Štefánik – prvý slovenský superhrdina?

Na bielom tričku má veľké žlté Š v červenom trojuholníku. Aspoň tak nakreslil Tomáš „Eniac“ Cíger Milana Rastislava Štefánika. No a Masaryka znázornil ako Batmana.

Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika sú indie komiksom, ktorý vytvoril a nakreslil spomínaný Eniac s Frenkym Hříbalom a Tomášom Kriššákom. Vydali, zatiaľ, len pár sto kusov, ktoré putovali hlavne do škôl a ich podporovatelom z crowdfundingu na Startlabe. Je pravda, že komiks sa oproti pôvodnému plánu omeškal. Stál za to čakanie?

Eniacovu kresbu mám rád. Je hravá, farebná a jedinečná. Nemyslím si, že sa veľmi hodí na komiksové rozprávanie, na to má príliš krehké línie alebo je obraz často preplnený, ale rozhodne ju rád obdivujem.

Prvá polovica komisku – Štefánikova mladosť, kariéra, Tahity a prvá svetová vojna, je vytvorená práve Eniacom. K Štefánikovi pristupuje ako k uveriteľnejšiemu Supermanovi. Cígerove okienka sú hravé, plné skrytých vtipov a narážok, jeho štýl je akčný, bazíruje na hranici karikatúry, no napriek tomu prináša všetky potrebné informácie bez zveličovania. Keď príde na vojnu, zo stránok sa vytráca farba, no i ďalej si zachovávajú veselý charakter.

A potom je tu druhá polka, ktorú vytvorili Hříbal a Kriššák. Kresba je tam konvenčnejšia, neodpútava od faktov a komiks pôsobí dokumentárnejším dojmom. Pripomína niečo, čo sme mohli vidieť v projekte Nežný komiks.

To je podstata. Autori Štefánikových dobrodružstiev sa pokúsili vytvoriť poučný, historiografický a zábavný komiks pre školákov. Príbeh je teda natesnaný na krátky priestor a skáče od jednej historickej udalosti k druhej, pričom je popretkávaný faktami a citáciami. No, nenudí. Autori sa vyhli popisu Štefánikových nerestí (alkohol, hazard a ženy), hoci náznaky tam sú. Napriek tomu podávajú ucelený a komplexný obraz o jeho živote, politickom diele a odkaze. Bez toho aby skĺzli do patriotistického pátosu, ale zbytočného mýtizovania a zbožťovania Štefánika, ako to často vidíme v médiách. Sú síce na hrane, ale neprekročili ju.

Ako prehľad jeho života v zábavnej forme to účel plní. Pokiaľ má niekto záujem o podrobnejšie spoznávanie Štefánika, v komikse sa nachádza aj zoznam bibliografických zdrojov.

V zásade môžem konštatovať, že tento projekt sa vydaril. Rozdielne autorské prístupy sa síce bijú a sú ako jing a jang komiksovej estetiky, ale celkové dielo je poučné, informatívne, prehľadné (až na pár miest) a zábavné. Povráva sa, že Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika sa majú dostať aj do komerčnej distribúcie a ja im to veľmi prajem.

  • Väzba: brožovaná
  • Jazyk: slovenský
  • Rozmer: 210 × 300 mm
  • Rok vydania: 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
28 + 8 =