Site icon Multiverzum

Strange Skies Over East Berlin – Studená vojna a kozmický horor

Prichádza sci-fi triler Strange Skies Over East Berlin od vydavateľstva BOOM! Studios, zasadený do čias studenej vojny. Autori sľubujú mix noir špionážneho trileru a klasických sci-fi hororových príbehov ako Alien a The Thing From Another World. Otázkou teda je, či všetky tieto a ďalšie prvky tvoria zmysluplný celok alebo ide skôr o komiksovú verziu torty, ktorú spolu piekli psík a mačička?

Dej sa odohráva v roku 1973. Už na prvých stránkach sa ukazuje celková vízia komiksu. Sledujeme našu hlavnú postavu, špióna menom Herring, ako sa pokúša dostať utečencov skrz Berlínsky múr. Celá akcia sa však pokazí, keď so sebou oneskorenec privedie aj Stasi, východonemeckú políciu. Práve keď utečencov zadržiavajú a Herring uteká, osvetlí nočnú oblohu nad Východným Berlínom jasné svetlo a „čosi“ padne z neba na sovietsku stranu Železnej opony. A tu sa príbeh… nerozbieha.

Celý komiks si okrem úvodného „úteku“ a veľkej „hororovej“ scény ku koncu necháva veľa pomalého budovania atmosféry útlaku, paranoje a nihilizmu. Všetko to podtrhuje svojím vnútorným monológom Herring, ktorý, ako zistíme, pracuje v rámci svojho nasadenia vo Východnom bloku pre Stasi. Práve dlhoročná špionáž a každodenné odkrývanie tajomstiev podnecujú jeho filozofické monológy ohľadom pravdy, ktoré veľmi tesne navigujú hranicu medzi zaujímavým ozvláštnení príbehu a otravným moralizovaním. Budovaniu atmosféry pomáha aj grafické spracovanie, veľa práce s tieňom a sépiovými tónmi. Teda, aspoň kým sa stretávame s ľudským svetom.

Herring dostane za úlohu vyšetriť to „čosi“, čo padlo do Východného Berlína. Stopy ho zavedú až do ruského krytu, kde má vypočuť človeka, ktorý prišiel s „čímsi“ do kontaktu. A tu dostávame našu prvú sci-fi hororovú scénu, keď sa nám autori rozhodnú ukázať, ako dobre zapadá dizajn mimozemšťanov do tejto estetiky. Prvý diel sa končí tým, ako sa celý kryt ako reakcia na tento incident uzatvára a Herring je tak uväznený v nepriateľskom tábore nielen s neznámou bytosťou, ale aj so svojim nadriadeným, ktorý predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre odhalenie jeho špiónskej identity.

Celkovo sa dá povedať, že jednotlivé prvky sú zvládnuté dobre. Dostane sa nám trochu špionáže, trochu trileru, trochu sci-fi a trochu kozmického hororu (aj keď podľa môjho názoru je to menej The Thing From Another World a viac The Colour Out Of Space od H. P. Lovecrafta). Príbeh sa točí okolo špionáže, nedôvery, neznáma a nebezpečných tajomstiev, čo je dobre podtrhnuté tak kresbou, ako aj textom. Prvý diel sa končí na správnom mieste, uvideli sme, ako hrozba vyzerá, no nie sme o nič bližšie k jej pochopeniu než naše postavy. Príbeh však nemá len pozitíva.

Ako už bolo spomenuté, celým príbehom prestupuje vnútorný monológ hlavnej postavy. Herring uvažuje nad ľuďmi, pravdou, ľudskou povahou, klamstvami, tajomstvami. A má veľa čo povedať. Balansuje na veľmi tenkej hrane únosnej miery filozofických múdrostí. Od prvej strany až po poslednú nám neustále pripomína, že TÉMOU TOHTO PRÍBEHU JE PRAVDA. Ak by sme to náhodou zabudli, celá hororová scéna s mimozemšťanom sa tiež točí okolo pravdy a tajomstiev. Je trochu ironické, že komiks o špionáži a tajomstvách je taký očividný v prezentácii svojej hlavnej myšlienky.