Star Wars: The Last Jedi – Galaxia hľadá nádej

Nové Star Wars nemajú srdce ani dušu!

Nové epizódy sa robia len pre prachy!

Všetko je to len o merchu, ktorý sa bude potom predávať!

Vykrádajú všetko dobré, čo fungovalo v starých epizódach!

Nastáva inflácia Star Wars! Chceme menej Star Wars filmov!

Je to hrozný digibordel! Všade samé CGI!

Posledné dve epizódy sú to najhoršie, čo bolo na tému Star Wars natočené!

 

Tak na toto môžete zabudnúť. Výbuch vyhlásení tohto druhu som si tu dovolil načrtnúť len kvôli tomu, aby si aj principiálni hejteri našli v tejto recenzii to svoje. Ďalej to už pre nich pôjde z kopca. Ja si totiž nasadám na svoj fanboy vláčik a pokúsim sa vám vysvetliť, prečo je Epizóda VIII taká skvelá a prečo som si ju tak veľmi užil.

(zdroj: Saturn)

Odpor je v troskách. First Order, nemilosrdná organizácia, ktorá Impériu priam z oka vypadla, ich stopuje naprieč galaxiou a snaží sa ich existenciu úplne vymazať. Generálka Leia Organa tak nemá veľa možností a Odpor je prakticky stále na úteku. V situácii, keď už nie je kam utiecť, sa môžu spoliehať len na zázrak. Alebo pomôže sila? Rey je na svojej misii nájsť Luka Skywalkera úspešná. Avšak prvotné nadšenie z nájdenia legendy rýchlo vyprchá. Žiadna otočka na päte a hurá na First Order sa nekoná. Luke už nie je tým, kým býval. Čo ak je ale jedinou šancou na záchranu Odporu? Postaví sa ešte Temnej strane?

(zdroj: Saturn)

Od Epizódy VIII sa čakalo všetko možné. Skvelou správou je, že Last Jedi je iný, ako sa predpokladalo. Ak čakáte, že sa bude polovicu filmu riešiť tréning Rey ako najnovšieho Skywalkerovho padawana, ste na omyle. Ak budete očakávať potvrdenie niektorej z fanúšikovských teórií, ktorých bolo na mraky, asi budete sklamaní. Ak čakáte, že sa budú prepierať tie isté konštrukty, ktoré sme už videli, nedočkáte sa ich. Aj keď sa musím priznať, že v istom bode som bol skeptický. Dianie išlo v úvode podľa očakávanej šablóny a ja som si hovoril, že ak toto urobia, bude to klišé ako remeň. Veľmi ma teda potešilo, že nič nešlo podľa plánu. A myslím si, že to bol zámer. Vykašlať sa na klišé riešenia, odignorovať „problémy“, ktoré trápili fanúšikov, a urobiť to inak.

(zdroj: Saturn)

Odpor si v Epizóde VIII siahne až na dno. Je bitý, zdecimovaný, prenasledovaný a zúfalý. A, samozrejme, tento stav sa podpisuje aj na hlavných hrdinoch. Leia Organa už nie je tá vysmiata princeznička, ktorá laškuje s kde-akým pašerákom. Tentoraz sa pozeráme na zrelú ženu, plnú skúseností, ktorá si je vedomá, že od každého jej rozhodnutia závisí život a smrť. Na druhú stranu je tu Poe Dammeron, ktorý je presný opak. Prchký a skoro až hyperaktívny, s pocitom, že sám nastolí rovnováhu v galaxii jedným dobre miereným úderom. Ale opak je pravdou a Poe tak dostáva tvrdé lekcie. A s nimi je občas prefackaný aj divák, ktorý Dammeronové riešenia tiež považuje za najlepšie. Rovnako sú na tom, čo sa týka vývoja, aj ostatné postavy. Či už ich poznáte z Epizód IV VI, alebo ide o postavy nové, ktoré sa ukázali až v Epizóde VII. Kylo Ren stále zvádza vnútorný súboj a nevie, na ktorú stranu sa definitívne pridať. Finn je myšlienkami stále s Rey, ale aj on je uzemnený s dôrazom na to , že sú tu dôležitejšie záležitosti na vyriešenie. Na každej postave je vidieť vnútorný konflikt. Každý si so sebou nesie svoju minulosť, zlé rozhodnutia, zradu a nevie, čo bude ďalej. Všetkým postavám, Odporu, ale aj celej galaxii začína niečo chýbať – nádej.

(zdroj: Saturn)

A práve nádej hľadá Rey u Luka. Nádej na spásu galaxie. A taktiež hľadá odpovede. Chce vedieť, aké je jej miesto vo vesmíre a či majú Jediovia ešte šancu na vzkriesenie. Luke Skywalker tu vystupuje ako veľký frajer. Je vidieť, že ide o postavu, ktorá už má niečo za sebou, a miestami jeho pohľad doslova hovoril: „Mne idete niečo vysvetľovať? Ja som v biznise už 5 epizód.“ Ďalšie jeho silné momenty nebudem rozoberať, išlo by o spoiler, ale už teraz si dovolím tvrdiť, že mnohé jeho výroky a gestá sa stanú neoddeliteľnou súčasťou fandomu.

(zdroj: Saturn)

Po rozporuplne prijatej Epizóde VII a ohlásení nového režiséra Riana Johnsona som, úprimne povedané, strácal nádej aj ja. Johnson nie je v biznise práve najetablovanejšie meno, ale teraz už môžem vyhlásiť, že to bola dobrá voľba. Ak sa o Abramsovi hovorí, že robí všetko inak, ale zároveň úplne rovnako, ako je to v predlohe, o Johnsonovi sa dá povedať niečo podobné. Avšak v pozitívnom slova zmysle. Johnson si zobral všetko, čo fanúšikovia Star Wars zbožňujú, a ponúkol im to inak, ako boli doteraz zvyknutí. Riskoval a je prakticky isté, že mnoho z nich sklamal, lebo sa nevenoval veciam, na ktoré čakali, respektíve na ne boli zvyknutí. Hlavné súboje sa neodohrávajú na bojisku alebo v kokpite stíhačky. Najdôležitejšie bitky zvádzajú postavy vo svojom vnútri. Ale, samozrejme, ani fanúšikovia Pew-Pew nevyjdu naprázdno. Povinná dávka vesmírnych súbojov a tentoraz aj pozemných bojov bude opäť dodaná. A bude to, ako inak, divoká jazda. Avšak minimálne po úvodnej mele a malom víťazstve ostane v ústach hlavných hrdinov istá pachuť. A Leia vám vysvetlí prečo.

(zdroj: Saturn)

The Last Jedi nie je dokonalý film. Má pár WTF momentov, postavy sa možno niekedy správajú nelogicky a niekto, kto tento film rozobral na atómy, by našiel ďalších x chýb, ale to nie je môj prípad. Film na mňa dýchal nostalgiou, využil všetko, čo na tejto sérii zbožňujem, zbúral nejaké klasické schémy a čo je hlavné, priniesol niečo nové. Ukázal, že Star Wars nemusia byť iba prílohou k pukancom a kole, ale že dokážu riešiť aj vážnejšie témy a konflikty. Ak o tomto filme niekto vyhlási, že nemal dušu alebo srdce, pravdepodobne doteraz nechápe, o čom vlastne Star Wars sú. A som rád, že Star Wars našli opäť svoju nádej.

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

 

Drackula

Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. (V for Vendetta)

2 thoughts on “Star Wars: The Last Jedi – Galaxia hľadá nádej

 • 25. mája 2018 at 2:06
  Permalink

  Ake zaslepene, trtko-nadsene hodnotenie. Ten kus filmarskeho odpadu ma 10/10? Autor uz niekedy videl DOBRY pribeh?
  SW8 bola nekoherentna, rozflakana, nudnaaaaaaaaaa zmeska vsetkeho, len nie dobreho rozpravacskeho umenia. „Zvraty“ boli nasilu, so SW universom si reziser vytrel zadok, a ten kusok papiera nam teraz strka pred oci ako UMENIE. Nesuhlasim s tym. To nie je kontroverzny film. Je to jednoducho zly film.

  Na zaver len mala poznamka – ak SW8 dostalo 10/10, kolko da autor Infinity War? 42/10? Lebo ten film bol o tri triedy vyssie ako SW paskvil, co sa majstrovstva v rozpravani pribehu tyka.

  Reply
  • 25. mája 2018 at 9:20
   Permalink

   Ako sa to hovorí? Trafená hus zagága? 🙂 Ďakujem za tvoj zaslepený, hejterský komentár.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
40 ⁄ 20 =