J. Abrams natočil lepšiu prvú časť novej trilógie ako samotný George Lucas v Skrytej Hrozbe. Tak ako už napísal môj kolega, vo filme chýbal moment, z ktorého by sme všetci šli do kolien. Väčšina významných vecí vo filme sa tak nejako žiadala a divák nakoniec síce neostal prekvapený, ale spokojný určite áno. Vyzdvihol by som súboj svetelných mečov, ktorý nebol zbytočne prekombinovaný a pôsobil, že naozaj ide o súboj na život a na smrť. Musím však spomenúť aj fakt, že na konci som mal pocit, že hudobná stránka filmu nebola taká výrazná.

Ťažko sa o filme píše viac, keď sa musím vyhýbať spoilerom. Nerád by som prezradil, že vo filme zomrie…DUMBLEDORE! Teda, to asi nie. Fanúšikom STAR WARS vrelo odporúčam ísť do kina a tým ostatným odkazujem, že tretie pokračovanie Star Treku dostaneme budúci rok, tak žiadne strachy.

Matúš

Režisér J.J. Abrams vykročil s novými Star Wars VII ráznym krokom vpred. Dokázal prepojiť a ucelene rozšíriť pôsobenie ságy. Jasné, že za týmto filmom stojí neskutočne veľký tím, ale réžia to udržala krásne pokope a udala smer. Tak, aby to nič nenarúšalo a fungovalo. Správne začlenil do univerza nové postavy aj ustál stanovený koncept. To sa mu všetko podarilo na výbornú. Samozrejme, že priebeh deja nám pripomenie určité veci, scény z dielov minulých, ale kto má rád Star Wars, tak si to zamiluje aj na x-krát. Niekoľkokrát tu zažijeme príjemné zimomriavky. Hlavne, keď sa objavia starí známi. Vtedy to má dosť silný náboj. Aj mladá krv sa dobre zapojila a vytvorila okolo seba čaro, najmä nádejné trio Daisy Ridley, John Boyega a Oscar Isaac pekne dominuje. Každý svoj part zvládajú a strhnú. Na druhú stranu tu máme Kylo Rena v podaní jemnej tváričky Adama Drivera. Toho začnete neznášať až keď si dá dole tu mierne poškodenú masku. Tým tu máme zase podobu rozmaznaného fracka a lá Anakin Skywalker. Takže sympatie by ste hľadali len ťažko. Ako celok tento nový diel pôsobí dobre. Aj keď pár malých výhrad by sa našlo. Týkajú sa hlavne veľkého hologramu, kde som sa fakt nechytal, o koho presne išlo. A k tomu ani grafika tej osoby nebola práve ohromujúca. Narozdiel od zvyšku, kde bolo všetko po trikovej stránke priam úchvatné. Veľké plus bola aj kamera a vizuál. Lietanie na čomkoľvek má neskutočné atmosférické grády. Akcia je bravúrna a bola nadmieru prepracovaná. 3D efekt zanechal silný dojem. Slovenský dabing opäť skvelý.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách!

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
5 + 30 =