Strážci Galaxie: Kosmičtí Avengers

Čo vám budem hovoriť, tím Strážcov galaxie je v kurze, bez ohľadu nato, či súhlasíte, alebo nie. Viem to ja, vie to Marvel a vie to aj nakladateľstvo Crew. Práve preto sa rozhodli siahnuť po sérii Guardians of the Galaxy z roku 2013 a priniesť nám prvý story arc s názvom Strážci Galaxie: Kosmičtí Avengers.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že komiks bol do veľkej miery inšpirovaný rovnomenným filmom z roku 2014, ktorý je súčasťou MCU. Opak je pravdou. V praxi to zrejme bolo naopak a práve táto séria stanovila, ako budú filmoví Strážcovia galaxie vyzerať. Čo však obsahuje prvý book a čo všetko musíte vedieť, aby ste komiks mohli čítať? Otázka, ktorá nás trápila dávno pred vydaním komiksu. Už pri ohlásení sme sa v redakcii zamýšľali, či to bol správny krok zo strany Crew a prečo radšej nesiahli po evente Anhilácia (Annihilation, 2006), o ktorom sme si mysleli, že je omnoho lepším vstupným bodom do vesmírneho univerza Marvel.

Ukázalo sa, že obavy boli zbytočné. Séria Guardians of the Galaxy z roku 2013 je totiž vhodným vstupným bodom v prípade, že vás zaujíma práve tím Strážcov Galaxie. Ak by sme to chceli porovnať so spomínanou Anhiláciou, tak je tento komiks zameraný viac na tímovku než na spoznávanie vesmírneho univerza v širšom kontexte. To však nie je chyba, niekoho nezaujímajú problémy iných vesmírnych rás, skupín, tímov či cudzích planét. Jednoducho si len chcú prečítať príbeh s tímom v zložení, aké videli na plátne či obrazovkách.

Ako to je s obsahom prvého story arcu? Je veľmi dôležité pamätať na to, že ide o úvodný book. Príbeh sa číta veľmi ľahko a rýchlo, lenže koniec príde skôr, než by čitateľ chcel. Prvý book totiž obsahuje 5 zošitov, z čoho prvý je nulté číslo (0.1) nasledované troma zošitmi Guardians of the Galaxy a na záver špeciálom s názvom Strážci galaxie: Avengers budoucnosti č. 1. To celé znamená, že tímovú akciu sledujete len tri zošity. Nulté číslo je origin Star-Lorda (Who?!), dozvedáme sa o núdzovom pristátí na Zemi, o láske mladej pozemšťanky, o opätovaných citoch vesmírneho návštevníka a počatí Petra Quilla. Prekvapením pre filmových fanúšikov zrejme bude, že Petrov otec nie je psychomaniak Ego a jeho matka neumrela na rakovinu. Nie, Peter je totiž nasledovník veľmi významnej kráľovskej línie. To, ako sa Peter dostal do vesmíru, sa však už čitateľ nedozvie, zošit sa končí scénou, kde Peter tento príbeh rozpráva novému členovi tímu menom Iron Man! Prekvapenie! Áno, Tony Stark mal toho v poslednom čase veľa, a tak si odskočil na dovolenku do vesmíru.

Zošit s poradovým číslom jeden sa už s nami nehrá, neukazuje a nevysvetľuje. Hodí čitateľa rovno do deja. Peter je konfrontovaný svojím otcom, ktorý ho informuje o nedávnom rokovaní o nás, bez nás. Presne tak, predmetom rokovania rady vesmírnych impérií bola naša modrá planéta (Zem, keby to nebolo úplne jasné). Bol prijatý nový zákon, ktorý zakazuje akúkoľvek vesmírnu interakciu so Zemou. Presne tieto pasáže komiksu boli mojou šálkou kávy! Neskutočne milujem politikárčenie vo vesmírnom univerze Marvelu. Vidieť tak rokovať Spartax s najvyššou inteligenciou rasy Kree, vodcom impéria Shi’ar, s mladým Annihilusom z negatívnej zóny, s kráľovnou rasy Brood a všematku Freyu z Asgardu s vodcom Badoonov bolo pre mňa vrcholom týchto troch zošitov. Pokiaľ vás však zaujíma akcia, nemajte strach, zákony sú nato, aby sa porušovali. Asi viete, kam tým mierim. Novoprijatý zákon bol porušený, Zem bola napadnutá a „úplnou“ náhodou šli okolo Strážcovia Galaxie.

Písať vám o tom, kto planétu napadol, kto ako hlasoval počas rokovania, kto sa s kým nepohodol a koľkokrát rozsekali Groota, by bolo zbytočné prezrádzanie deja a komiks by ste si neužili. Výhradu mám iba jednu a to rýchly koniec. Chcel som viac, príbeh nebol uzavretý a mne jednoducho nestačilo! Prichádza na pretras posledný zošit s podtitulom Guardians of the Galaxy: Tomorow’s Avengers. Možno po tom, čo som vyššie napísal, nerozumiete, prečo je komiks vhodným vstupným bodom v prípade, že vás zaujíma tím Strážcov Galaxie. Posledný zošit prvého booku totiž sleduje jednotlivo každého člena tímu. Nie, nejde o origin stories, ale skôr o predstavenie postáv a toho, čo robili pred príbehom v prvom čísle. V tomto momente o postavách nepotrebujete vedieť viac. Jedna z postáv napríklad jemne načrtne Draxovu minulosť, ktorej nesčítaný čitateľ nemusí rozumieť, no napriek tomu sa dá celým zošitom, ako aj celým prvým story arcom Strážci Galaxie: Kosmičtí Avengers, prejsť bez akýchkoľvek problémov. A to je dôležité! Horšie by bolo, ak by mal čitateľ pocit, že mu chýbajú roky načítaných komiksov a príbeh si tak neužije. Samozrejme, tí sčítanejší si príbeh vychutnajú, lebo si pamätajú (North remembers)!

Podrobné informácie o komikse:

  • Vydavateľstvo: Crew
  • Počet strán: 144
  • Väzba: brožovaná
  • Rozmer: 258 x 167 mm
  • Jazyk: český
  • ISBN: 978-80-7449-499-4
  • Rok vydania: 2017

(zdroj obrázkov: crew.cz)

Zaujal ťa tento článok? Staň sa fanúšikom našej facebookovej stránky a buď pravidelne informovaný o všetkých novinkách. A ak chceš nahliadnuť do zákulisia, sleduj nás na Instagrame.

IntrOvert

"Keď dáš snom priestor, svet sa stane viac farebným."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
16 + 14 =