Stillwater #1 – Mesto, kde to žije

Stillwater od Skybound nás zavedie do titulného amerického mestečka, v ktorom nie je možné zomrieť – to nie je sľub, ale hrozba. Vydrží však pri živote čitateľova pozornosť alebo umrie už na hranici mesta?

Hlavnou postavou je muž menom Daniel, ktorý si práve prechádza ťažkým životným obdobím. So svojím najlepším kamarátom Tonym sa vydajú do tajomného mestečka Stillwater. Prvý diel sa venuje najmä predstaveniu týchto dvoch postáv a ich príchodu do mestečka. Ako to však už v podobných príbehoch býva, udalosti naberú rýchly spád a situácia sa začne meniť k horšiemu. A to, bohužiaľ, nie je jediné, čo má tento komiks spoločné s „podobnými príbehmi“.

Po vizuálnej stránke nie je komiks príliš detailný, čo občas vedie k tomu, že výrazy tváre pôsobia zvláštne. Kde však komiks exceluje, sú akčné scény, pri ktorých sú jednotlivé body podtrhnuté jednofarebnými panelmi. Už v prvom dieli je akčných scén a každá je prehľadná, znázornenie pohybu je jednoznačné a zranenia pôsobia, že majú reálnu váhu. To je pri komikse s touto premisou celkom úspech.

Vizuálna stránka je síce veľmi uspokojivá, no samotný scenár má niekoľko nedostatkov. Daniel ako hlavná postava je niekde na pomedzí. Na jednej strane pôsobí ako prázdna postava, cez ktorú vnímame my ako čitatelia príbeh. Na druhej pôsobí ako sympatický smoliar, ktorému chceme fandiť. Dokopy je to však trochu mačkopes. On ani Tony nemajú nijakú výraznú osobnosť, a aj keď majú niekoľko zaujímavých momentov, je to skutočné minimum osobnosti, ktorú potrebujeme, aby sme s nimi súcitili.

A práve tento dôraz na akciu a tajomstvo spôsobuje, že Stillwater sa číta viac ako triler než ako skutočný horor. Čo nie je zlé a komiks si rozhodne dvere k poriadnemu hororu nezavrel, avšak ak je príbeh ako horor propagovaný, býva zvykom v prvom diele ukázať čosi viac. Tu komiks trochu zaostáva.

Až na tento malý žánrový nedostatok však Stillwater pôsobí ako slušný a dobre zvládnutý prvý diel.

  • Vydavateľstvo: Image
  • Formát: zošit
  • Jazyk: anglický
  • Scenár: Chip Zdarsky
  • Kresba: Simone Ramón Pérez
  • Dátum vydania: 9/2020
  • Dátum vydania pokračovania: 10/2020

Adam Olejár

Fanúšik hororu, RPG hier a šialenej vedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
15 + 9 =